بیمه مسئولیت و انواع آن

بیمه های مسئولیت از جمله رشته های بیمه ای است که به طور مستقیم در تنظیم روابط اجتماعی افراد جامعه، شناخت افراد از حقوق و مسئولیت‌های یکدیگر و تأمین امنیت حرفه ای مشاغل و فعالیت‌ها تأثیر گذار می باشد.

بطور کل اگرچه بیمه مسئولیت تأمینی برای اشخاص ثالث در قبال مخاطرات ناشی از فعالیت و زیست بیمه گذار می باشد اما بیمه گذار با توجه به جبران خسارت از سوی بیمه گر (شرکت بیمه) آرامش و اطمینان خاطری در زمان فعالیت خود کسب خواهد نمود.
با توجه به مسئولیت‌های بیشماری که هریک از ما در قبال سایر افراد جامعه داریم می توان تعداد بسیار متنوعی از بیمه های مسئولیت را برشمرد اما با توجه به میزان استقبال مردم از انواع نسبتاً محدود این نوع بیمه و عدم آشنایی با گونه های دیگر آن شرکتهای بیمه نیز بطور معمول تعداد اندکی از این پوششها را به مردم می فروشند.
شرکت سهامی بیمه ایران در راستای دستیابی به اهداف یاد شده بیمه های مسئولیت را د متنوع‌ترین شکل تهیه و عرضه نموده است. د حال حاضر بیمه‌های مسئولیت بیمه ایران با توسعه فعالیت بخش طرح های مخصوص، پیشگام در ارائه انواع طرحهای نوین بیمه ای است و با پرداخت خسارت‌های مختلف به اشخاص زیان‌دیده در بیشتر فعالیت‌های اقتصادی، قراردادی، حرفه‌ای و سایر بخش‌هایی که تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شوند در انواع رشته‌های مربوطه موجب حل‌ و فصل اختلافات افراد جامعه با یکدیگر نیز گردیده است. حسن و برتری بیمه‌های مسئولیت بیمه ایران ارائه شیوه‌های سهل در نحوه پرداخت خسارت و انجام کارشناسی‌های فنی مربوطه هست. برای آشنایی با انواع جدید بیمه‌های مسئولیت شما می‌توانید با اداره کل طرح‌های مخصوص بیمه ایران تماس گرفته و انتظارات و پیشنهاد‌ ها و درخواست‌های جدید خود را مطرح نموده و مشاوره لازم را اخذ نمایید. اداره کل طرح‌های مخصوص بیمه ایران می‌تواند پیشنهاد شمارا کارشناسی فنی نموده و طرح جدید بیمه مسئولیت را مطابق نیاز شما طراحی نموده و برای پوشش بیمه‌ای آن شرایط لازم و نرخ مربوطه را اعلام نماید.
زیرشاخه‌ های بیمه مسئولیت عبارت‌ اند از:

بیمه مسئولیت عمومی

خسارت جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث که در اثر فعالیت روزمره فرد یا افراد ایجاد می‌گردد و به‌موجب قانون، عامل زیان مسئول شناخته می‌شوند را مسئولیت عمومی می‌نامند. بیمه‌‌های مسئولیت عمومی به‌منظور پوشش این قبیل موارد صادر می‌شوند.

رشته بیمه مسئولیت عمومی مشتمل بر ۱۵ زیررشته هست که عبارت‌اند از:

 • بیمه عملیات ساختمانی

گاهی در طول انجام عملیات ساختمانی، خسارت مالی و صدمات جسمانی به اشخاص ثالث وارد می‌آید که ناشی از عملیات تخریب، گودبرداری، پی‌کنی، نصب اسکلت فلزی و سایر کارهای عمرانی است. با اخذ این بیمه، مسئولیت صاحب‌کار و کلیه عوامل اجرایی به‌طور مشترک در قبال اشخاص ثالث، تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 

 • بیمه تمام خطر پیمانکاران

این بیمه‌نامه خسارت‌های فیزیکی، غیر قابل‌ پیش‌بینی و ناشی از حادثه را در حین اجرای پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج‌ها، کارخانه‌ها، سیلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری و زهکشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهد. مشتری این نوع بیمه‌نامه برای شرکت در مناقصه نیاز به ارائه پیش نویش بیمه‌نامه داشته و پس از برنده شدن در مناقصه، بیمه‌نامه برای وی صادر می‌شود.

