رسوایی در فیفا و پوشش بیمه ای بازی های جام جهانی

وزیر ورزش روسیه می گوید که رسوایی در فیفا هیچ اثری بر برنامه ها و طرح های این کشور برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ نخواهد داشت این درحالی است که شرکت های بیمه ای که مسئولیت پوشش بیمه ای بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ را بر عهده دارند، اعلام کردند که در صورت لغو این بازی های هیچ گونه خسارتی پرداخت نمی کنند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از سایت صنعت بیمه، یکی از متخصصان صنعت بیمه گفت که بیمه گرانی که وظیفه پوشش این بازی ها را دارند، به احتمال زیاد از پرداخت لغو احتمالی بازیهای ۲۰۱۸ خودداری می کنند البته اگر مشخص شود که روسیه و قطر برای کسب میزبانی این بازی ها کارشکنی کرده اند.

این در حالی است که یکی از مقام های فیفا می گوید، اگر مشخص شود که مقامات روسیه و قطر برای پیشبرد فرآیند میزبانی بازی های ۲۰۱۸ رشوه پرداخت کرده اند، این بازی ها لغو خواهد شد. همچنین «دومینیک اسکالا» یکی ازمقام های ارشد فیفا اعلام کرده است که اگر نقش رشوه در اعطای میزبانی به قطر و روسیه اثبات شود، ممکن است این دو کشور میزبانی جام جهانی را از دست بدهند.

آخرین اتهام وارده به فیفا طی هفته های گذشته اعلام دادستان کل سوئیس مبنی بر گزارش بانک های این کشور درباره فعالیت های مشکوک حساب های مرتبط با فیفا بود. دادستان کل سوئیس احتمال طرح سوال‌از «سپ‌بلاتر» رئیس فیفا را رد نکرد. تحقیقات جاری روی پولشویی‌های احتمالی مرتبط با انتخاب میزبان های جام جهانی ٢٠١٨ (قطر) و ٢٠٢٢ (روسیه) است.

«سپ بلاتر» پس از این رسوایی اعلام کرد که از ریاست هیئت حاکمه فوتبال جهان کناره گیری می کند. فیفا درگیر رسوایی مالی گسترده ای شده است.

در همین حال، وزیر ورزش روسیه می گوید که رسوایی در فیفا هیچ اثری بر برنامه ها و طرح های این کشور برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ نخواهد داشت. “ویتالی ماتکو” در گفت‌ و گو با تلویزیون روسیه گفت: تصمیم فیفا در اعطای میزبانی جام جهانی به روسیه را یک شخص به تنهایی اتخاذ نکرده است، بلکه این تصمیم را کمیته اجرایی گرفته و سپس کنگره فیفا آن را تصویب کرد.

ویتالی ماتکو افزود: جام جهانی دست پخت فیفاست. روسیه خدماتش را ارائه کرد یا بهتر بگوئیم توانایی های کشور را در میزبانی جام جهانی ارائه داد و فیفا موافقت کرد. بنابراین هر اتفاقی بیافتد هیچ تهدیدی متوجه روسیه نیست. تصمیم فیفا در اعطای میزبانی جام جهانی به روسیه را یک شخص به تنهایی اتخاذ نکرده است بلکه این تصمیم را کمیته اجرایی گرفته و سپس کنگره فیفا آن را تصویب کرد.

وزیر ورزش روسیه در واکنش به این تصمیم گفت: در داخل فدراسیون اختلافی بروز کرد. این اختلاف به آگهی ها و اعلامیه ها مربوط می شد. روشن است که در سه چهار روز رئیس فیفا در حال تصمیم گیری بود. همه ما باید به این تصمیم احترام بگذاریم.

متخصصان و وکلای شرکت های بیمه می گویند اگر این بازی ها لغو شود و میزبانی به کشورهای دیگری واگذار شود، بسیاری از قراردادهای مربوط به پوشش بیمه ای این دو رویداد عظیم لغو می شوند. اکنون شرکت های بیمه بیشماری با اسپانسرها، شرکت های تجاری، رسانه ها، سازمان های دولتی و حتی بیمارستان ها برای پوشش این دو مراسم در روسیه و قطر قرارداد امضا کرده اند و در صورت لغو بازی ها خسارت عظیمی به آنان وارد می شود.

در این گزارش آمده است که بازی های مانند جام جهانی اگر لغو شوند حدود ۲ میلیارد دلار خسارت تنها به شرکت های بیمه وارد می شود. البته هنوز سازمان ها و اسپانسرهای زیادی برای خرید بیمه نامه بازی های قطر اقدامی انجام نداده اند؛ هرچند که زمان برای این گروه از بین رفته است و آنان باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند.

بر اساس این گزارش،‌ معمولا گروه های تخصصی مانند “لویدز لندن” و شرکت های معتبر اروپایی مانند “مونیخ ری” و “سوئیس ری” مسئولیت بیمه اتکایی چنین مراسم های را بر عهده دارند.

“دیوید بویل” یکی از کارگزاران بیمه در این باره می گوید: پوشش چنین بازی های بر عهده بیمه گر بزرگی چون اتحادیه لویدز است و ممکن است تمامی افراد را در بر بگیرد.

رویترز در ادامه می نویسد که پس از انتشار این خبر کارگزاران لویدز و متخصصان صنعت بیمه در خلیج فارس از واکنش به این مسئله خودداری کردند. همچنین مسئولان مونیخ ری حاضر به واکنش نشدند.

سخنگوی سوئیس ری نیز در این باره تنها گفت که اتفاق های اخیر غیرمنتظره بود و ما نمی توانیم درباره موضوعی که هنوز قطعیت نیافته، از هم اکنون اظهارنظر کنیم.

به طور معمول اگر چنین مراسم های به دلیل حملات تروریستی،‌ تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی مانند وقوع توفان لغو شوند، شرکت های بیمه مسئول پرداخت خسارت ها هستند اما تاکنون در بیمه نامه ها به مواردی مانند لغو به دنبال پرداخت رشوه ها یا فساد مالی اشاره ای نشده است.

همچنین به تازگی خبرهای از رسوایی دیگری در فیفا منتشر شده است. بر اساس ادعای یک روزنامه، ژاپن ۱.۵ میلیون دلار به کنفدراسیون آمریکای جنوبی داد تا کشورهای این قاره برای میزبانی جام جهانی به کره – ژاپن رای بدهند. یکی از افراد سابق فیفا اقدام به افشای این موضوع کرده است.

Leave a Reply