ماه های حرام کدامند؟

۴ ماه قمری ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌ های حرام هستند. در این چهار ماه جنگ کنار گذاشته می‌شود به جز برای دفاع، و دیه افزایش می‌یابد. هدف از این کار ایجاد امنیت برای افرادی است که می‌خواهند به حج بروند یا تجارت کنند و به سلامت به شهر خود برگردند. این سنت، از قبل از اسلام بجا مانده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران، و همچنین در بیمه شخص ثالث نرخ دیه در صورت فوت در ماه های حرام یک سوم افزایش می یابد.

تفاوت ماه حرام با ماه‌ عادی

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیان دیده هر دو در ماه‌های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، میزان دیه یک سوم بیشتر از ماه‌های عادی خواهد بود.
اما نکته قابل توجه‌ این است که دیه، یوم الاداست؛ یعنی اگر واقعه تصادف در ماه عادی رخ دهد، اما فوت فرد حادثه دیده در ماه حرام اتفاق بیفتد، دیه او معادل دیه ماه‌های حرام خواهد بود.

شروع و پایان ماه های حرام سال ۱۳۹۷ به خورشیدی

  • رجب: از ۲۸ اسفند ماه ۹۶ لغایت ۲۸ فروردین ماه ۹۷
  • ذوالقعده: از ۲۴ تیر ماه ۹۷ لغایت ۲۱ مرداد ماه ۹۷
  • ذوالحجه:از ۲۲ مرداد ماه ۹۷ لغایت ۱۹ شهریور ماه ۹۷
  • محرم: از ۲۰ شهریور ماه ۹۷ لغایت ۱۸ مهر ماه ۹۷

در صورتی که در زمینه خرید بیمه و یا دریافت خسارت و دیه از شرکت بیمه نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-blue url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-5230″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی >>[/button-blue]

بیمه خودرو

Overall
۵
بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا