محاسبه دستمزد و مرخصی کارگران و کارمندان براساس قانون

به چه روز هایی تعطیلات می گویند

عبارت است از روزهایی که توسط دولت، قوانین و مقررات مربوطه به‌عنوان تعطیل رسمی اعلام شده است. تعطیلات رسمی غیر از تعطیلات معمول است که هر هفته کلیه شاغلین دارند. روز جمعه تعطیل است و در برخی از کارگاه‌ها، کارخانجات و ادارات نیز روز پنجشنبه تعطیل اعلام شده و کارکنان به جای روز پنجشنبه در روزهای دیگر ساعات بیشتری کار میکنند تا ساعات کار هفتگی که بر اساس قانون تعیین شده اجرایی شود.

ساعات کار در هفته ۴۴ ساعت است

ساعات کار در هفته ۴۴ ساعت است که با توافق کارفرما یا نمایندگان وی و کارگران یا نمایندگان آنها امکان جابه‌جایی ساعات در روزهای مختلف هفته وجود دارد. مثال ۵ روز اول هفته ۸ ساعت و روز ششم ۴ ساعت یا ۵ روز هفته ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه و در روز ششم ۶ ساعت و ۳۰ دقیقه.

در صورتی که هر گونه سوالی در زمینه مرخصی دارید می توانید به رایگان در بیدبرگ مرجع بیمه و قانون کار مطرح نمایید تا از راهنمایی مشاوران متخصص بهره مند شوید.

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-11775″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی <<[/button-green]

 

نحوه محاسبه اضافه کاری

بر این اساس چنانچه کارگری بیش از ۴۴ ساعت در هفته کار کند مشمول دریافت اضافه‌کار است که به ازای آن هر ساعت ۴۰ درصد بیشتر دستمزد دریافت میکند. اضافه‌کار دریافتی مشمول پرداخت حق‌ بیمه میشود، ولی مدت سابقه فرد را افزایش نمیدهد، بلکه در هنگام استفاده از خدمات، از ما به‌ ازای بیشتری از نظر کیفیت خدمات بهره‌مند میشود.

طبق قانون، تعطیلی هفتگی روز جمعه است و چنانچه کارگری با درخواست کارفرما در این روز بر سرکار حاضر شود، باید یک روز دیگر به‌ عنوان روز تعطیل برایش در نظر گرفته شود و معادل ۴۰ درصد افزایش مزد روزانه با عنوان فوق‌العاده روز تعطیل به وی پرداخت شود.
تعطیلات رسمی یکی دیگر از موارد مرخصی همراه با مزد است و کارفرما در قبال آن باید ساعت کار روزانه را برای کارگر منظور نماید.

نحوه محاسبه مزد برای کار در روز های تعطیلات رسمی

بنابراین چنانچه کارگر در تعطیلات رسمی سر کار حاضر شود، به میزانی که سر کار بوده از مزد مجزا برخوردار میشود و جدای از آن نیز از ۴۰ درصد اضافه تحت عنوان فوق‌العاده اضافه‌کاری برخوردار میشود. یعنی کارگری که مثال در روز عید  سر کار حاضر میشود به ازای هر ساعت کار، معادل ۱۴۰ درصد مزد به ازای هر ساعت کاری دریافت خواهد کرد. برای تعطیلات رسمی نیز باید حق‌بیمه مربوطه به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت شود، و این ایام جزو سوابق بیمه‌ا‌ی فرد محسوب میشود.

انواع مرخصی‌

تعریف مرخصی

مرخصی استفاده آزاد از ساعات و روزهای کار است که کارگر میتواند برای انجام امور شخصی و اوقات فراغت و… از آن استفاده کند. مرخصی‌ها، برخلاف تعطیلات رسمی، که ایامی مشخص هستند، توسط خود کارگر انتخاب میشوند:

 1. مرخصی استحقاقی

  مرخصی استحقاقی ۲۶ روز در سال است که با احتساب ۴ روز جمعه ۳۰ روز میشود. مرخصی کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال دارند، سالانه ۵ هفته است، که در دو نوبت ۶ ماه اول و شش‌ماه دوم استفاده میشود.
  برای‌ کار کمتر از یک سال مرخصی به نسبت مدت کار محاسبه میشود. به موجب ماده ۶۶ قانون کار، کارگر نمیتواند در سال بیشتر از ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند.
  در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یا فوت کارگر مطالبات بابت مرخصی استفاده نشده به کارگر یا ورثه وی قابل‌پرداخت است. اما در صورت استعفا و ترک کار کارگر، مطالبات بابت مرخصیه ای باقیمانده به وی تعلق نمیگیرد.

 2. مرخصی حج واجب

  هر کارگر حق دارد برای ادای فریضه حج در تمام مدت کار و فقط برای یک نوبت از یک ماه مرخصی استحقاقی استفاده کند و در صورتی که مرخصی طلب نداشته باشد از مرخصی بدون حقوق بهره‌مند شود.

 3. مرخصی ساعتی

  مرخصی ساعتی همان مرخصی استحقاقی است که روزانه اخذ میشود و جمع آن از مرخصی سالانه کسر میشود.

 4.  مرخصی بدون حقوق یا مرخصی تحصیلی

  استفاده از مرخصی بدون حقوق در قانون کار تجویز شده است، ولی این مرخصی باید با موافقت کارفرما صورت بگیرد، زیرا در دوره مرخصی بدون حقوق، قرارداد کار به حال تعلیق درمی‌آید و پس از آن کارگر به کار سابق باز میگردد.
  موارد استفاده از مرخصی بدون حقوق عبارت است از تحصیل، انجام سفرهای طولانی، امور شخصی و گرفتاری‌های خانوادگی، گذراندن دوره آزمایشی برای کار جدید و…
  مرخصی بدون حقوق حداکثر دو سال است، که در صورت استفاده از مرخصی تحصیلی، به مدت دو سال دیگر قابل‌تمدید است. این نوع مرخصی و مرخصی حج واجب بدون پرداخت حقوق است و بابت آن نیز حق‌بیمه به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت نمیشود و سابقه‌ای نیز برای استفاده‌کننده ایجاد نمیکند.

 5. مرخصی حوادث و اتفاقات زندگی

  کلیه کارگران در صورت ازدواج دائم، فوت همسر، پدر و مادر و فرزندان از سه روز مرخصی با حقوق برخوردارند. حق‌ بیمه این سه روز نیز باید به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت شود.

 6. مرخصی استعلاجی

  مرخصی استعلاجی مرخصی بدون حقوق است، ولی با تایید سازمان تامین‌اجتماعی هم از غرامت دستمزد بهره‌ مند میشود و هم جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگر محسوب میشود.
  مرخصی استعلاجی سقف زمانی ندارد و برای هرچند مدت که شخص بیمار شود و یا بیماری‌ اش ادامه یابد، قابل‌استفاده است به شرطی که توسط پزشک معالج و یا کمیسیون پزشکی سازمان تامین‌اجتماعی تایید شود.

 7. مرخصی‌ بارداری

  مرخصی زایمان بابت وضع حمل و زایمان به کارگران زن تعلق میگیرد و در حال حاضر مدت آن شش ماه است. مرخصی مزبور جزء سوابق کارگر محسوب میشود و در طول این مدت از طرف سازمان تامین‌اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به بیمه‌شده پرداخت میشود.
  دوره مرخصی زایمان جزو ایام تعلیق از کار محسوب میشود و پس از مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود بازمیگردد.

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-11775″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی <<[/button-green]

مرخصی استحقاقی , مرخصی حج واجب , مرخصی ساعتی , مرخصی بدون حقوق یا مرخصی تحصیل , مرخصی حوادث و اتفاقات زندگی , مرخصی استعلاجی ,مرخصی‌ بارداری

Reza
 • مرخصی زایمان جزو کدوم یکی از مرخص هاست
  (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۲ (۱ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا