ضریب نفوذ بیمه زندگی بسیار پایین است

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین گفت: در سطح کشور و در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، ضریب نفوذ بیمه زندگی بسیار پایین است که این روند پسندیده نیست.

به گزارش بیدبرگ و به نقل از خبرگزاری فارس، حسین ملکی‌راعی در قزوین اظهار کرد: به طور معمول در سطح کشور شرکت‌های بیمه‌گر پس از فوت بیمه شونده و یا پس از اتمام دوره بیمه‌نامه عمر نسبت به پرداخت خسارت به افراد اقدام می‌کنند که این روند شایسته به نظر نمی‌رسد.

وی افزود: شرکت بیمه‌ ایران در راستای اجرای هرچه بهتر بیمه‌های عمر و زندگی اجرای طرح «بیمه‌ مان» را در دستور کار قرار داده است و این بیمه برای بیمه‌شدگان آن ماهیت پس‌اندازی دارد.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین در تشریح چگونگی اجرای «بیمه مان» بیان کرد: در این طرح بیمه‌گذار ماهیانه مبلغی را به عنوان پس‌انداز و حق بیمه پرداخت می‌کند و نه تنها پس از فوت به بازماندگان وی خساراتی پرداخت می‌شود بلکه در صورتی که بیمه‌گذار دچار بیماری شود و نیاز به جراحی سنگین داشته باشد مبالغی به عنوان خسارت به وی اختصاص می‌یابد.

ملکی‌ راعی پاسخگویی مثبت و مناسب به بیمه‌گزاران را از وظایف اصلی شرکت‌های بیمه‌گر عنوان و اضافه کرد: شرکت‌های بیمه‌گر در برابر منابع بانکی که از بیمه‌شدگان دریافت می‌کنند مسئول هستند و باید پاسخگوی خسارات آن‌ها باشند.

این مسئول با اشاره به افزایش شرکت‌های بیمه‌گر طی سال‌های اخیر ادامه داد: این شرکت‌ها باید نسبت به منابع دریافتی توجه لازم را داشته باشند که اگر منابع دریافتی آن‌ها به میزان لازم نباشد به ناچار از پرداخت خسارت به میزان حق بیمه شده صرف‌نظر می‌کنند که این روند حقوق مردم را پایمال می‌کند و آن‌ها را نسبت به صنعت بیمه بدبین می‌سازد.

وی با اشاره به شایعات اخیر در خصوص اختلاس در این شرکت‌ بیمه‌ای تصریح کرد: موضوع اختلاس دروغ بزرگ بود اما نباید فراموش کنیم که مشکلات مالی در اغلب مؤسسه‌های اقتصادی وجود دارد که در بیمه ایران هم بود.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین ادامه داد: آنچه به بیمه ایران آسیب وارد کرد، دروغ‌های مطرح شده بود اما بدون شک بیمه ایران در مقایسه با سایر سازمان‌های اقتصادی صورت حساب‌های مالی صحیح‌تری دارد.

ملکی‌راعی از آغاز عملیات اجرایی پروژه ساختمان اداری بیمه ایران استان قزوین خبر داد و افزود: این پروژه در زمینی به مساحت شش هزار مترمربع در شش طبقه با زیربنایی بالغ بر شش هزار مترمربع و مجهز به پارکینگ طبقاتی طراحی شده است.

وی از اجرای طرح بیمه «مان» به عنوان مهم‌ترین طرح بیمه ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: شرکت بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ایرانی و شرکتی پیشرو با هدف ارائه مناسب‌ترین پوشش بیمه‌ای و تأمین نیازهای آحاد مردم، اقدام به طراحی و ارائه بیمه‌ زندگی «مان» کرده است تا شهروندان بتوانند با برخورداری از بیمه‌ مان در این عصر ناپایدار به آرامشی پایدار دست یابند.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین با بیان اینکه بیمه زندگی «مان» ترکیبی از مهم‌ترین خواسته‌های بیمه‌شدگان است، تصریح کرد: افراد زیادی تصور می‌کنند بیمه زندگی هم هزینه دارد و هم ابزار پیچیده‌ای است در حالی که «مان» ابزاری قوی و انعطاف‌پذیر برای محافظت از زندگی خودتان و زندگی افرادی است که دوستشان دارید.

