صنعت بیمه، پسابرجام و تئوری برتری نسبی ریکاردو 

ریکاردو در کتاب اصول اقتصاد سیاسی ادعا نمود که وقتی کشوری در تولید همه کالاها از برتری مطلق برخوردار است می تواند کالایی را که در آنها بیش ترین کارآیی را دارد تولید و صادر کند و در مقابل، کالاهایی را که کارآمدی کم تری در آنها دارد از خارج وارد نماید. با اجرای چنین سیاستی این کشور هم از مبادلات خارجی منتفع می شود.

تئوری برتری نسبی شهرت

این دیدگاه به نام تئوری برتری نسبی شهرت یافت. ریکاردو معتقد بود مزیت نسبی کشورها در تولید و تجارت کالاها ناشی از تفاوت در بهره وری آنهاست. در واقع این که آیا هند نسبت به ایران در تولید برنج برتری دارد یا کشور غنا از کره جنوبی در تولید کاکائو کارآمد تر است یا نه، به این بستگی دارد که این کشور تا چه اندازه منابع خود را با بهره وری بالا به کار می گیرد؛ ریکاردو بر این باور بود که تفاوت بهره وری در نیروی کار بین کشورها تعیین کننده مزیت رقابتی است. حال این سوال مطرح می شود که آیا صنعت بیمه ایران واجد مزیت نسبی است؟ یا آیا می تواند آن را به دست بیاورد؟ ، جواب این سوالات به عقیده نگارنده برای سوال اول منفی و در مورد سوال دوم مثبت است.

مسلما یکی از چالش های صنعت بیمه در دوران پسابرجام عدم بهره وری عملیات صنعت بیمه در ایران است. این عدم بهره وری خود ناشی از عوامل ساختاری و مدیریتی است. عوامل فرهنگی، بسترهای تکنولوژیکی و قانونی از یک طرف و مباحث کلان مدیریتی صنعت باعث شده که منابع انسانی به عنوان منبع تولید خلاقیت و دانش منتهی به ارزش افزوده، نتواند صنعت بیمه را با بهره وری قابل قبولی به پیش برد. با این حال در پاسخ به سوال دوم، به نظر می رسد با توجه به ماهیت صنعت و محصولات بیمه که اطلاعات پایه، ارتباط محور و دانش بنیان است در صورت استفاده از مدیران خلاق، جسور و مجرب ( واجد خصوصیات رهبری، مدیریتی و مربی گری )، به کار گیری مدیریت استراتژیک منابع انسانی در سطح صنعت و با یکپارچه سازی نیروی جوان، تحصیل کرده و با انگیزه و همچنین تدوین و اجرای ساز و کار مدیریت دانش، می توان ظرفیت لازم جهت حضور موفق در بازار فراملی را فراهم آورد. در بخش های بعدی بحث صنعت بیمه و پسابرجام از دیدگاههای مختلف در حوزه بازرگانی بین الملل مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع: کانال تلگرام سامانه مقالات و تازه های بیمه


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی),  بیمه شخص ثالث در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

رضا
  • به امید پیشرفت روز افزون
۵.۰

Leave a Reply