صنعت بیمه بر پایه بیمه عمر و زندگی نهاده شده است.

صنعت بیمه بر پایه بیمه عمر و زندگی نهاده شده است / شرکت‌های بیمه‌، اصلی ترین تامین کننده بورس‌های دنیا.

ایلنا: بیمه زندگی یکی از کانال‌های اصلی توسعه بازار سرمایه در دنیا بوده، اما به دلیل اینکه سهم این بیمه در پورتفوی شرکت‌های بیمه کشور ما کمتر از ۱۰ درصد است، ما شاهد افت بازار سرمایه در کشورمان هستیم.

به گزارش بیدبرگ  و به نقل از ایلنا، پرویز خسروشاهی مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی، در خصوص شرایط پیش روی صنعت بیمه کشور در سال ۹۴ بیان کرد: شوک‌ های ارزی که در سال ۹۰ و ۹۱ در کشور ما رخ داد، سبب شد که ریسک دارایی‌ ها و نقدینگی‌ های‌ موسسات مالی، اعم از بانک‌ ها و بیمه ‌ها افزایش یابد و باعث بروز مشکلاتی در سال‌ های ۹۲ و ۹۳ شود. بنابراین در سال ۹۴ مدیریت دو مسئله دارایی‌ ها و نقدینگی‌ ها باید در اولویت قرار گیرد.

مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی اظهار داشت: بیمه ‌ها و بانک‌ ها باید فعالیت‌ های خود را به‌ گونه‌ ای تنظیم کنند که ریسک‌ های مربوط به دارایی‌ ها و نقدینگی‌ های خود را کاهش دهند، اجرای این مسئله مستلزم این است که مقررات نظارتی و احتیاطی را جدی‌ تر از قبل اجرا کنند.

خسروشاهی تصریح کرد: به طور مثال در زمانی که اقتصاد کشور از رونق مطلوبی برخوردار بود، تاثیر عدم رعایت مقررات نظارتی، خود را نشان نمی‌داد، منتها در دو سال اخیر به دلیل بحث بروز رکود تورمی در کشور، این مسئله خود را نشان داده و تاثیرات منفی خود را برجای گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه بیمه ‌ها و بانک‌ ها در آن مقطع برای فرار از نوسانات ارز و تورم، پرتفوی دارایی‌ های خود را بر روی املاک و مسکن متمرکز کردند، عنوان کرد: همین عامل باعث بالا رفتن ریسک نقدینگی‌ هایشان شده و به عقیده بنده این موسسات باید اولویت کاری خود را در سال ۹۴ به حل و فصل این مشکلات اختصاص دهند و اجازه ندهند که این شرایط نامطلوب بیش از این تشدید شود.

مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه متغیر اصلی و تعیین کننده در برطرف کردن مشکلات این موسسات، رونق اقتصادی کشور محسوب می‌شود، بر این باور است که شرکت‌ های بیمه و بانک‌ ها نمی‌توانند با اتکا به خود این مشکلات را برطرف کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همین که رکود اقتصادی باعث شد آن‌ ها با مشکل مواجه شوند، اصلیترین راه برطرف کردن آن هم بازگشت رونق اقتصادی است.

خسروشاهی گفت: این موسسات تنها کاری که در این زمینه می‌ توانند انجام دهند، رعایت مقررات نظارتی و احتیاطی است که سبب شود مشکلات پیش‌ رو تشدید نشود. در همین راستا به نظر می‌رسد که با توجه به اعلام رشد اقتصادی نزدیک به ۴ درصد در ۹ ماهه اول سال ۹۳، امید می‌رود که اقتصاد کشور به سمت رونق در جریان بوده و به مرور این مشکلات نیز حل و فصل شود.

مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو در خصوص اظهارات برخی از کار‌شناسان مبنی بر اینکه در شرایط رکودی اقتصاد، پافشاری بر بیمه عمر، تاثیرات نامطلوبی در شرکت‌ های بیمه برجای خواهد گذاشت، گفت: اگر رکود اقتصادی بیش از یک دوره زمانی در کشور رخ دهد، می‌توان گفت که این نظر صحت داشته و سرمایه‌ گذاری در این بخش و توسعه بیمه عمر کار مناسبی نیست.

وی تصریح کرد: اتفاقا به دلیل خاصیت بلند مدت بودن این نوع سرمایه‌گذاری، در شرایط فعلی توصیه‌ می‌شود که از بیمه عمر به عنوان یک سرمایه‌ گذاری کم ریسک استفاده شود.

خسروشاهی با اشاره به اینکه بیمه عمر و زندگی در دنیا بیش از ۵۰ یا ۶۰ درصد پورتفوی بیمه ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: اساسا اصل صنعت بیمه بر پایه بیمه عمر و رندگی نهاده شده است، منتها در کشور ما به چند دلیل مشخص مانند تورم بالا برای سال‌ های زیاد و درآمد سرانه نسبتا پایین سبب شده که بیمه ‌های عمر گسترش پیدا نکند.

وی عنوان کرد: مردم برای تامین آینده خود بیشتر به دارایی‌ های فیزیکی مانند ملک، زمین و امثالهم روی می‌آورند. طبیعتا برای اینکه بیمه ‌های عمر گسترش پیدا کند، باید اقتصادی پر رونق و پویا داشته باشیم و تا زمانی که تورم ۲ رقمی است، گسترش بیمه ‌های عمر در کشور کار بسیار دشواری است.

مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی اظهار داشت: با این وجود نمی‌توان از موضوع بیمه ‌های عمر در کشور به راحتی عبور کرد، چراکه در اکثر نقاط دنیا عامل رشد و افزایش سرمایه بازار های مالی، بیمه ‌ها بوده و می‌توان گفت اصلیترین منابع بورس‌ های دنیا را شرکت‌ های بیمه‌ تامین می‌کنند.

خسروشاهی با اشاره به اینکه منابع حاصل از فروش بیمه عمر و زندگی یکی از مهم‌ترین تامین کنندگان مالی بازار سرمایه است، گفت: اما هنگامی که سهم این بیمه در سبد خرید جامعه اندک است، بازار سرمایه هم به تبع آن تضعیف می‌شود.

مشاور رئیس‌ کل بیمه مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: بیمه زندگی یکی از کانال‌ های اصلی توسعه بازار سرمایه در دنیا بوده، اما به دلیل اینکه سهم این بیمه در پورتفوی شرکت‌ های بیمه کشور ما کمتر از ۱۰ درصد است، ما شاهد افت بازار سرمایه در کشورمان هستیم.


سوال بیمه ای خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث ، قانون کار و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.


فیش بیمه ، بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

سوابق بیمه

بیمارستان بیمه تامین اجتماعی

شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی

آدرس پیشخوان دولت و نمایندگی بیمه سلامت

بهترین بیمه عمر

نظرات: