عملکرد بیمه‌ های تکمیلی، اعتراض بیمارستان‌های خصوصی

سید محمود طباطبایی مشاور وزیربهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی کشور که مسئولیت ۲۵ بیمارستان خصوصی درجه یک تهران را برعهده دارد از عملکرد بیمه‌ها در بیمارستان‌ها به شدت ابراز نارضایتی کرد و گفت: « عمده‌ترین مشکل کشور با ۵ بیمه اصلی دولتی و نیمه دولتی است.»

به گزارش بیدبرگ و نقل از ریسک نیوز، طباطبایی مشاور وزیربهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی کشور در گفتگو با سپید با اشاره به اینکه بیمارستان‌ها از نحوه عملکرد بیمه‌ها به هیچ وجه رضایت ندارند، گفت: «در مورد این موضوع قبلا نیز نامه‌ای به وزیر بهداشت و نظام پزشکی نوشته‌ایم. هفته قبل،در انجمن صنفی بیمارستان‌های خصوصی جلسه‎ای با حضوررئیس سازمان نظام پزشکی برگزار شد،که در این جلسه نیز به شدت بر عملکرد بیمه‌ های تکمیلی، اعتراض و گله مندی وجود داشت،که علت آن عدم پایبندی بیمه‌ها به قول‌های بود که به مجموعه بیمارستان‌ها و وزارت بهداشت داده بودند.»

وی ادامه داد: «بیمارستان‌ها در ابتدا مطرح کرده بودند که چون بودجه‌ای برای اجرای طرح تحول سلامت و کتاب ارزش‌های نسبی پیش بینی نکرده‌اند، قدرت اجرای آن را ندارند،به همین دلیل برای رفع این مشکل، جلساتی در دفتر وزیر بهداشت که نمایندگان تمام بیمه‌ها نیز حضور داشتند، برگزار شد. با توجه به اینکه دولت اجرای این برنامه را ۶ ماه به تعویق انداخته بود، بیمه‌ها قبول کردند که به منظور اجرای برنامه از منابع خود،مابه التفاوت‌ها را پرداخت کنند.»
طباطبایی در بخش دیگری از سخنان خود یاداور شد: «همچنین جلسه مشترکی در بیمارستان عرفان با حضور نمایندگان بیمه و مدیران عامل بیمارستان‌ها تشکیل شد که دکتر ولایتی به عنوان ناظر جلسه انتخاب شدند و در پایان صورت جلسه‌ای امضاء شد، ولی متاسفانه این میثاق نامه توسط بیمه‌ها اجرا نشد.»
وی با بیان اینکه هیچ یک از بیمه‌ها تعرفه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت را اجرا نکرده‌اند گفت: « هنوز صورت حسابی تحت عنوان کتاب جدید ارزش‌های نسبی، با بیمارستان‌ها تصفیه حساب نشده است.البته ممکن است بیمه‌ها مطالبات برخی بیمارستان‌ها را علی‌الحساب پرداخت کرده باشند. در کل مطالبات فراوانی توسط بیمه‌ها به تعویق افتاده که بیمارستان‌ها را با مشکل نقدینگی مواجه کرده است.»
مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی ادامه داد: « طی جلسه ای که با حضور وزیر بهداشت، وزیر دارایی و رئیس بیمه مرکزی برگزار شد، هیچ کدام از این مسائل به نتیجه ای نرسید. قرار بود طی چند روز آینده، نامه‌ای به ریاست سازمان نظام پزشکی به وزیر بهداشت، وزیر دارایی و نمایندگان کل بیمه‌ها ارسال شود. براساس این نامه در صورتی که بیمه‌ها تا آخر خرداد ماه بدهی خود را پرداخت نکنند، بیمارستان‌ها در مورد ادامه قرارداد و همکاری با بیمه‌ها تجدید نظر خواهند کرد.»
وی همچنین گفت: «متاسفانه برخی بیمه‌ها، طی نامه‌ای به بیمارستان‌ها،درخواست عقد قرارداد حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد و بعضا ۵۰ درصد کمتر از تعرفه پیشنهادی وزارت بهداشت به خصوص در زمینه بیماری‌های قلب و آنژیوگرافی داشته‌اند، که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بیمارستان‌ها ایجاد کرده است.»
طباطبایی بیان کرد: «بیمارستان‌ها اگر چه در برخی موارد به ضررشان بود، ولی براساس تعهد خود همکاری داشته اند وبیمارستانی نیست که تعرفه‌ها را اجرا نکرده باشد. عدم همکاری بیمه‌ها، منجر به مطالبات فراوان، نقدینگی و مشکلات در اداره بیمارستان‌ها شده است.امیدوارم مسئولین بیمه‌ها در این زمینه تجدید نظر داشته باشند چرا که ضرر آن، تنها برای مردم است. بین ۷۰ تا ۸۰ درصد صورتحساب بیمارستان‌ها از طریق بیمه‌ها انجام می‌شود که در صورت عدم پرداخت، بیماران با مشکل مواجه می‌شوند.»
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیمه‌ها اذعان دارند، با اجرای کتاب ارزش‌های نسبی متضرر شده‌اند گفت: «اگر ضرری بوده برای بیمارستان‌ها هم بوده، این موضوع در اختیار ما نیست بلکه در اختیار دولت و وزارت بهداشت است. مشکلات کتاب ارزش‌های نسبی به صورت مکتوب،با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد و مشترک با وزارت بهداشت،مطرح شد. با وجود اینکه بازنگری صورت گرفت و بسیاری از تعرفه‌ها اصلاح شد، ولی هنوز هم بیمارستان‌ها، وزارت بهداشت و نظام پزشکی اعتقاد راسخ بر بی عیب بودن کتاب ارزش‌های نسبی ندارند.»
مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیمارستان‌های خصوصی بعد از اجرای کتاب ارزش های نسبی دچار کمبود نقدینگی شدند و منابع درآمدیشان زیر سوال رفت، تصریح کرد: « یکی از منابع درآمدی بیمارستان‌ها، اتاق عمل و خدمات بود که به شدت در این کتاب نسبت به قبل کاهش یافت. بیمارستان‌ها با وجود این مشکلات از پذیرش بیماران خودداری نکردند. هفته ای نیست که در این خصوص جلسه‌ای نداشته باشیم. وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه اقدامی انجام دهد.»
وی ادامه داد: «همیشه در یک معامله سود حاصل نمی‌شود. در دوران ۸ سال دفاع مقدس همه پابه پای نظام ایستادند و زندگی‌ها سخت شد، ولی پیروزی، سرافرازی و افتخار نتیجه این مقاومت بود.بیمه‌ها میثاق بسته‌اند و جزئی از مجموعه مدیریت نظام هستند. در بسته ارائه خدمات سلامت مردم یک بعدی نمی توان نگاه کرد و همه ما باید در کنارهم باشیم.»
طباطبایی گفت: «عمده‌ترین مشکل کشور با ۵ بیمه اصلی نیمه دولتی و خصوصی شامل بیمه ایران، البرز، آسیا، دانا، آتیه سازان حافظ و تعدادی از بیمه‌هایی است که وابسته به این بیمه‌ها هستند. تمام بدهی‌ها به این بیمه‌ها مربوط می‌شود.طی جلسه‌ای که هفته گذشته برگزار شد،هیچ کدام از روسای بیمارستان‌ها اعلام رضایتمندی از هیچ بیمه‌ای نداشتند.»
طباطبایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیمه‌ها عدم دریافت به موقع صورتحساب‌ها را دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان‌ها عنوان کرده‌اند گفت: «این مسائل بهانه است. چطور می‌شود بیمارستانی که باید مطالبات پزشکان و داروخانه را پرداخت کند پیگیر مطالبات خود نباشد. مطرح کردن چنین مسائلی تنها یک شوخی اقتصادی است.منابع درآمدی بیمارستان صورت حساب‌ها هستند . وقتی ۸۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها به بیمه وابسته است چگونه می‌توانند صورت حساب را به موقع به بیمه تحویل ندهند.»
مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی در پایان تاکید کرد: « حدود هزار بیمارستان در کشور و بیش از ۵۰ بیمارستان خصوصی در تهران وجود دارد .ما باید همکاری را طوری مدیریت کنیم که آرامش جامعه را حفظ کنیم و برای رسیدن به این هدف ایثار و از خود گذشتگی داشته باشیم. در یک معامله نمی‌توان یک طرفه به قضیه نگاه نکرد بلکه این معامله باید دو طرفه باشد.»

Leave a Reply