تخریب صنعت بیمه به وسیله رقابت‌ غیرحرفه‌ای

سبک و سیاق زیرمجموعه شرکت‌های بیمه به سمتی رفته که ناخودآگاه علاقه شدیدی به فروش بیمه‌های اجباری دارند و اندک زمانی دیده می‌شود که در لحظه صدور بیمه‌های اجباری همچون بیمه شخص ثالث خودرو مسئولان شعب صدور بیمه دیگر محصولات این صنعت را تبلیغ یا اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش بیدبرگ به نقل از اقتصادنیوز، از سوی دیگر صنعت بیمه به‌گونه‌ای در ایران رفتار کرده‌ است که مشتریان تنها بیمه‌های اجباری را می‌شناسند و این گونه بیمه‌ها را به اجبار خرید می‌کنند، بیمه‌هایی که در ظاهر حجم قابل توجهی درآمد برای صنعت بیمه به همراه دارد اما روی دیگر آن باتلاقی است که شرکت‌های بیمه را آرام آرام به درون خود می‌کشد.

برخی کارشناسان بر این باروند که اگر روش فعالیت شرکت‌های بیمه به همین روال باشد در آینده بسیار نزدیک میزان ورشکستگی در این صنعت به حد قابل توجهی افزایش می‌یابد.

میزان قابل توجهی از عدم ورود مشتریان به محصولات دیگر صنعت بیمه به واسطه عدم آگاهی، کاهش قدرت خرید، عدم اطلاع‌رسانی صحیح شرکت‌های بیمه و کارگزاران بیمه و ترس مشتریان از عدم پاسخگویی صحیح شرکت‌های بیمه در آینده است.

در این میان به عدم اطلاع‌رسانی شرکت‌های بیمه و کارگزاران آن اشاره شد، سبک و سیاق زیرمجموعه شرکت‌های بیمه به سمتی رفته که ناخودآگاه علاقه شدیدی به فروش بیمه‌های اجباری دارند و اندک زمانی دیده می‌شود که در لحظه صدور بیمه‌های اجباری همچون بیمه شخص ثالث خودرو مسئولان شعب صدور بیمه دیگر محصولات این صنعت را تبلیغ یا اطلاع‌رسانی کنند.

در بهترین حالت نمایندگی‌های شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه بروشوری در رابطه با محصولات بیمه به مشتریان ارائه می‌دهند که در این بروشور کمترین اطلاعاتی از محصولات و خدمات شرکت‌های بیمه ذکر شده است، که در مجموع مشتریان را ترغیب به خرید دیگر محصولات صنعت بیمه نمی‌کند.

تمام این موارد در حالی مطرح می‌شود که مسئولان شعب بیمه‌ها خود اطلاع دقیقی از دیگر محصولات صنعت بیمه مانند بیمه‌های عمر ندارند و به دلیل ترافیک کاری در صدور بیمه‌های اجباری زمان مناسبی برای ارائه توضیحات به مشتریان خود ندارند، در رابطه با دریافت اطلاعات مناسب در مورد دیگر محصولات صنعت بیمه بیشترین کمک را شعب نمونه یا شعب اصلی شرکت‌های بیمه که در طبقه همکف ساختمان اصلی شرکت‌های بیمه قرار دارند، می‌توانند در اختیار مشتریان این صنعت قرار دهند که در این مورد مشتریان آنچنان اطلاعی از محل شرکت مادر ندارند و اکثر این ساختمان‌ها در خیابان‌های شمالی تهران قرار گرفته که امکان دسترسی برای تمام افراد آنچنان راحت نیست و این در حالی است که مشتریان شهرستان صنعت بیمه هیچگونه دسترسی راحت برای دریافت اطلاعات محصولات صنعت بیمه ندارند، این چرخه باطل در صنعت بیمه توانسته بر میزان فروش دیگر محصولات صنعت بیمه تاثیر بسزایی بگذارد.

در فضای امروز دنیا، اینترنت و شبکه‌های اطلاع رسانی حرف اول را در هر زمینه‌ای می‌زند، اما متاسفانه شرکت‌های بیمه نتوانسته‌اند از این امکان که قابلیت دسترسی برای عموم را دارد بهترین استفاده را ببرند و تنها در این فضای ارتباطی وب سایتی برای معرفی شرکت خود راه‌اندازی کرده‌اند و مشتریان هیچ گونه اطلاعات مفید و سوق دهنده به سمت خرید محصولات متنوع صنعت بیمه از بستر اینترنتی دریافت نمی‌کند.