 

 • بیمه مسئولیت آتش سوزی

گسترش‌ دامنه‌ آتش‌سوزی‌ و انفجار در مجاورت‌ محل‌ وقوع‌ حادثه‌، سبب‌ ورود خسارات‌ مالی‌ و جانی‌ به‌ اشخاص‌ ثالث‌ می‌گردد که غرامت‌ وارده‌ به اشخاص ثالث در چارچوب‌ بیمه‌های‌ آتش‌سوزی‌ قابل‌ پرداخت‌ نیست؛‌ ولیکن‌ ‌بیمه‌‌ مسئولیت مدنی ناشی از آتش‌سوزی، کلیه‌ زیان‌‌های‌ ناشی‌ از خطراتی‌ همچون‌ آتش‌سوزی‌، انفجار، ترکیدگی‌ لوله‌های‌ آب‌ و ضایعات‌ آب‌ وارد به‌ اشخاص‌ ثالث‌ را جبران‌ خواهد نمود.

 • بیمه مسئولیت جامع شهرداری

این بیمه به‌منظور جبران کلیه خسارات جانی و مالی ناشی از خطرات احتمالی عملیات عمرانی، ‌زیر بنایی و … که تحت نظارت شهرداری انجام شود، صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی

این بیمه به‌منظور جبران کلیه خسارات مالی و جانی ناشی از خطرات احتمالی نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی در قبال اشخاص ثالث صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مجموعه های ورزشی

صاحبان‌ اماکن‌ ورزشی‌ همچون‌ استخرها، سالن‌های‌ ورزشی‌ و بدن‌سازی‌ ضمن‌ رعایت‌ اصول‌ ایمنی‌ و حفاظتی‌، گاهی‌ با حوادثی‌ که‌ منجر به‌ نقص‌ عضو و فوت‌ و هزینه‌‌های‌ پزشکی‌ مراجعین‌ می‌شود، مواجه‌ می‌گردند که‌ مناسب‌ترین‌ راه‌ برای‌ جبران‌ غرامت‌ حوادث‌ پیش‌بینی‌نشده، تهیه بیمه‌نامه مسئولیت‌ مدنی‌ مجموعه‌های‌ ورزشی‌‌ است‌.

 • بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان(زیر رشته مسئولیت عمومی)

بر اساس شرایط این بیمه، مسئولیت شکارچیان و محیط‌بانان در جریان شکار یا انجام وظایف محیط‌بانی در برابر اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد. این بیمه در صورت وجود مجوز قانونی برای فعالیت بیمه‌ شونده، ارائه می‌شود.

 • بیمه مسئولیت رایانه

بیمه رایانه کلیه خسارت‌های فیزیکی وارد به رایانه اعم از آتش‌سوزی، انفجار، سیل، طوفان، زلزله، نشست و رانش زمین، سقوط از بلندی، برخورد جسم خارجی، نفوذ مایعات به داخل اجزا، حمل و جابجایی در محل مورد بیمه، نوسانات جریان الکتریسیته و سرقت با شکست حرز را حداکثر تا مقدار ارزش رایانه، تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • بیمه مسئولیت حیوانات خانگی

این بیمه به‌منظور پوشش کلیه خسارات ناشی از نگهداری حیوانات خانگی اعم از حادثه بدون حمل‌ونقل، حادثه با حمل‌ونقل، بیماری، سرقت، زایمان و سخت‌زایی صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی

مسئولیت افرادی که در مراکز آموزشی مشغول به کار یا تحصیل هستند، بر عهده مدیران این مراکز هست. ازاین‌رو درصورتی‌که برای یکی از افراد در زمان حضور در مرکز آموزشی اتفاقی رخ‌ دهد، خسارات آن بر عهده مدیران مراکز هست. بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی به‌منظور پوشش خسارت‌های جانی احتمالی برای افراد در مراکز آموزشی صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مدیران اردوها

