سالی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

علی عسکری از فرار مالیاتی برخی اصناف، پزشکان، شرکت های بیمه و مناطق آزاد خبر داد و گفت: سالی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.بیمه ها اطلاعات قرارداد بیمه را به ما اعلام نمی کنند و وقتی قانون تقویت شد تمام این مشکلات برطرف می شود.

به گزارش بیدبرگ و نقل از ریسک نیوز، علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی در برنامه “تیتر امشب” افزود : در دو ماه نخست سال جاری ۸۵۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شد.

وی گفت : سال گذشته نیز ۹۷ درصد پیش بینی های درآمدهای مالیاتی یعنی ۵۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان محقق شد و برای امسال نیز ۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی کردیم که  نسبت به سال ۹۳  سی درصد رشد دارد.

وی تاکیدکرد: امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته امسال نیز بیش از ۹۵ درصد معادل ۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شود .

عسکری در ادامه گفت :هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور مالیات پرداخت نمی کند که این خود سالانه حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است، از سوی دیگر ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور نیز قانونی معاف از مالیات است.

رئیس سازمان امور مالیاتی خاطر نشان کرد: هم اکنون زیر ساخت های لازم را آماده و اطلاعات را از پایگاههای مختلف جمع آوری کرده ایم  تا بتوانیم  از فرارهای مالیاتی جلوگیری کنیم اما بعضی نهادها از ارائه اطلاعات خودداری می کنند .

وی گفت : خوشبختانه در اصلاح قانون مالیات  بخوبی وظایف دستگاهها  به ارائه  اطلاعات به سازمان امور مالیاتی مشخص شده است و دیگر جای ابهامی باقی نمی ماند .

عسکری افزود : در طرح جامع  قانون مالیات نیز اطلاعات مختلف را  از گمرکات ، بورس ، بیمه ها  ، بانکها  ، قراردادهای تجارت و قسمت های مرتبط خواهیم گرفت تا حتی المقدور مانع از فرار مالیاتی شویم .

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: تا زمانی که  کشور برخی نظام مندیها را در بحث مالیات فراهم نکند فرار مالیاتی همچنان رواج خواهد یافت.

علی عسکری افزود: در اصلاح قانون برای کسانی که فرار مالیاتی دارند جرایم کیفری ، نقدی و حبس دیده شده است .

وی گفت : علاوه بر این، افراد با محرومیت های اجتماعی هم  مواجه خواهند شد و برای مثال نمی توانند عضو هیات مدیره شرکت، عضو انجمن و حتی نماینده مجلس شود و از برخی تسهیلات اجتماعی هم محروم می شود.

وی گفت: البته در کنار این محرومیت ها، تشویق هایی نیز در نظر گرفته ایم مبنی بر اینکه اگر کسی در مناطق محروم و خاص فعالیت اقتصادی کند از ۵ تا ۱۰ سال از معافیت مالیاتی برخوردار خواهد شد.

عسکری  افزود: برای کسانی که خوب مالیات می دهند نیز جوایز و تقدیرنامه هایی در نظر گرفته خواهد شد  .

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از برخی ناهماهنگی سازمانها در این خصوص گلایه کرد و گفت: برای مثال بیمه ها اطلاعات  قرارداد بیمه را به ما اعلام نمی کنند و وقتی قانون تقویت شد تمام این مشکلات برطرف می شود.

عسکری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روش های رایج برای فرار مالیاتی در کشور ما چیست؟ افزود :یکی از رایج ترین این روشها فعالیت قاچاق است و  کسانی که از طریق گمرک جنس وارد نمی کنند تعادل اقتصاد کشور را برهم می زنند .

رئیس سازمان امورمالیاتی گفت : از زمانی که طرح مالیات بر ارزش افزوده اجرا شده است برخی افراد برای اینکه  مالیات ندهند به فاکتور صوری روی آورده اند.

عسکری افزود : تا زمانی که کشور برخی نظام مندیها را در بحث مالیات فراهم نکند فرار مالیاتی همچنان رواج خواهد یافت .

وی گفت: معضلات دیگری نیز در این زمینه داریم که نمونه آن فرار مالیاتی در مناطق آزاد است و ما معتقدیم که در مناطق آزاد هم باید اظهار نامه بدهند .

عسکری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی پزشکان ، وکلا و مهندسان و دیگر گروههای جامعه از دادن مالیات طفره می روند افزود : در اصلاح قانون  مباحثی مطرح خواهیم کرد که  به مجوز فعالیت های اقتصادی مربوط می شود به این ترتیب که هر کسی در کشور بخواهد  برای فردی مجوز صادر کند باید اطلاعات آن فرد را بدهد .

وی گفت : نظام پزشکی ، کانون وکلا ، کارشناسان دادگستری و انجمن ها  و دیگر تشکل ها باید بدانند که در قانون جدید موظف خواهند شد  اطلاعات اعضای خود را به  سازمان امور مالیاتی بدهند .

عسکری افزود : تا امروز خیلی از اعضای این تشکل ها  خود را به پرداخت مالیات مکلف نکرده اند و هر کس اظهار نامه داده است گرفته ایم  و اگر کسی را شناسایی نکرده ایم هم  تا کنون اظهارنامه ای نداده است .

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پزشکان اظهار نامه مالیاتی نمی دهند گفت: خیلی از اصناف نیز مجوز صنف ندارند با این حال فعالیت می کنند اما مالیات  نمی دهند .

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه تیرماه  زمان دریافت اظهارنامه هاست از همه افراد خواست در نظام مالیاتی ثبت نام کنند .

وی گفت : مودیان مالیاتی اظهارنامه های خود را به آخر تیرماه محول نکنند و وقتی اظهار نامه می دهند می توانند از طریق سیستم ، فیش های پرداخت را بگیرند  و اگر نمی خواهند فیش بگیرند چک بدهند .

وی افزود: امسال مودیان مالیاتی می توانند از طریق دفاتر پست و دفاتر پیشخوان وکافی نت ها نیز اظهارنامه را ارائه کنند .

Leave a Reply