وی به مزایای بیمه «مان» اشاره و اضافه کرد: از جمله مزایای این بیمه می‌توان به عدم محدودیت سنی و امکان صدور بیمه‌نام از بدو تولد، پرداخت پنج تا ۱۴۰ برابر حق بیمه سالیانه به استفاده‌کنندگان در صورت فوت بیمه شده بر اثر حادثه، پرداخت تا ۱۰۰ درصد سرمایه فوت به هر علت در صورت نقص عضو و یا از کارافتادگی کلی و جزیی دایم بیمه شده بر اثر حادثه اشاره کرد.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت بیمه ایران در سال آتی را توسعه و اجرای چشمگیر بیمه‌ «مان» عنوان و تصریح کرد: در بیمه زندگی‌مان، بیمه‌گذار علاوه بر سود علی‌الحساب تضمینی در ۸۵ درصد منافع حاصله از سرمایه‌گذاری بیمه‌گر بر روی ذخیره بیمه‌نامه مشارکت دارد، همچنین امکان تبدیل کل یا بخشی از اندوخته بیمه‌نامه به بیمه مستمری در پایان بیمه‌نامه و امکان دریافت وام تا ۹۰ درصد ارزش بازخریدی بیمه‌نامه از پایان سال مردم بدون نیاز به ضامن وجود دارد.

ملکی‌راعی خاطرنشان کرد: شرکت بیمه‌ ایران استان قزوین در حال حاضر ۹۴ نمایندگی و شرکت خدماتی بیمه‌ای در سطح این استان دارد که از مجموع ۹۴ نماینده هشت نمایندگی و شرکت خدمات بیمه‌ای در شهر صنعتی، هشت نمایندگی در تاکستان و ۷۸ نمایندگی و شرکت خدمات بیمه‌ای در قزوین است.

وی ماهیت شرکت‌های بیمه‌ای را ارائه خدمات به افراد خسارت دیده عنوان و اضافه کرد: میان بیمه‌های دولتی و خصوصی فرق وجود ندارد اما گاهی در کارها با اشکالات اساسی روبه‌رو می‌شویم.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین با بیان اینکه در سال‌های اخیر با رشد شرکت‌های بیمه خصوصی روبه‌رو بودیم، بیان کرد: در سال‌های اخیر تعداد شرکت‌های بیمه خصوصی در این استان به ۲۲ شرکت افزایش یافت که از این تعداد حدود ۱۸ شرکت آن‌ها فعال است؛ اما این افزایش‌ها مشکلاتی به همراه داشته است.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین گفت: وقتی در بازار رقابت نرخی را ارائه دهیم که متناسب با آن نتوانیم خدمات لازم را ارائه دهیم با این روش هم به بیمه شده جفا می‌شود و هم به بازار بیمه آسیب می‌رسد و این صنعت را به ورطه ورشکستگی سوق می‌دهد.

وی به طبقه‌بندی بیمه‌ها اشاره و اضافه کرد: بیمه‌ها در حوزه‌های متعددی شامل اموال، اشخاص و مسئولیت‌ طبقه‌بندی می‌شوند که در بحث اموال می‌توان به بیمه‌های آتش‌سوزی، باربری، بدنه اتومبیل و هر کالایی که ماهیت احصا سرمایه را دارد، اشاره کرد.

مدیرکل بیمه ایران استان قزوین اضافه کرد: بیمه اشخاص شامل بیمه‌ عمر، زندگی درمان است که هر یک زیرمجموعه‌های جداگانه دارد؛ بیمه مسئولیت نیز بخشی از بیمه اتومبیل به عنوان بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری مسئولیت حرفه‌ای پزشکان، پیراپزشکان و مسئولیت حرفه‌ای مهندسان، ساختمان و پیمانکاران را شامل می‌شود.

Leave a Reply