مسئولیت افرادی که در اردو هستند، بر عهده مدیر اردو است. از این‌رو در صورتی‌ که برای یکی از افراد در اردو اتفاقی رخ‌ دهد، خسارات آن بر عهده مدیران اردو هست. بیمه‌ مسئولیت مدیران اردوها به‌منظور پوشش خسارت‌های جانی احتمالی برای افراد در اردوها صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مستاجر در مقابل موجر

مسئولیت نگهداری مورد اجاره در طول مدت قرارداد اجاره بر عهده مستأجر هست. بیمه مسئولیت مستأجر در مقابل موجر برای پوشش خسارات مالی احتمالی است که در زمان اجاره برای مورد اجاره ممکن است رخ دهد.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای

کلیه کارفرمایان نسبت به جبران خسارات وارده به کارکنان و کارگران که ناشی از حوادث حین کار باشد و منجر به صدمات جسمانی و جانی شود، مسئول هستند. این بیمه مسئولیت مدنی بیمه‌گذار را در مقابل کارکنان، تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. تمامی کارکنان شاغل در محدوده کارگاه – اعم از کارگران ایرانی و غیر ایرانی- تحت پوشش این بیمه خواهند بود. به‌موجب این بیمه‌، غرامت فوت و نقص عضو کارگران در حد دیه و همچنین هزینه پزشکی آنان قابل پوشش هست.

رشته بیمه مسئولیت حرفه‌ای مشتمل بر ۲۰ زیررشته هست که عبارت‌اند از:

 • بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

موضوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان عبارت است از جبران خسارت بدنی وارد به بیماران که ناشی از مسئولیت پزشک به علت اشتباه، غفلت یا قصور وی در انجام خدمات حرفه‌ای به وقوع پیوسته باشد. بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان بر اساس قانون مسئولیت مدنی و قوانین و مقررات نظام پزشکی کشور تهیه و تدوین گردیده است.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین

این بیمه در جهت برقراری تأمین حرفه‌ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان که در عضویت سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها، دارای پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضاء شهرسازی از شهرداری می‌باشند، در برابر مالکین ساختمان‌ها، اشخاص ثالث (شامل همسایگان، عابرین و …) و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی، (جانی و مالی) عرضه‌شده است.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای دلالان رسمی

این بیمه به‌منظور جبران خسارت‌های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت دلالان رسمی بیمه صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای نمایندگان بیمه

این بیمه به‌منظور جبران خسارت‌های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت نمایندگان بیمه صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

درصورتی‌که خسارتی برای افراد استفاده‌کننده از پارکینگ‌های عمومی و خصوصی خودرو به وجود آید،‌ ممکن است مسئولیت خسارت بر عهده صاحبان پارکینگ باشد. این بیمه‌نامه کلیه خسارت‌های رخ‌داده در پارکینگ‌های عمومی و خصوصی را جبران می‌نماید.

 • بیمه مسئولیت مدنی تورها

درصورتی‌که برای یکی از مسافران تور اتفاقی رخ‌ دهد، خسارات آن بر عهده صاحبان آژانس مسافرتی هست. بیمه مسئولیت آژانس‌های مسافرتی (ویژه تورهای سیاحتی- زیارتی) به‌منظور پوشش خسارت‌های جانی احتمالی برای مسافران تورهای سیاحتی و زیارتی صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت فنی بیمارستان

مدیر فنی بیمارستان، درمانگاه و کلینیک مسئول مشکلات احتمالی است که در طول مراجعه بیمار به مرجع درمانی برای وی رخ می‌دهد. ازاین‌رو بیمه‌ مسئولیت مدنی مدیر فنی بیمارستان، درمانگاه، کلینیک به‌منظور پوشش خسارات جانی احتمالی ناشی از مسئولیت این مدیران طراحی‌شده است.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و ناجیان استخر

