عملکرد سهام بیمه رازی

به گزارش بیدبرگ و نقل از ایران و جهان، بیمه رازی که هویتش با چسب رازی هنوز گره خورده است،از سال ۱۳۸۲ به صورت رسمی به عنوان شرکت سهامی عام فعالیت خود را آغاز نموده اما سهام این شرکت در بورس و فرابورس ایران معامله نمی شود این در حالی است که در سهام داران خود هم دست گردانی داشته است و صرفا تحت شمول مفاد بند ب ماده ۹۹ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران در بازار معاملات توافقی پایه فرابورس قرار گرفته است.

ترکیب سهام داری

بر اساس دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در بازار پایه فرابورس ایران، خریدار و فروشنده با علم و آگاهی نسبت به وضعیت مالی شرکت بر اساس اطلاعات منتشره موجود اقدام به خرید و فروش می کنند وشرکتی که عنوان سهامی عام را یدک می کشد در این بازار فعالیت دارد .البته مباحث سهام و سهام داری این شرکت به این مورد منتهی نمی شود و پس از واگذاری گروه رازی معلوم نیست که ترکیب سهام داران این شرکت چگونه است به طوری که صرفا نام اشخاص حقیقی در ترکیب هیات مدیره دیده می شود ومعلوم نیست این افراد نماینده کدام شخص حقوقی هستند،در حالی که طبق ماده ۱۱۰ قانون تجارت اشخاص حقوقی بایدیک نفررابه نمایندگی دائمی خودجهت انجام وظایف مدیریت معرفی کندو دراین صورت شخص حقوقی همان مسئولیتهای مدنی شخص حقیقی عضوهیئت مدیره رادارا خواهد بود وچنین نماینده ای مشمول همان شرایط وتعهدات ومسئولیتهای مدنی و جزائی عضوهیئت مدیره بوده ازجهت مدنی باشخص حقوقی که اورابه نمایندگی تعیین کرده است مسئولیت تضامنی خواهدداشت.البته در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت، که در ۲۶ مرداد سال گذشته برگزار شده شرکت پیشگامان تجارت آرکا(با مسئولیت محدود)،شرکت سرمایه گذاری اقتصاد گستر دنا(سهامی خاص)،شرکت ارتباط شگرف ایرانیان (با مسئولیت محدود)،شرکت توسعه صدر مدائن (با مسئولیت محدود)،شرکت پیشگامان توسعه تجارت البرز (با مسئولیت محدود)،شرکت مهندسین تلاشگران توسعه و تجهیز پایتخت و رسول برادران نقشینه به عنوان سهام دار در مجمع حاضر بوده اند و در خصوص سرمایه شرکت تصمیم گیری کرده اند اما این نکته که افراد هیات مدیره از سوی کدام شرکت در هیات مدیره عضویت دارند مشخص نیست.

