سه مانع توسعه بیمه زندگی از نگاه رئیس کل بیمه مرکزی

محمد ابراهیم امین رئیس کل بیمه مرکزی نرخ تورم بالا، نبود بازاریابی مناسب و پوشش گسترده بیمه‌های اجتماعی را سه مانع توسعه بیمه زندگی معرفی کرد.

به گزارش بیدبرگ و نقل از ایسنا، محمد ابراهیم امین، با اشاره به چالش‌های بیمه‌های زندگی در ایران اظهار کرد: مهم‌ترین چالش این نوع بیمه، تورم است زیرا در شرایط تورمی، نرخ سود سپرده بانکی ۲۲ درصد است و بانک‌ها بزرگ‌ترین رقیب برای بیمه‌ها هستند.

وی افزود: البته تورم بر بیمه‌های زندگی و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است، اما این پدیده بر بیمه‌های زندگی زمانی که یکساله خریداری می‌شود، تاثیرگذار نیست، اما باز هم استقبالی از آن نمی‌شود.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه بخشی از بیمه‌نامه‌های زندگی، مربوط به فوت و بخش دیگر سپرده‌گذاری است، گفت: نرخ بازده بخش سرمایه‌گذاری براساس آیین‌نامه مصوب شورای عالی بیمه حداکثر ۱۸ درصد است.

وی ادامه داد: چون تورم برای سال‌های بعدی قابل پیش‌بینی نیست، نرخ بازده به ۱۵ درصد و سال بعد آن به ۱۰ درصد کاهش یافته است. اگر تورم در طول آن سال‌ها بالا باشد، به نفع بیمه و به زیان بیمه‌گذار است، اما اگر تورم به کمتر از ۱۰ درصد برسد، به زیان شرکت بیمه و به نفع بیمه‌گذار است، زیرا شرکت بیمه در شرایط تورم کمتر از ۱۰ درصد باید ۱۸ درصد ارزش افزوده به حساب بیمه‌گذار منظور کند.

امین با بیان اینکه نبود اطمینان برای شرکت بیمه و بیمه‌گذاران در چنین شرایطی زیاد است، گفت: در این وضعیت افراد نمی‌توانند منافع خرید بیمه زندگی را بسنجند و از طرف دیگر شرکت‌های بیمه هم از سوددهی آن مطمئن نیستند.

رئیس شورای عالی بیمه تصریح کرد: یکی از مشکلات صنعت بیمه نداشتن فروشنده‌های خوب در این رشته است.

وی با اشاره به عدم دانش و صلاحیت مناسب نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه افزود: یکی از کارهای بیمه مرکزی پالایش نمایندگی‌ شرکت‌های بیمه است؛ در سال‌های گذشته مجوز تاسیس نمایندگی به راحتی به افراد مختلف داده شده در حالی که اداره نمایندگی بیمه کار تخصصی و فنی است و نیازمند آموزش و کسب مهارت‌های مختلف است.

امین عامل سوم سهم پایین بیمه‌های زندگی را پوشش وسیع بیمه تامین اجتماعی دانست و تصریح کرد: این پوشش در واقع جایگزین بیمه‌هایی می‌شود که مردم با اختیار می‌خرند، به‌طوری‌که براساس آخرین گزارش‌ها، ضریب نفوذ واقعی بیمه در کشور ۱۰ درصد است، اما به دلیل اینکه بخش عمده‌ای از این حق بیمه‌ها به دست شرکت‌های بیمه تجاری نمی‌رسد، در رقم ضریب نفوذ صنعت بیمه و سهم آن از تولید ناخالص داخلی لحاظ نمی‌شود.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بنابراین با توجه به اینکه میانگین جهانی ضریب نفوذ صنعت بیمه هفت درصد است، پوشش‌های بیمه‌ای که مردم ایران دریافت می‌کنند، از میانگین جهانی بالاتر است.

امین با اشاره به ارائه‌ی بیمه‌های مستمری و بازنشستگی و سایر بیمه‌ها که توسط بیمه تامین اجتماعی عرضه می‌شود، اظهار کرد: این بیمه‌ها در سایر کشورها معمولا توسط بیمه‌های تجاری ارائه می‌شود، اما در ایران توسط دولت و بیمه‌های اجتماعی عرضه می‌شود و در آمار و ارقام منظور نمی‌شود.

Leave a Reply