سه مانع توسعه بیمه زندگی

رئیس کل بیمه مرکزی نرخ تورم بالا، نبود بازاریابی مناسب و پوشش گسترده بیمه‌های اجتماعی را سه مانع توسعه بیمه زندگی معرفی کرد.

 محمد ابراهیم امین، با اشاره به چالش‌های بیمه‌های زندگی در ایران اظهار کرد: مهم‌ترین چالش این نوع بیمه، تورم است زیرا در شرایط تورمی، نرخ سود سپرده بانکی ۲۲ درصد است و بانک‌ها بزرگ‌ترین رقیب برای بیمه‌ها هستند.

وی افزود: البته تورم بر بیمه‌های زندگی سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است، اما این پدیده بر بیمه‌های زندگی زمانی که یکساله خریداری می‌شود، تاثیرگذار نیست، اما باز هم استقبالی از آن نمی‌شود.

وی ادامه داد: چون تورم برای سال‌های بعدی قابل پیش‌بینی نیست، نرخ بازده به ۱۵ درصد و سال بعد آن به ۱۰ درصد کاهش یافته است. اگر تورم در طول آن سال‌ها بالا باشد، به نفع بیمه و به زیان بیمه‌گذار است، اما اگر تورم به کمتر از ۱۰ درصد برسد، به زیان شرکت بیمه و به نفع بیمه‌گذار است، زیرا شرکت بیمه در شرایط تورم کمتر از ۱۰ درصد باید ۱۸ درصد ارزش افزوده به حساب بیمه‌گذار منظور کند.

امین با بیان اینکه نبود اطمینان برای شرکت بیمه و بیمه‌گذاران در چنین شرایطی زیاد است، گفت: در این وضعیت افراد نمی‌توانند منافع خرید بیمه زندگی را بسنجند و از طرف دیگر شرکت‌های بیمه هم از سوددهی آن مطمئن نیستند.

رئیس شورای عالی بیمه تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات صنعت بیمه نداشتن فروشنده‌های خوب در این رشته است.

امین عامل سوم سهم پایین بیمه‌های زندگی را پوشش وسیع بیمه تامین اجتماعی دانست و تصریح کرد: این پوشش در واقع جایگزین بیمه‌هایی می‌شود که مردم با اختیار می‌خرند، به‌طوری‌که براساس آخرین گزارش‌ها، ضریب نفوذ واقعی بیمه در کشور ۱۰ درصد است، اما به دلیل اینکه بخش عمده‌ای از این حق بیمه‌ها به دست شرکت‌های بیمه تجاری نمی‌رسد، در رقم ضریب نفوذ صنعت بیمه و سهم آن از تولید ناخالص داخلی لحاظ نمی‌شود.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بنابراین با توجه به اینکه میانگین جهانی ضریب نفوذ صنعت بیمه هفت درصد است، پوشش‌های بیمه‌ای که مردم ایران دریافت می‌کنند، از میانگین جهانی بالاتر است.

منبع: www.centinsur.ir

Leave a Reply