سطح توانگری مالی شرکت های بیمه در سال ۱۳۹۳

به گزارش بیدبرگ و نقل اداره کل روابط عمومی بیمه ‌مرکزی، شرکت های بیمه در اجرای مقررات مصوب شورای عالی بیمه (آیین‌نامه شماره ۶۹) موظفند توانگری مالی خود را پس از تصویب صورتهای مالی سالانه در مجمع عمومی، محاسبه و همراه اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به بیمه مرکزی ارسال کنند.

در همین راستا اداره کل نظارت مالی پس از بررسی و کنترل محاسبات، نسبت توانگری هر یک از شرکت های بیمه را به شرح زیر برای اطلاع عموم ذینفعان اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، تعداد ۱۶ شرکت بیمه در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارند و نسبت توانگری سطح یک برابر۱۰۰ درصد و بیشتر است. این شرکت­ها برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه­گذاران و صاحبان حقوق آنها از توانایی کافی برخوردارند.

از بین شرکت های بیمه کشور، تعداد ۴  شرکت بیمه در سطح دو توانگری قرار دارند. نسبت توانگری مالی سطح دو، بیش از ۷۰ درصد و کمتر از ۱۰۰ درصد است. مطابق شاخص های تعریف شده سطح دو توانگری به این معناست که شرکت­های بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارند ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، وضعیت مالی خود را ترمیم و تقویت کنند.

برابر برنامه ریزی صورت گرفته، بیمه مرکزی از شرکت های مذکور درخواست ارائه برنامه ترمیم وضعیت مالی کرده و پس از بررسی و تایید، برای اجرا به شرکت های مشمول ابلاغ می­شود.

بر اساس این گزارش، دو شرکت بیمه نیز در سطح سه توانگری(بین ۵۰ تا ۷۰ درصد) قرار دارند. برابر مقررات موجود، شرکت­های بیمه که در سطح سه قرار می­گیرند موظفند علاوه بر اعلام برنامه ترمیم وضعیت مالی دو ساله به تفکیک هر سال، برنامه افزایش سرمایه برای ۲ سال آتی را نیز ارایه کنند. این برنامه­ها باید به گونه­ای باشد که در آن چگونگی ارتقاء سطح توانگری ظرف دو سال آینده را به روشنی نشان دهد.

بنابراین گزارش، تعداد ۲ شرکت بیمه در سطح پنج قرار گرفته‌اند که نسبت توانگری مالی کمتر از ۱۰ درصد آنها در سطح پنج قرار می گیرد. مطابق آیین نامه موجود شرکت های بیمه که در سطح ۵ قرار می­گیرند، فاقد توانگری مالی برای ایفای تعهدات بوده و بسته به شرایط آنها با محدودیت فعالیت در یک یا چند رشته روبه­رو خواهند شد.

گفتنی است موسسات بیمه سطح چهار توانگری دارای نسبت بین ده تا پنجاه درصد است که در سال جاری هیچ یک از شرکت های بیمه در این رده بندی قرار نگرفته اند.

در راستای اجرای آیین نامه توانگری مالی، بیمه مرکزی به عموم هموطنان و بیمه­گذاران توصیه می کند به سطح توانگری مالی شرکت­های بیمه که توسط بیمه مرکزی تائید و اطلاع رسانی شده به عنوان معیار اصلی انتخاب بیمه­گر خود توجه کرده و در عین حال از توجه به سابقه فعالیت و گستره خدمات هر شرکت بیمه و نحوه رسیدگی و پرداخت خسارت در شرکت های بیمه غفلت نکنند.

 

  • نسبت و سطوح توانگری مالی شرکت‌های بیمه در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳

مجوز فعالیتشرکت بیمه *نسبت توانگری مالی سال ۹۲نسبت توانگری مالی سال ۹۳سطح توانگریسال ۹۳
سرزمین اصلیایران۱۱۹۸۲۲
آ‎سیا۱۰۴۹۰۲
البرز۱۴۳۱۰۱۱
دانا۱۱۱۱۰۲۱
معلم۴۰۱۰۱۱
پارسیان۹۲۱۰۲۱
ملت۲۴۱۲۰۴۱
رازی۹۴۱۶۶۱
سامان۱۱۴۱۱۳۱
پاسارگاد۱۱۳۱۰۵۱
کارآفرین۱۳۰۱۰۳۱
سینا۱۵۹۹۱۲
آرمان۸۱۳۲۶۷۱
ما۴۴۷۴۵۲۱
نوین۷۱۹۱۲
میهن۱۱۸۵۶۳
کوثر**۹۲۶۳۳
اتکایی ایرانیان۱۲۸۸۸۴۰۱
توسعه۳۵۵۵
دی***۴۲-۷۴۵
مناطق آزادحافظ۱۹۳۱۴۱۱
امید۴۹۲۲۳۵۱
ایران معین۵۲۰۵۸۶۱
اتکایی امین۱۵۲۰۱۵۱۶۱

 

 

 

 

 

 

* سطوح توانگری سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ بر اساس ارقام صورت های مالی حسابرسی شده سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ شرکت های بیمه محاسبه شده است.

** شرکت بیمه کوثر سرمایه خود را از مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال به ۱۴۰۰ میلیارد ریال افزایش داده و مبلغ افزایش سرمایه را ثبت نموده است که باعث افزایش نسبت توانگری شرکت می شود. به منظور تائید نسبت توانگری مالی جدید لازم است اطلاعات مربوط به محاسبه توانگری ، بر اساس صورت های مالی سال ۱۳۹۳ و طبق مفاد آئین نامه ۶۹، تکمیل و به بیمه مرکزی ج.ا.ایران ارسال گردد.

 

*** نسبت توانگری مالی شرکت بیمه دی توسط بیمه مرکزی محاسبه و این شرکت موظف شده است در سال ۱۳۹۳ افزایش سرمایه را عملی نماید. افزایش سرمایه این شرکت در مرحله پذیره نویسی قرار دارد.

 

شایان ذکر است سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه که کمتر از سه سال سابقه فعالیت بیمه­ ای دارند در این جدول درج نشده است.

صنعت بیمه, بیمه مرکزی

Ali
  • توانگری مالی رو بیمه مرکزی بر چه اساسی تعیین می کنه ؟
    (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا