راهکارهای توسعه بیمه بلایای طبیعی در جامعه

گپ و گفت بیمه با موضوع "بررسی راهکارهای توسعه بیمه بلایای طبیعی در جامعه" در محل دانشگاه تهران برگزار گردید و آقایان علی اکبر اولیاء دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران ، محمد رضایی مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه ایران، علیرضا مقرب مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه البرز، محمدفرید لطیفی معاون سازمان مدیریت بحران و محمد لطفی عضو هیئت مدیره انجمن کارشناسان صنعت بیمه به عنوان مهمان برنامه به ارائه نظرات و دیدگاه ها پرداختند.

 

در این خصوص آقای محمد لطفی مطالب و راهکارهایی را بیان نمودند که برای آگاهی علاقه مندان به طور خلاصه به حضور ارائه میگردند:

تعریف بلایای طبیعی: به مجموعه‌ای از حوادث زیانبار گفته می‌شود که منشاء انسانی ندارند و معمولاً غیرقابل پیش‌بینی بوده و یا حداقل از مدتهای طولانی قبل نمی‌توان وقوع آنها را پیش‌بینی نمود.

بلایایی طبیعی تدریجی ‌ مانند خشکسالی ،‌ قحطی و بیماریهای واگیر که به تدریج جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند‎.‎

بلایای طبیعی ناگهانی که به دو گروه تقسیم می شوند‎.

الف- بلایایی که منشا زمینی دارند نظیر زمین لرزه ،‌زمین لغزش ، ‌وقوع بهمن ،‌آتشفشان و سونامی ‏‎

ب- بلایایی که منشاء ‌آب و هوایی دارند مانند ‌توفان، ‌گردباد، ‌سیل، سرما و گرمای شدید که تحت تاثیر مستقیم عوامل آب و ‏هوایی قرار دارند و همچنین تهاجم آفات ،‌آتش سوزی ،‌رها شدن مواد سمی و خطر آفرین در محیط زیست که تحت تاثیر غیر ‏مستقیم عوامل آب و هوایی می باشند‎.

ایران ششمین کشور بلاخیز جهان است

ایران ششمین کشور بلاخیز جهان به دلیل قرار گرفتن در منطقه ‏خاص از کره زمین، همواره شاهد وقوع بلایای طبیعی بوده است. ‏پهناور بودن سرزمین ایران و ویژگی های خاص جغرافیایی، اقلیمی و زیست محیطی آن سبب شده که از ۴۱ نوع حادثه طبیعی شناخته شده درجهان، ۳۱ نوع آن در ایران امکان وقوع داشته باشد که سیل و زمین لرزه دراین میان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

نتایج انسانی حوادث طبیعی: از هم پاشیدگی خانواده ها ، بی خانمانی افراد ،‌مشکلات بهداشتی ،‌ سوء تغذیه ، فوت افراد، بیکاری ، ‌مهاجرت اجباری و …

نتایج اقتصادی حوادث طبیعی: کاهش تولید سرانه ملی ، کاهش درآمد سرانه ، فقر ، عقب ماندگی کشور و …‎

مشکلات و راهکارها در  زمینه بلایای طبیعی:

  • مدیریت ریسک مجدد :

شناسایی حوادث طبیعی بر پایه شدت و تواتر این گونه ریسک ها و بررسی سوابق مربوط به خسارات این حوادث در سراسر کشور و تهیه مدل و الگوی جدید و به روز برای نرخ گذاری کارشناسانه و فنی ریسک ها .

  • انعقاد تفاهم نامه های بیمه ای با سازمان های اجرایی کشور:

آیین نامه الزام دستگاه های اجرایی به اخذ پوشش های آتش سوزی و حوادث طبیعی فرصت بکر و مناسبی را برای شرکت های بیمه و شبکه فروش آنها فراهم نموده است اما به نظر می رسد این آیین نامه و مفاهیم آن هم از دید دستگاه های اجرایی کشور و هم صنعت بیمه به دور مانده است.

  • طراحی و راه اندازی سامانه ملی ثبت بلایا و خسارات:

زمینه سازی برای طراحی و ایجاد سامانه ای که در آن زمان ،مکان ،نوع حادثه و میزان خسارات مالی و جانی درج و به مرور زمان بانک اطلاعاتی جامعی را در اختیار شرکت های بیمه و سایر سازمان های مسئول قرار دهد.

  • آموزش های عمومی و تخصصی در مواجهه با حوادث طبیعی

عمومی:

برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و عمومی برای تمامی افراد جامعه به نحوی که افراد بدون توجه به شغل و تحصیلات مهارت های لازم را در مواجهه با حوادث طبیعی کسب نمایند. همچنین تهیه محتوای آموزشی برای مدارس و موسسات آموزش عالی کشور با محوریت حوادث طبیعی و بیمه.

تخصصی:

برگزاری دوره هایی با رویکرد تجزیه و تحلیل آماری ، شناسایی ، ارزیابی و مدیریت ریسک های ناشی از حوادث طبیعی برای مدیران و کارشناسان بدنه صنعت بیمه و آموزش تخصصی و کاربردی برای شبکه فروش به منطور اطلاع رسانی هر چه بهتر و توانایی ذهنیت سازی برای احاد جامعه و فروش هرچه بیشتر بیمه نامه آتش سوزی مسکونی و غیر صنعتی و خطرات تبعی آن.

  • بهره گیری از رسانه ها و صدا و سیما:

تهیه محتوای فرهنگی – آموزشی برای رادیو و تلویزیون توسط بیمه مرکزی ایران ، سندیکای بیمه گران ایران و شرکت های بیمه و درج اخبار و ستون بیمه ای در روزنامه ها و نشریات مختلف با موضوع بیمه و کارکردهای آن در جامعه توسط شبکه فروش .

  • به کارگیری پتانسیل اینترنت و شبکه های اجتماعی:

استفاده از توان بالقوه شبکه های اجتماعی در فرهنگ سازی هرچه بیشتر و انتشار مفاهیم و موضوعات بیمه ای برای گروه کثیری از هموطنان(حدود ۲۵ ملیون کاربر فعال) و آشنایی با خواسته ها و نیازهای بیمه ای مردم و پاسخگویی مناسب به این نیازها در فضای تعاملی و دو سویه شبکه های اجتماعی.

  • توجه به نقش و کارکرد های وسیع و ویژه انجمن های بیمه ای:

با توجه به حضور پر رنگ و معنادار صدها انجمن بیمه ای در کشورهای مختلف جهان و نقش آفرینی قدرتمند در تحت پوشش قراردادن خطرات و ریسک های گوناگون به ویژه در حوزه حوادث طبیعی و همچنین تاثیر گذاری قوی آنان بر هدف گذاری و تصمیم سازی های کلان دولتی و همچنین فعالیت های گسترده در زمینه آموزش تخصصی، ارزیابی و مدیریت ریسک و تجزیه و تحلیل خطرها، تهیه مدل های علمی وکاربردی و ذهنیت سازی و اطلاع رسانی به عموم مردم و بیمه گذاران از جمله فعالیت های انجمنی در سراسر جهان است . امید است با رویکرد مثبت و مشارکت بیش از پیش مدیران،کارشناسان و شبکه فروش شاهد فعالیت منظم ، جدی و مداوم انجمن ها و نقش آفرینی آنها در ارتقائ سطح آگاهی عموم مردم و دانش فنی فعالان حوزه بیمه و بهبود ضریب نفوذ بیمه در کشور باشیم.

  • استقرار نظام بیمه ای (دولت – بیمه) در کشور:

با توجه به توان مالی محدود شرکت های بیمه در جبران خسارات ناشی از حوادث طبیعی می بایستی به مانند تجربه بسیاری از کشورهای دنیا ، دولت طی دوره زمانی مشخصی به منظور تعمیم و گسترش بیمه های آتش سوزی منازل مسکونی با حمایت های مالی و ارائه سوبسید هایی به شرکت های بیمه آنان را تقویت نموده تا به مرور پوشش های بیمه ای جایگزین کمک های بلاعوض دولتی در مناطق حادثه دیده شده و در سالهای آتی شاهد نهادینه شدن پوشش بیمه آتش سوزی در سراسر کشور باشیم.

  • پسا تحریم ( فرصت ها و تهدید ها):

برچیده شدن تحریم ها و اقبال شرکت های بیمه خارجی و نمایندگی های آنان برای ورود به بازار کشور چالشی اساسی را پیش روی صنعت بیمه و شبکه فروش قرار داده است و اگر شرکت های بیمه و شبکه فروش در نگرش ، عملکرد و بازاریابی خود و دست به دست کردن سهمشان از (کیک) بازار ۴ درصدی فعلی بیمه های آتش سوزی که اغلب آن را بیمه نامه های صنعتی و غیر صنعتی تشکیل میدهد تغییر جدی ایجاد نکرده و برای دستیابی به بازار بکر و کمتر مورد توجه گرفته شده بیمه منازل مسکونی همت ننمایند مسلما در سالهای آتی شاهد ورود و نفوذ شرکت های بیمه خارجی در حوزه ارائه پوشش های خطرات طبیعی و کسب پرتفوی قابل توجه آنان در در این رشته بیمه ای و در جای جای کشور خواهند بود.

 

 

 

 

 

 

 

ایمیل: Mohammad.lotfi8((@))yahoo.com

 

تلفن:     ۰۹۱۲۲۳۴۶۳۵۴ , ۰۲۱ ۸۸۲۰۱۷۸۰

Leave a Reply