انواع قرارداد استخدام کار و تامین اجتماعی در ایران

انواع نظام استخدام و اداری در ایران

در حال حاضر کشور دارای دو نظام استخدامی و اداری است و دیگر سیستم ها در واقع بر گرفته یا ترکیبی از این دو نظام و دو سیستم استخدامی می باشند، از نظر تامین اجتماعی نیز ۱۷ صندوق تامین اجتماعی در کشور وجود دارد که به لحاظ اهمیت و فراگیری صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند.

انواع قرارداد اشتغال و استخدام در دستگاه های دولتی با انواع قرارداد کار در بخش خصوصی و کارگاهها و کارخانجات مشمول قانون کار متفاوت است.

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-13325″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی <<[/button-green]

انواع قرارداد کار استخدام در دستگاه و ادارات دولتی

الف-طبق قانون استخدام کشوری و مدیریت خدمات کشوری در دستگاهها و ادارات دولتی سه نوع قرارداد استخدامی وجود دارد. رسمی، پیمانی و خدماتی یا قرارداد کاری.

 1. کارمندان رسمی دولت
  کارمندان رسمی دولت جهت بکارگیری در مشاغل حاکمیتی استخدام می شوند و باید دارای شرایط خاص بوده و گزینش های مربوطه را بگذرانند. مشاغل حاکمیتی به اموری گفته می شود که در آن تصمیم گیری و تصمیم سازی نقش داشته و فرد در امور جاری مملکتی اثر گذار است و موقعیت وی در پیشبرد اهداف اداری و دولتی مهم است.
  کارکنان رسمی از نظر نظام استخدامی مشمول قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری هستند و از نظر پوشش بیمه ای نیز مشمول صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند.
 2.  کارمندان پیمانی
  مشمولین پیمانی جهت انجام امور تصدی گری در دستگاه های اداری استخدام می شوند و از نظر نظام استخدامی مشمول آیین نامه استخدام پیمانی و از نظر پوشش تامین اجتماعی مشمول صندوق تامین اجتماعی هستند.
 3.  کارکنان خدماتی
  یک گروه از کارکنان در دستگاه های دولتی امور خدماتی و پشتیبانی را در ادارات بر عهده دارند. بر اساس بخشنامه مربوطه تعداد مشاغل این گروه تعیین شده که شامل آرایشگر، خیاط رخت شوی، آشپز و…می شود. کارکنان خدماتی از نظر اداری و استخدامی مشمول قانون کار و از نظر بیمه مشمول قانون تامین اجتماعی می باشند.

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-13325″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی <<[/button-green]

انواع قرارداد کار استخدام در شرکت های خصوصی

ب- استخدام در بخش خصوصی تحت پوشش نظام استخدامی قانون کار است و از نظر تامین اجتماعی نیز مشمول صندوق تامین اجتماعی و قانون مربوطه می باشند که شامل موارد زیرند:

۱- قرارداد غیر موقت یا قرارداد کار دائمی

در این نوع قرارداد زمانی برای پایان قرارداد ذکر نمی شود یا در متن قرارداد به نامحدود بودن آن اشاره می گردد. پایان قرارداد در این نوع استخدام منوط به احراز شرایط یا انجام ترتیباتی است و فسخ یک طرفه آن قانوناً امکان پذیر نمی باشد.

مواردی که باعث می شود قرارداد کار غیر موقت خاتمه پذیرد عبارتست از:

 • فوت کارگر
 • بازنشستگی کارگر
 •  ازکارفتادگی کارگر
 • استعفای کارگر

بر اساس ترتیباتی که قانون مقرر کرده است، اخراج موجه کارگر(اخراجی که موجه بودن آن توسط هیاتهای حل اختلاف وزارت کار تایید شود)و…

۲- قرارداد کار موقت یا قرارداد کار مدت معین

قراردادی است که خاتمه قرارداد در آن درج می شود و با پایان زمان آن، قرارداد خاتمه می یابد. در قرارداد موقت هیچ یک از طرفین تا پایان قرارداد مجاز به فسخ یک طرفه آن نمی باشند. تمدید چند باره قرارداد موقت، آنرا به قرارداد دائم تبدیل نمی کند.

۳- قرارداد کار معین

در این نوع قرارداد انجام حجمی از کار تعهد می شود و با ایفای تعهد و پرداخت حق الزحمه توافق شده قرارداد خاتمه می یابد. در این نوع از قرارداد نیز تا انجام موضوع تعهد و کار امکان فسخ یک طرفه آن قانوناً مقدور نمی باشد.

۴- قرارداد کار آزمایشی

این نوع قررداد در واقع قرارداد مقدماتی برای قرارداد غیر موقت است که زمینه را برای اشنایی و همکاری کارگر و کافرما فراهم می سازد و زمانی را برای تفاهم در اختیار دو طرف قرار می دهد که در صورت نظر مساعد دو طرف، تداوم خواهد یافت. این نوع قرارداد برای کارگران ماهر حداکثر ۳ ماه و برای کارگر ساده یک ماه است و در طول مدت قرارداد هر یک از طرفین می توانند قرارداد را فسخ نمایند.

۵- قرارداد کار آموزشی – قراردادکار کارآموزی

قرارداد آموزشی فقط با افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال سن منعقد می شود. این افراد را کارگر نوجوان می نامند. حداکثر مدت قرارداد با آنها سه سال است و کارگر نوجوان برای کار توام با آموزش به استخدام در می آید. برای کارگر نوجوان نیز باید حقوق و مزایای مقرر در قانون کار رعایت شود و حق بیمه اش نیز که از حداقل حقوق سال مربوطه نیز نباید کمتر باشد به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. نظام کاری آموزش همراه با کار، همان نظام استاد شاگردی است که قبلاً در کشور بسیار مرسوم بوده است.

در صورتی که هر گونه سوالی در زمینه قوانین کار در ایران دارید می توانید به رایگان در بیدبرگ مرجع بیمه و قانون کار مطرح نمایید تا از راهنمایی مشاوران متخصص بهره مند شوید.

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=newsb” target=”_blank” position=”center”]دریافت مشاوره تلفنی[/button-green]

کدام نوع قرارداد کار استخدام بهتر است

اما این که کدام نوع استخدام بهتر است بستگی به طرفین قرارداد دارد. اگر از نگاه کارگر و مستخدم به موضوع بنگریم بهترین نوع اشتغال، استخدام رسمی در دستگاههای دولتی و اشتغال دائم و غیر موقت در بخش خصوصی است.

چرا که این نوع استخدام امنیت شغلی فرد را تضمین می کند. اما از نظر صاحبکار و کارفرما موضوع فرق می کند. او می خواهد نیروی مورد نیاز خود را بطور موقت استخدام کند، تا هر وقت نیازی به وی نداشت، به راحتی بتواند او را اخراج نماید.

ممکن است در بعضی از موسسات و نهادها، نظام استخدامی دیگری حاکم باشد، ولی باید آنها توسط نهادهای تقنینی و اداری مربوط مثل مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و سازمان امور اداری و استخدامی به تصویب برسد و هیچ موسسه و دستگاهی نمی تواند راسا به ایجاد مقررات و ضوابط خاص در این امور مبادرت ورزد.
موضوع دیگری که در این ارتباط مطرح است حاکمیت قانون کار و تامین اجتماعی بر کلیه فعالیتهای کاری در کشور است، مگر این که خلاف آن ثابت شود و یا فرد مورد نظر طبق مقررات مصوب مشمول سیستم دیگری از نظر اداری و تامین اجتماعی باشد.

بنابراین قانون کار و تامین اجتماعی از این نظر مقررات عام الشمول بحساب می آیند و هر روابط کاری که دو طرف داشته باشد(کارگر و کارفرما) تحت پوشش آنها خواهد بود.

منبع: آتیه نو
محمد حسین قشقایی

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-13325″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی <<[/button-green]

هادیان
 • مقاله جامع و مفیدی بود توضیحات کامل بود
  (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۵ (۳ رای ها)
در حال ارسال

4 دیدگاه ها

 1. معصومه عیاشی نوامبر 23, 2017
 2. Ali reza ژانویه 15, 2018
  • منتخب مقالات بیمه ژانویه 16, 2018
 3. علی ژانویه 15, 2018

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا