غیر قانونی شدن رانندگی در آینده

"ایلان ماسک" مدیرعامل شرکت اتومبیل سازی "تسلا" در این باره گفت: «در عصری که اتومبیل ها بدون راننده شوند، رانندگی کردن با خودرو غیرقانونی خواهد شد.»

به گزارش بیدبرگ و نقل از صنعت بیمه، ایلان ماسک”افزود: از آنجا که رانندگی در آینده بدون راننده می شود، دیگر نیازی به بیمه کردن خودرو توسط مالک خودرو نیست. زیرا در صورت بروز هرگونه تصادف، تمامی مسئولیت آن متوجه خودروساز، تولیدکننده نرم ‌افزار، یا دیگر اشخاص ثالث خواهد بود. اگر دقایقی به این مساله فکر کنیم، کاملا منطقی به نظر می‌رسد. اگر کنترل آنچه خودروی ما انجام می ‌دهد، در اختیارمان نباشد، پس چرا ما خسارت خلاف ‌های آن را پرداخت کنیم.

“جک بوئگلین” یکی از متخصصان آمریکایی نیز بر این باور است که اگر استفاده از خودروهای بدون راننده که اختیار آنها در دست سرنشین نیست اجباری شود، دیگر نیازی به بیمه کردن خودرو توسط مالک آن نیست، زیرا همه مسئولیت حوادث رانندگی متوجه تولیدکنندگان خواهد بود.

او ادامه می دهد: “حذف کامل صنعت بیمه اتومبی که درآمد سالانه آن تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار است، موجب تقویت بهره‌ وری اداری خواهد شد. این مساله برای شرکت‌ های بیمه دست ‌کم تا مدتی یعنی تا زمانی که خود را با شرایط جدید وفق دهند، فاجعه بار خواهد بود.”

در همین حال،‌ تحلیلگران بر این باورند که بیمه گران قادر خواهند بود منابع درآمدی دیگری مانند بستن قرارداد با خودروسازان پیدا کنند. با این وجود شرکت‌ های مطرح بیمه در آمریکا در گزارش ‌های سالانه خود به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور، خودروهای بدون راننده را یکی از خطرات برای صنعت بیمه عنوان کرده‌ اند.

طبق گزارش های منتشر شده، خطای انسانی علت ۹۰ درصد از تصادفات جاده‌ای محسوب می‌ شود و شرکت‌ های بیمه از حق بیمه اتومبیل ها سالانه ۱۵۷ میلیارد دلار درآمد دارند، بنابراین اگر خودروهای بدون راننده همه این خطاهای انسانی را حذف کند، کسب و کار بیمه گران دگرگون خواهد شد.

Leave a Reply