گزارشات رسمی از عملکرد سال ۱۳۹۳

صرف نظر از این موارد واینکه مجمع عمومی سال ۱۳۹۳ این شرکت به تنفس خورده است مواردی در گزارشات رسمی سال ۱۳۹۳ دیده میشود.
آثار مالی کاهش ارزش انباشته سرمایه گذاری در سهام شرکتها شناسایی نشده است، مضافا سرمایه گذاری درسهام شرکت های وابسته طبق استانداردهای حسابداری به روش ارزش ویژه درصورتهای مالی منعکس نگردیده است. باتوجه به مراتب فوق الذکرهرچندتعدیل حسابها از بابت موارد فوق الذکر، ضروری می باشد، لیکن بدلیل عدم دسترسی به اطلاعات لازم، تعیین میزان تعدیلات مورد لزوم برصورتهای مالی موردگزارش، امکانپذیرنیست .در بند دیگری آمده که مبلغ ۴۸ میلیارد ریال مطالبات از بیمه گذاران و نمایندگان، انتقالی از سنوات مالی قبل است. مضافا با توجه گزارشات مالی مبلغ ۱۵۹ میلیارد ریال تحت عنوان بدهکاران بازیافتنی بابت ۵۶۰ فقره خسارت پرداختی، بدلیل پیگیری جهت وصول مبلغ مزبور از دریافت کنندگان خسارت در حسابها منظور شده است. همچنین بمبلغ ۱۱۵ میلیارد ریال بابت مطالبات از شرکت نیرو محرکه پارسیان و شرکت پیشگامان توسعه تجارت البرزدیده می شود که راکد و انتقالی از سنوات مالی قبل است. لازم به توضیح است پاسخ تائیدیه های ارسالی از بابت موارد مذکور نیز دریافت نشده است. با توجه به مراتب مزبور تعیین میزان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول مورد نیاز و همچنین چگونگی و نحوه وصول مبالغ مزبور امکان پذیر و مشخص نیست.شرکت بیمه رازی مبلغ ۱۶۴ میلیارد ریال (معادل ۴.۹۲۷.۵۰۰دلار) به عنوان طلب از شرکتcnpc international بابت پروژه آزادگان شناسایی کرده است. در این خصوص بیمه نامه مزبور در تاریخ ۲۷ اسفندماه۱۳۹۳ صادر و درآمد بیمه نامه و ذخیره حق بیمه عاید نشده بر مبنای تاریخ صدور محاسبه شده است. مضافا شرکت در فروردین ماه ۱۳۹۴، نسبت به واگذاری اختیاری و اجباری ریسک مذکور اقدام و صرفا ۲/۳ درصد از ریسک بیمه مذکور را نگهداری کرده ولی آثار مالی واگذاری ریسک بیمه نامه مزبور در سال مالی ۱۳۹۴ در حسابها منعکس گردیده است.همچنین مبلغ ۵۲ میلیارد ریال از مانده حساب سپرده ها، مربوط به برداشت های دادگستری از حسابهای بانکی شرکت بابت دعاوی مطرح شده بابت پرداخت خسارت است. همچنین مبلغ ۲۲ میلیارد ریال مربوط به برداشت دادگستری از حسابهای بانکی شرکت مورد گزارش در سال مالی ۱۳۹۴ بابت خسارت مورد ادعای کشتارگاه سپید مرغ احسان است.

مطالبات میلیاردی

بیمه رازی بالغ بر ۱۱۱ میلیارد و ۴۰۸ میلیون تومان طلب از نمایندگان و کارگزاران خود دارد و بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۸۸۹ میلیون تومان نیز از بیمه گذاران طلب دارد که در این بین کارگزاری سایپا با بیش از ۴۴ میلیارد تومان بدهی رکوردار در این بخش است و پس از آن کارگزاری چتر آسایش ایرانیان با بیش از ۲۸ میلیارد و ۷۳۶ میلیون تومان بدهی ایستاده است .مطالبات از این دو کارگزار بابت فروش بیمه نامه های اتومبیل صفرکیلومتر بوده که به عنوان معرف شرکت های ایرانی تولید کننده سایپا و ایران خودرو هستند .قرارداد های مزبور برای یک سال از تاریخ اول مهر ۱۳۹۲ تا اول مهر ۱۳۹۳ برای شرکت سایپا و از ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ تا ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ برای ایران خودرو منعقد شده و برای یک دوره یک ساله دیگر تمدید شده است .البته این امر با رشد ۹۰درصدی حق بیمه صادره همراه بوده که با توجه به مفاد قراردادهای منعقده در اقساط ماهانه به خیطه وصول می انجامد که البته مبالغی از دو کارگزار نیز وصول شده است وعمده مطالبات از اشخاص حقیقی است.ازجمله مطالباتی دیگر این شرکت طلبی است که از خانم «س ه» به مبلغ یک میلیاردو ۶۲۹ میلیون تومان به عنوان یکی از نمایندگان دارد که تحت پیگرد حقوقی است .
در بخش های دیگری از عملکرد این شرکت می خوانیم که بیمه رازی در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۹۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت (سه ماهه)نزد بانک آینده داشته است.
بیمه رازی که تکمیل ساختمان های خود در برخی شهرها را دنبال می کند برای تکمیل این پروژه ها بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان نیاز دارد تا ۵ ساختمان خود در شهر های ارومیه ، کرمان ، زنجان، سنندج و ساری را تکمیل کند .البته شرکت تاکنون ۲۵ میلیاردریال برای احداث ساختمان های مذکور هزینه کرده است.

بدهی های اساسی

مطلب دیگری که در لابه لای ارقام و آمار عملکرد شرکت خودنمایی می کند اینکه شرکت بیمه رازی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان بدهی به بیمه مرکزی دارد که البته مانده بدهی شرکت به وزارت بهداشت و نیروی انتظامی نیز قابل تامل است و شرکت بالغ بر ۵۴ میلیارد و ۶۴۲ میلیون تومان بدهی به وزارت بهداشت و ۱۲ میلیاردو ۹۰۲ میلیون تومان به نیروی انتظامی دارد . این مانده بدهی ها بابت عوارض بیمه های شخص ثالث است . البته بدهی شرکت به صندوق خسارت های بدنی نیز در این بخش به ۸ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان می رسد .مجموع تعهدات شرکت در بخش حساب های پرداختنی بیش از ۹۳ میلیارد تومان گزارش شده است.

سهام داران بدهکار یا بدهکاران سهام دار

نکته جالب توجه در خصوص این شرکت اینکه شرکت پیشگامان توسعه تجارت البرز که سهام دار۱۵درصدی شرکت است و سرمایه اش به مبلغ ۹ میلیارد و ۳۸۷ میلیون ریال به ثبت رسیده بالغ بر ۶ میلیارد و ۱۳۲ میلیون تومان بدهی به شرکت بیمه رازی دارد.

عملکرد شرکت

گزارش عملکرد اذعان دارد که ۲۸۵میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان از پرتفوی شرکت بیمه رازی را شخص ثالث و حوادث سرنشین با ۴۴ میلیارد و ۵۵۷ میلیون ریال تشکیل می دهد که با احتساب حق بیمه مازادثالث و بیمه بدنه بیش از ۷۵درصد از پرتفوی شرکت را اتومبیل تشکیل می دهدو پس از این رشته بیمه های درمان با ۲۸ میلیارد تومان پرتفوی قرار دارد ولی علیرغم اینکه بیمه شخص ثالث در این شرکت رشد قابل ملاحظه ای داشته است لیکن شرکت بیمه رازی با احتساب هزینه های عمومی واداری در رشته شخص ثالث بالغ بر ۷ میلیارد تومان زیان شناسایی کرده است.از دیگر رشته های زیان ده شرکت بیمه های باربری است که بیش از ۵ میلیارد تومان زیان نشان میدهد بیمه های اعتباری و درمان از دیگر رشته های زیان ده شرکت هستند.
البته گمرگ جمهوری اسلامی در سنوات مالی قبل اقدام به ضبط سپرده شرکت بیمه رازی وهمچنین طرح دعوی در این خصوص نموده است وشرکت بیمه رازی مبلغ یکصد میلیارد ریال ذخیره در حساب ها منظور نموده ومراتب توسط وکلای شرکت در دست پیگیری می باشد.شرکت بیمه رازی در سال ۱۳۹۳ حدود مبلغ ۱۴ میلیارد تومان هزینه بازاریابی وتبلیغات داشته وبیش از ۱۵ میلیارد ریال درآمد ناشی از تسعیر ارز شناسایی کرده است.
در سال ۱۳۹۳ هزینه های عمومی واداری شرکت بیمه رازی با افزایش حدود هشتاد درصدی بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان گزارش شده است وسود حاصله در سال مذکور نیز ناشی از سود حاصل از سپرده گذاری وجوه حاصل از افزایش سرمایه درحال انجام است که به موجب بند ۲-۱۰گزارش حسابرسی در مرجع ثبت شرکت به نتیجه قطعی منجر نگردیده است.

آموزش دریافت فیش و برگ پرداخت حق بیمه ، بیمه شدگان اختیاری و مشاغل آزاد

آموزش گام به گام پرداخت فیش حق بیمه تامین اجتماعی از طریق دستگاه عابر بانک

آموزش کامل مراحل پرداخت فیش حق بیمه از طریق USSD  تلفن همراه

پرداخت فیش حق بیمه از طریق اینترنت

مشاهده سابقه بیمه

آموزش گام به گام ارسال اینترنتی لیست بیمه و دریافت برگ پرداخت 

آموزش گام به گام تهیه لیست بیمه تامین اجتماعی


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

حسینیان
  • به ما که خیلی کم خسارت دادش
۵.۰
در حال ارسال
امتیاز شما به این متن: ۰ (۰ votes)

One Response

  1. مجید خرداد ۱۳, ۱۳۹۵

دیدگاه خود را ثبت کنید:

در حال ارسال