همه چیز درباره بیمه اجباری پایه حوادث طبیعی ساختمان

با تصویب مجلس کلیه ساختمان‌های مسکونی تحت پوشش اجباری بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان قرار می‌گیردهمچنین  نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی مورد بررسی و تصویب قرار دادند.

بر اساس این قانون

 • ماده ۱: به منظور جبران بخشی از خسارت‌های مالی ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریا لرزه – سونامی – کلیه ساختمان‌های مسکونی ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون تحت پوشش اجباری بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان که در این قانون به اختصار بیمه پایه نامیده می‌شود، قرار می‌گیرد.
  تبصره: سایر حوادث طبیعی و همچنین سایر ساختمان‌های غیر مسکونی با پیشنهاد سازمان مدیریت بحران و تصویب شورای عالی بیمه به پوشش‌های بیمه‌ای مندرج در این ماده اضافه می‌شود.
 • ماده ۳: بیمه گر «بیمه پایه»، شرکت سهامی بیمه ایران است. سایر شرکت های بیمه در صورت برخورداری از توانگری مالی مناسب به تشخیص بیمه مرکزی می توانند اقدام به فروش بیمه پایه کنند. همچنین کلیه شرکت های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی ایران می توانند اقدام به فروش بیمه پایه کنند. همچنین کلیه شرکت های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی ایران می توانند اقدام به فروش بیمه نامه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان نمایند.
  تبصره – دولت مکلف است به منظور تقویت شرکت سهامی بیمه ایران مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال در سال اول از محل بودجه عمومی برای افزایش سرمایه شرکت مذکور اختصاص دهد.
 • ماده ۴: شرکت‌های بیمه موظف هستند درآمد و هزینه بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان را در حساب جداگانه ثبت، نگهداری و تجمیع کرده و مازاد درآمد را به عنوان اندوخته به دوره بعد انتقال دهند.
 • ماده ۵: درصدی از حق بیمه پایه از طریق درج در قبوض برق واحدهای مسکونی از مالکان آنها دریافت شود و الباقی حق بیمه توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از محل اعتبار ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۷ بهمن ماه سال ۸۰ و اصلاحات بعدی آن مستقیما به حساب شرکت بیمه مربوط پرداخت شود.
  تبصره: حق بیمه پایه باید هر سال به صورت پلکانی به گونه‌ای افزایش یابد که ظرف ۱۰ سال از آغاز اجرای این قانون سهم مالکان به صد درصد و سهم سازمان مدیریت و بحران کشور به صفر برسد و در نخستین سال اجرای این قانون سهم مالکان از حق بیمه پایه ماهیانه واحدهای موجود در روستاها، شهرهای کوچک با جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر و شهرهای بزرگ به ترتیب نباید از ۵ هزار ریال،‌ ۷۵۰۰ ریال و ۱۰ هزار ریال بیشتر باشد.
 • ماده ۶: بیمه مرکزی ایران موظف است حساب ویژه حوادث طبیعی را به منظور پوشش اتکایی بیمه حوادث طبیعی ساختمان ایجاد کند و دولت نیز موظف است سالانه ۱۲ درصد از بودجه سازمان مدیریت بحران کشور را با تخفیف ۱۰۰ درصد در این حساب تودیع کند.
  مازاد درآمد بر هزینه هر دوره مالی حساب ویژه حوادث طبیعی، سود ویژه سالانه بیمه مرکزی تلقی نشده و مشمول پرداخت مالیات بر درآمد عملکرد نیست و به عنوان اندوخته به دوره بعد منتقل می‌شود.
 • ماده ۷: وزارت نیرو و شرکت‌های توزیع برق مکلف به درج حق بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان به طور جداگانه در قبوض برق ساختمان‌ها و واریز آن به حساب خزانه‌داری کل هستند. خزانه‌داری نیز موظف به انتقال صد در صد آن به حساب شرکت سهامی بیمه ایران است.
 • ماده ۸: شرکت سهامی بیمه ایران و شرکت‌های بیمه‌ای که اقدام به فروش بیمه‌نامه پایه حوادث طبیعی ساختمان و تکمیلی حوادث طبیعی می‌کنند، موظف هستند بلافاصله پس از وقوع حادثه در محل حاضر شده و حداکثر ظرف ۲ هفته از تاریخ وقوع حادثه تعهدات خود را ایفا کنند و بیمه مرکزی ایران هم مکلف به نظارت دقیق در انجام تعهدات بیمه‌گران بر اساس مقررات شورای عالی بیمه است.
 • ماده ۹: دولت مکلف است در حوادث طبیعی فاجعه‌بار با تشخیص شورای عالی بیمه و تأیید هیأت وزیران چنانچه منابع حساب ویژه برای پوشش اتکایی خسارت وارده کافی نباشد به پیشنهاد شورای عالی بیمه و تصویب هیأت وزیران کسری حساب ویژه را تأمین و پرداخت کند.
 • ماده ۱۰(حذف شد) بیمه مرکزی موظف است یک درصد از حق بیمه حوادث بیمه طبیعی پایه و تکمیلی را از شرکت های بیمه دریافت و صرف طراحی و اجرای برنامه‌های توسعه و ترویج بیمه حوادث طبیعی کند.
 • ماده ۱۱: هیأت وزیران مکلف به تصویب آیین‌نامه اجرایی ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران و تأیید شورای عالی بیمه است.

فروش خانه

غلامرضا
 • قانون خوبی به نظر میرسه
  (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۵ (۱ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا