قیمت گذاری در صنعت بیمه توسط شورای رقابت یا بیمه مرکزی

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص وجود انحصار در صنعت بیمه، گفت: در صنعت بیمه همانند نظام بانکی دارای رگولاتور و تنظیم کننده بازار هستیم و بیمه مرکزی خود می تواند نقش رگولاتور و تنظیم کننده ایفا کند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از خبرگزاری موج، رضا شیوا در نشستی خبری مجاز با بیان اینکه، شورای رقابت از سه قوه دارای نماینده ویژه است، افزود: علاوه بر حضور نمایندگان قوای مقننه، مجریه و قضاییه، نمایندگانی از اتاق‌های تعاون و بازرگانی نیز در این شورا حضور دارند.
وی تاکید کرد: برای آغاز دوره جدید شورای رقابت باید نمایندگان که تعداد آن‌ها ۱۵ نفر است، مشخص شوند تا بتوانیم جلسات دوره دوم را تشکیل دهیم.
وی در خصوص وجود انحصار در صنعت بیمه، گفت: در صنعت بیمه همانند نظام بانکی دارای رگولاتور و تنظیم کننده بازار هستیم و بیمه مرکزی خود می‌تواند نقش رگولاتور و تنظیم کننده ایفا کند.
شیوا تاکید کرد: انتظار داریم رگولاتور بازاری را که زیر نظر دارد اگر پتانسیل رقابتی شدن داشته باشد به رقابتی تبدیل کند و از آنجا که صنعت بیمه به اندازه کافی شرکت بیمه ای فعال دارد، امکان رقابتی شدن در آن وجود دارد.
وی با بیان این که، بیمه مرکزی باید اجازه دهد قیمت‌ها توسط شرکت‌های بیمه مشخص شوند، گفت: باتوجه به اینکه تاکنون این گونه نبوده نمی‌توان یکباره آزاد سازی کرد اما می‌توان سقف و کف قیمت‌ها را همانند سیستم پولی کشور تعیین کرد.
رئیس شورای رقابت گفت: این شورا هنوز کارگروهی برای بیمه تشکیل نداده اما در صدد تشکیل آن هستیم اما دلمان نمی‌خواهد به مسائل بانکی و بیمه ای که دارای رگولاتور است وارد شویم. شورای رقابت البته تا کنون دخالتی نداشته است.

Leave a Reply