در رابطه با محصولات متنوع صنعت بیمه می‌توان به بیمه‌های عمر و زندگی اشاره کرد که به گفته کارگزاران صنعت بیمه بعد از بیمه‌های اجباری و درمان بیشترین درخواست دریافت اطلاعات در رابطه با این‌گونه بیمه‌ها است، یک کارگزار شرکت بیمه خصوصی گفت: اکثر افرادی که برای تمدید بیمه‌های اجباری خود به شعب مراجعه می‌کنند در رابطه با فرآیند بیمه‌های عمر سوالات متعددی دارند اما به دلیل عدم شفافیت در پوشش‌هایی که در آینده شرکت برای بیمه شده در نظر گرفته است، خرید بیمه‌نامه صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اکثر مسئولان شعب شرکت‌های بیمه اطلاع دقیقی از بیمه‌های زندگی یا دیگر بیمه‌های اختیاری ندارند و تنها در رابطه با میزان حق بیمه ماهیانه اطلاعات دست و پا شکسته‌ای دارند.

همچنین فردی که برای تمدید بیمه شخص ثالث خود به یکی از نمایندگی‌های بیمه مراجعه کرده بود،گفت: شرکت‌ها و نمایندگی‌های بیمه تمام توان خود را معطوف به بیمه‌های اجباری و بیمه‌های درمان کرده‌اند و آنچنان اطلاعی در مورد بیمه‌های عمر و پس‌انداز و حوادث در اختیار مشتریان قرار نمی‌دهند.

او ادامه داد: در رابطه با بیمه عمر تبصره و بخش‌های مختلفی در بیمه‌نامه وجود دارد که مشتریان و مسوولان نمایندگی آنچنان در رابطه با آن اطلاعی ندارند و این گونه بر می‌آید که شرکت‌های بیمه تنها به دنبال دریافت حق بیمه هستند و آینده شفاف و مناسبی در انتظار مشتریان قرار ندارد.

در این رابطه یک کارشناس صنعت بیمه، با تاکید بر این که نظارت صحیح و اصولی در صنعت بیمه وجود ندارد، گفت: رقابت‌های ناسالم و غیرفنی در صنعت بیمه، این صنعت را از بیمه‌های اختیاری که زیان کمتری نسبت به بیمه‌های اجباری برای شرکت‌ها دارد دور کرده است.

محمد علیپور اظهار کرد: در صنعت بیمه دو گونه تبلیغ اطلاع‌رسانی عمومی و تبلیغات عمیق در راستای اطلاع رسانی و افزایش حجم فروش وجود دارد، که در حال حاضر تنها چهار شرکت بیمه رویه صحیح تبلیغات و اطلاع رسانی در زمینه بیمه عمر را در پیش گرفته‌اند.

او با تاکید بر این که باید اطلاعات در اختیار مردم قرار گیرد، ادامه داد: از سال ۱۳۷۴ که بیمه عمر برای دومین بار در ایران راه‌اندازی شد، کم اطلاعی نمایندگان شرکت‌های بیمه به عنوان یک خطر جدی در این صنعت تلقی شده است.

وی افزود: صنعت بیمه یک حرفه فنی است و باید برای دستیابی به اصول حرفه‌ای، نمایندگان فروش شرکت آموزش‌های لازم را دیده باشند و از سوی دیگر تنها به فکر افزایش حجم فروش بیمه نباشند.

علیپور با اشاره به این که بیمه‌های اجباری در برخی از شرکت‌ها زیان‌ده است، گفت: رقابت ناسالم و غیرفنی در صنعت بیمه باعث شده تا شرکت‌های بیمه در عرضه بیمه‌های غیراجباری اکراه داشته باشند.

او در رابطه با عدم حرکت شرکت‌های بیمه و مشتریان به سمت بیمه‌های اختیاری، بیان کرد: عدم نظارت صحیح و اصولی در صنعت بیمه بزرگترین عامل عدم خرید بیمه‌های اختیاری است.

Leave a Reply