مدیران و ناجیان استخرها مسئول حفظ زندگی افرادی هستند که از استخر استفاده می‌کنند. این بیمه به‌منظور پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات رخ‌داده در استخرها صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مدنی نگهداری آسانسور

باوجوداینکه که‌ تعمیر و نگهداری‌ دوره‌‌ای‌ آسانسورها از طرف‌ مالکین‌ ساختمان‌های تجاری و مسکونی انجام‌ می‌شود ولیکن‌ بروز حوادث‌ ناشی‌ از سهل‌‌انگاری‌ در نگهداری‌ آن‌ها سبب ورود صدمات‌ جانی‌ به‌ استفاده‌کنندگان‌ از آسانسور می‌‌گردد. این بیمه غرامت‌ فوت‌ و نقص عضو سرنشینان‌ آسانسور را در صورت‌ وقوع‌ حوادث‌ جبران‌ می‌نماید.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکان

با توجه به‌ضرورت تأمین حرفه‌ای پرستاران، ‌بهیاران، تکنسین‌های بیهوشی و اتاق عمل، تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و R.I و نیز کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، نوار نگاری و C.S.R، این بیمه به‌منظور جبران خسارات ناشی از مسئولیت پیراپزشکان صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای شهربازی

مدیر شهربازی مسئولیت مشکلات احتمالی که در حین استفاده از دستگاه‌ها برای استفاده‌کنندگان رخ می‌دهد را بر عهده دارد. این بیمه به‌منظور جبران خسارات ناشی از خطرات استفاده از دستگاه‌های شهربازی صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای هتل داری

بر اساس این طرح بیمه‌ای، خسارات جانی و مالی مسافرین در اثر حوادث در طول مدت اقامت در هتل یا مسافرخانه بیمه می‌گردد. در ضمن چنانچه واحد اقامتی دارای امکاناتی نظیر استخر، مجموعه ورزشی، پارکینگ غیره باشد خسارات مالی و جانی وارد به استفاده‌کنندگان جبران خواهد شد.

 • بیمه مسئولیت مهدکودک

مدیران مهدکودک‌ها در قبال مشکلات احتمالی کودکان در مهدکودک مسئولیت دارند. برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در مهدکودک‌ها، بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران مهدکودک‌ها صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت مدیر سینما

مدیران سالن‌های سینما، کنسرت و اجلاس در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده‌کننده سالن‌ها مسئولیت دارند. برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در این سالن‌ها، بیمه‌ مسئولیت حرفه‌ای مدیران سالن‌های سینما، کنسرت و اجلاس صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران رستوران ها

مدیران رستوران‌ها و استراحتگاه‌های ساحلی در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده‌کننده از فضا و تجهیزات آن‌ها مسئولیت دارند. برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در این مکان‌ها، بیمه مسئولیت مدنی مدیران رستوران‌ها و استراحتگاه‌های ساحلی صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت نگهبانان مسلح بانک ها

بیمه مسئولیت نگهبانان مسلح بانک‌ها، کلیه خسارات جانی و مالی ناشی از خطرات نگهبانان مسلح بانک‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای تعمیر کاران

مسئولیت کلیه خسارت‌های وارده بر خودروها در طول مدتی که در تعمیرگاه‌ها هستند بر عهده صاحبان تعمیرگاه‌ها هست. این بیمه به‌منظور پوشش کلیه خسارات احتمالی ناشی از خطرات موجود در تعمیرگاه‌های مجاز صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری

این بیمه به‌منظور پوشش مسئولیت خسارات مالی ناشی از مسئولیت وکلای دادگستری در قبال اشخاص ثالث صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای سردفتران و دفتریاران

این بیمه به‌منظور پوشش خسارت‌های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت سردفتران و دفتر یاران برای افراد ثالث صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت حرفه ای مراقبین در منزل

این بیمه به‌منظور پوشش کلیه خسارات جانی ناشی از مسئولیت مراقبین در منزل صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

موضوع این بیمه، جبران خسارات جانی و مالی وارد به مصرف‌کنندگان کالا و اشخاص ثالث از خطرات ناشی از استفاده کالا هست که درنتیجه عدم ایمنی و وجود عیب و نقص در کالای تولید و عرضه‌شده به‌وقوع پیوسته باشد.
رشته بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا مشتمل بر ۳ زیررشته است که عبارت‌اند از:

 • بیمه مسئولیت ناشی از تولید(شرکت های گازی)

موضوع این بیمه، جبران خسارات جانی و مالی وارد به مصرف‌کنندگان کالا و اشخاص ثالث از خطرات ناشی از استفاده کالا است که درنتیجه عدم ایمنی و وجود عیب و نقص در کالای تولید و عرضه‌شده به‌وفور پیوسته باشد.

 • بیمه مسئولیت ناشی از تولید(گارانتی عایق های رطوبتی)

این بیمه به‌منظور پوشش خسارت‌های جانی و مالی ناشی از عدم عملکرد صحیح عایق‌های رطوبتی (گارانتی عایق‌های رطوبتی) صادر می‌شود.

 • بیمه مسئولیت ناشی از تولید(تولیدکنندگان)

موضوع این بیمه‌نامه ،شامل بیمه کیفیت محصول و خسارت وارده ناشی از استفاده محصول که درنتیجه عدم ایمنی و وجود عیب و نقص در کالای تولید و عرضه‌شده به‌وفور پیوسته باشد، بنا به درخواست بیمه‌گذار است.

بیمه مسئولیت تعمیرگاه های مجاز خودرو

این بیمه‌نامه به‌منظور پوشش خطرات ناشی از مسئولیت تعمیرگاه‌های مجاز خودرو صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

کلیه کارفرمایان نسبت به جبران خسارات وارده به کارکنان و کارگران (تمامی کارکنان شاغل در محدوده کارگاه – اعم از کارگران ایرانی و غیر ایرانی) که ناشی از حوادث حین کار باشد و منجر به صدمات جسمانی و جانی شود، مسئول هستند. این بیمه‌ مسئولیت مدنی بیمه‌گذار را در مقابل کارکنان، تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت قراردادی

بیمه مسئولیت قراردادی بیمه‌ای است که یک‌طرف قرارداد به علت تخلف از شرایط مندرج در قرارداد (عدم انجام تعهدات خود یا انجام تعهد به‌طور ناقص) باعث زیان طرف دیگر شود، در این صورت مسئولیت قرار داری تحقق می‌یابد. رشته بیمه مسئولیت قراردادی خسارات مالی ناشی از موارد فوق را جبران می‌نماید.

بیمه اعتباری صداقت در امانت

برای این بیمه هیچ‌گونه الزامات قانونی تعیین نشده و بیمه‌نامه بناتر اختیار شخص تهیه می‌گردد. بیمه اعتباری صداقت در امانت در مجتمع، نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه ایران قابل‌ارائه است.

بیمه اعتباری فروش اقساطی

در این نوع بیمه‌نامه، مطالبات شرکت‌هایی که کالا و محصول خود را به‌صورت اقساطی به فروش می‌رسانند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد. کلیه بانک‌ها و موسی‌ات مالی و اعتباری و شرکت‌هایی که بر اساس قرارداد فروش تنظیمی، عملیات فروش‌های اعتباری انجام می‌دهند می‌توانند از وصول مطالبات و تضمین سرمایه خود از پوشش بیمه‌ای یادشده استفاده نمایند.

بیمه طرح های خاص

بیمه طرح‌های مخصوص زمانی صادر می‌شود که موضوع برای بیمه‌گر جدید باشد خسارات تحت پوشش و میزان حق بیمه طبق توافق طرفین تعیین می‌شود.

در صورتی که در زمینه خرید بیمه و یا دریافت خسارت و دیه از شرکت بیمه نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=WP-5062″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]مشاوره تلفنی تخصصی >>[/button-green]

بیمه مسئولیت و انواع آن

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا