نادیده ها در قانون بیمه شخص ثالث

در قانون بیمه شخص ثالث موردی وجود دارد که از دید قانون‌گذار پنهان مانده است، راننده خودرو مقصر حادثه در این قانون مظلوم واقع‌شده است. برای او در قانون جایگاهی درنظر گرفته نشده شاید به خاطر این باشد که خود او عامل به وجود آمدن حادثه بوده.

به گزارش بیدبرگ و نقل از مدرسه بیمه، طبق مقررات کلیه مراکز درمانی موظف‌اند مصدومان حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه مداوا کنند و در صورت داشتن بیمه‌نامه معتبر، شرکت‌های بیمه هم موظف به جبران خسارات جانی و مالی اشخاص زیان‌دیده هستند.
حال، راننده مقصر حادثه‌ای را تصور کنید که دچار صدماتی شده و پس از ترخیص از مرکز درمانی برای استراحت و طی دوران درمان در منزل به سر می‌برد. از آنجائی که در فرهنگ غنی ما ایرانی‌ها احوالپرسی بیمار از اعمال پسندیده است دوستان و آشنایان برای عیادت به منزل او می‌روند و این روی زیبای ماجراست؛ اما این ماجرا روی دیگری هم دارد. شخص مصدوم توانایی انجام فعالیت اقتصادی خود را برای مدتی ازدست‌داده است و ازلحاظ مالی شرایط سختی را تحمل می‌کند، ضمن اینکه در طول این مدت هزینه‌های اضافی ازجمله پذیرایی از میهمانان، معاینات دوره‌ای، رفت‌وآمد بیمار یا پرستار و… به هزینه‌های زندگی این شخص اضافه‌شده و خانواده او را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند.
اگر کمی عمیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم می‌بینیم در مورد شخص زیان‌دیده در حادثه رانندگی بخشی از این هزینه‌ها از محل دیه‌ای که دریافت کرده جبران می‌شود اما در مورد راننده مقصر حادثه هیچ منبعی برای جبران این هزینه‌ها وجود ندارد. در بیمه‌های حوادث سرنشین که جزو پوشش‌های ارائه‌شده در بیمه‌نامه شخص ثالث است شرکت بیمه مبلغی را به‌عنوان حق بیمه از بیمه‌گذار دریافت می‌کند (حدوداً به ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان پوشش سی هزار تومان حق بیمه) البته این پوشش فقط شامل نقص عضو و ازکارافتادگی کامل و دائم است. در بیشتر تصادفات منجر به جرح پس از سپری شدن طول درمان، شخص مصدوم سلامتی خود را به دست می‌آورد و درصد کمی از این افراد هم دچار نقص عضو یا ازکارافتادگی کامل و دائم می‌شوند. این یعنی بیشتر راننده‌ها هیچ پولی بابت غرامت از شرکت بیمه دریافت نمی‌کنند حال‌آنکه می‌توان با افزایش مقدار کمی به‌ حق بیمه علاوه بر سایر پوشش‌ها، مدت‌زمان استراحت در منزل و هزینه ازکارافتادگی موقت او را نیز تحت پوشش قرار داد و یا از بابت این مدت (جبران دوران بستری) مبلغی را به‌عنوان کمک‌هزینه (مثلاً ۵ تا ۱۰ درصد پوشش هزینه فوت) به راننده مقصر پرداخت نمود تا ایشان هم بتواند روند زندگی خود را در مسیر عادی هدایت کند و شرکت بیمه هم، بار مالی حادثه را که علاوه بر رنج و مشکلات دوران نقاهت است تا حدی برای ایشان آسان کند.
بنده در اینجا از مرجع قانون‌گذار و شرکت‌های بیمه تقاضا دارم برای این موضوع چاره‌ای بیندیشند تا دیگر شاهد رنج و مشکلات ناشی از این مورد در زندگی هم‌وطنانمان نباشیم.
نویسنده: رضا ایزدی مشاور بیمه

منبع: http://madresebimeh.com/%D9%86%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86/

Leave a Reply