تجربه چین و لبنان در گسترش صنعت بیمه

ایران در میان ۲۵ کشور آسیایی و در میان دو کشور چین و لبنان در شرق و غرب آسیا با ضریب نفوذ ۰.۲ درصدی از میزان سهم بیمه های زندگی، علی رغم درصد ۲.۴ صدم در بیمه های غیر زندگی با رتبه ۱۲ پایین تر از این دو کشور قرار گرفت.

به گزارش بیدبرگ به نقل از ایسنا، در پی اعلام رتبه کشورهای آسیایی در صنعت بیمه، ایران در میان ۲۵ کشور آسیایی و در میان دو کشور چین و لبنان در شرق و غرب آسیا با ضریب نفوذ ۰.۲ درصدی از میزان سهم بیمه های زندگی، علی رغم درصد ۲.۴ صدم در بیمه های غیر زندگی با رتبه ۱۲ پایین تر از این دو کشور قرار گرفت. با مقایسه موردی صنعت بیمه چین و لبنان به نظر می رسد فاصله صنعت بیمه ایران در بازار رقابتی بیمه در آسیا عدم توجه به بیمه زندگی و سیاست های بازار آزاد است.

منابع اصلی رشد صنعت بیمه چین

با نگاهی به سابقه رشد صنعت بیمه چین طی دهه گذشته که با رشد ۱۰ میلیارد دلاری از سال ۱۹۹۹ به رشد ۴۶ میلیارد دلاری از فروش بیمه زندگی در سال ۲۰۰۶ رسید به خوبی می توان موفقیت دو نهاد دولت و بازار را در رشد بخش بیمه زندگی مشاهده کرد.

کارشناسان معتقدند دو منبع اصلی این رشد در صنعت بیمه چین دو نهاد دولت و بازار بوده است که با کاهش محدودیت‌های حضور بیمه گران خارجی در چین فرصت تاسیس شرکت های بیمه دو ملیتی در چین فراهم شد.

هم چنین تلاش بیمه گران داخلی در بهره از مزایای مزایده عمومی در تأمین سرمایه و استفاده از ابزارهای نوین فروش نیز توانست هدف درازمدت رشد این بخش از خدمات بیمه را محقق کند. تا جاییکه بیمه زندگی چین زمانی به عنوان دومین شرکت بیمه بزرگ جهان در بازار سرمایه با وجود کاهش ارزش بازار اوراق چین شناخته شد.

رونق بازار بیمه لبنان بوسیله نظام آزاد بازار بیمه

صنعت موفق دیگر کشور لبنان است که به خاطر نظام آزاد بازار بیمه توانسته به ضریب نفوذ ۳.۲ درصدی برسد. طبق گزارش سالنامه نشریه تخصصی سیگما از بازار بیمه آسیا، درصد نفوذ بیمه های زندگی در لبنان در سال گذشته به یک درصد رسید. از طرفی حضور قابل توجه شرکت های بیمه گر خارجی در این صنعت به خاطر سیاست‌های بازار آزاد دولت موجب بالا رفتن نرخ رشد سالیانه ۱۰.۵ درصدی در بیمه لبنان و کسب سهم ۳.۱۳ درصدی از میزان تولید ناخالص داخلی این کشور طی سال های ۲۰۱۲-۲۰۰۸ شده است.

این در حالی است که صنعت بیمه ایران بر پاشنه دو خدمات عمده بیمه خودرو و بیمه سلامت با سهم حدود ۹۰ درصدی از کل سبد سهام صنعت بیمه می چرخد. در حالی که به باور کارشناسان صنعت بیمه هسته سودآور و موتور حیات شرکت های بیمه را میزان فروش بیمه های زندگی و سرمایه گزاری تشکیل می دهد.

این در حالی است که رشد ۰.۰۸ تا ۰.۱۵ درصدی از ضریب نفوذ بیمه های زندگی که در سال ۲۰۱۳-۲۰۰۹ برای صنعت بیمه در ایران پیش بینی شده بود حاکی از ظرفیت سرمایه گذاری در این بازار بود که محقق نشد و در سال ۲۰۱۵ ضریب نفوذ بیمه های زندگی در ایران ۰.۲ درصد اعلام گردید.

با این حال امید است تا با مهار تورم و بازگشت رقابت پذیری بازار بیمه ایران پس از برداشته شدن تحریم ها نسبت ناهمگن ضرایب نفوذ بیمه‌های غیر زندگی از بیمه های زندگی در ایران که تصویری بدقواره از این صنعت را طی دهه های گذشته به نمایش گذاشته از بین رود و پیش بینی‌های ظرفیت بازار بیمه زندگی و سودآوری این بخش از خدمات بیمه محقق شود.

بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا