آیا بیمه مرکزی توان نظارت بر بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ را دارد؟

خسروشاهی : در خصوص شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ مشکل اینجاست که اگر زمانی نتوانست به تعهداتش عمل کند از انجا که فاقد مجوز بیمه مرکزی است تعهداتش به کجا منتقل می شود؟ قزوینیان : نظارت بر بیمه های تکمیلی بر عهده سازمان بیمه سلامت است نه بیمه مرکزی علاوه بر این مطالعات و هدف گذاری ها برای بیمه های تکمیلی از سوی شورای عالی خدمات درمانی صورت می گیرد نه شورای عالی بیمه.

به گزارش بیدبرگ و نقل از ریسک نیوز، مناقشات میان بیمه مرکزی و آموزش و پرورش بر سر مجوز دار نبودن شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ همچنان پاپر جاست ، به طوریکه از یک سو بیمه مرکزی معتقد است شرکت مذکور فاقد مجوز است که این امر ریسک فعالیت این شرکت را بالا می برد زیرا در صورت بروز خسارت هنگفت و یا ناتوانی در ایفای تعهداتش هیچ نهاد نظارتی نمی تواند ورود پیدا کند و در مقابل شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ طبق قانون این شرکت را تحت نظارت سازمان بیمه سلامت می داند نه بیمه مرکزی .

حال سوال اینجاست که شرکت مذکور با توجه به اینکه حجم عظیمی از تعهدات فرهنگیان را بر عهده دارد به لحاظ منطقی و قانونی تحت نظارت کدام نهاد قرار می گیرد و آیا اساسا قانون مسیر را مشخص نکرده است تا این موضوع به محل چالش تبدیل نشود؟

بدون شک ناکارایی و ابهام قوانین در صنعت بیمه در بروز این چالش ها بی تاثیر نیست و اساسا این سوال مطرح می شود که آیا بیمه مرکزی در صورتیکه این شرکت دارای مجوز از آن باشد ، توانایی نظارت بر این شرکت را دارد؟

در این راستا پرویز خسروشاهی ، مشاور رییس کل بیمه مرکزی، اکبر حاجیلو ، معاون اداره کل پشتیبانی آموزش و پرورش و بابک قزوینیان ، معاون بیمه و خدمات سلامت شرکت آتیه سازان حافظ در میزگردی در شبکه خبر این موضوع را به گفتگو گذاشتند.

پرویز خسروشاهی ، مشاور رییس کل بیمه مرکزی ، در این خصوص اظهار داشت:تفاوت بیمه با سایر بازار ها این است که حق بیمه الان پرداخت می شود ولی خسارت با تعویق صورت می گیرد که در این فاصله بحث نظارت بر شرکت بیمه اهمیت می یابد اما شرکتی که مجوز ندارد مسلما پایش نمی شود و تحت نظارت نخواهد بود که این امر احتمال بروز مشکل را افزایش خواهد داد.

وی افزود:مثال واضح این امر موسسسات غیر مجاز پولی است که اگر چه ممکن است در حال حاضر مشکلی نداشته باشند اما ریسک بالایی در انها نهفته است که نهاد ناظر نگران این ریسک هاست.

وی در پاسخ به این سوال که نهاد ناظر در خصوص بیمه ای که در سال گذشته دچار زیان های هنگفتی شد چه عملکردی اتخاذ کرد، گفت: طبق قانون برای شرکت بیمه ای که در ایفای تعهداتش دچار مشکل می شود برنامه هایی وجود دارد یک بخشی سهم اتکایی است که بیمه گران به بیمه مرکزی پرداخت می کنند که در زمان وقوع مشکل بیمه مرکزی ان را به بیمه گران پرداخت می کندو دیگری انتقال تعهدات شرکت به بیمه دولتی ایران است که در قانون امده است.

خسروشاهی تصریح کرد: اما در خصوص شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ مشکل اینجاست که اگر زمانی نتوانست به تعهداتش عمل کند از انجا که فاقد مجوز از بیمه مرکزی است تعهداتش به کجا منتقل می شود؟

در همین حال بابک قزوینیان ، معاون بیمه و خدمات سلامت شرکت آتیه سازان حافظ ، در این خصوص اظهار داشت: نظارت بر بیمه های تکمیلی بر عهده سازمان بیمه سلامت است نه بیمه مرکزی علاوه بر این مطالعات و هدف گذاری ها برای بیمه های تکمیلی از سوی شورای عالی خدمات درمانی صورت می گیرد نه شورای عالی بیمه.

وی تصریح کرد:بر اساس  قانون بیمه های درمان اعم از پایه و تکمیلی به سازمان سلامت واگذار شده است.

قزوینیان عنوان کرد:  در خصوص نگرانی دوستان باید گفت نظارت بیمه مرکزی تا کنون چگونه صورت گرفته است زیرا بدون شک مهمترین وظیفه ناظر پیشگیری از رخداد و حادثه است این در حالی است که طی سال های گذشته دو شرکت بیمه ای با زیان های هنگفتی مواجه شدند بنابراین  نهاد ناظر وظیفه پیشگیرانه دارد که به نظر می رسد در خصوص بیمه های درمان تکمیلی تا به حال هیچ مشکلی نبوده است به طوریکه طی این ۱۲ سال هیچ چالشی شرکت آتیه سازان را از مدار خدمت رسانی متوقف نکرده است.

به گفته وی اینکه با وجود حداقل سرانه توانسته بازار هدف را تامین کند باید گفت توانمندی این شرکت محسوب می شود.

در ادامه حاجیلو حاجیلو ، معاون اداره کل پشتیبانی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که در مناقصه برای چهار بسته خدمات ارایه شده به فرهنگیان چه نهادی نظارت داشته است ، گفت: در مناقصه انچه که برای ما ملاک عمل بوده است عملکرد شرکت های طرف قرارداد و بحث نرخ حق بیمه بوده است که سیستم نظارتی اموزش و پرورش بر نرخ های مورد نظر نظارت کرده است .

وی به خدمات  بسته ۲  اشاره کردو گفت: در سنوات گذشته یک بسته ارایه می شد و فرهنگیان بالاجبار ان را انتخاب می کردند اما امسال چهار بسته متنوع ارایه شد که طی نظر سنجی ها ی صورت گرفته بسته ۲ انتخاب شد که خدمات سرپایی پاراکلینیکی ، بستری و عینک در بسته ۲ دیده شده است.

حاجیلو در خصوص ارایه خدمات دندان پزشکی گفت:با توجه به شرایط موجود و برای اینکه اولویت ما نرخ است این خدمات از بسته بیمه ای خارج شد اما خدمات مذکور از طریق ۱۲۰ مرکز درمانی متعلق به آموزش و پرورش ارایه می شود.

وی در خصوص بیمه فرهنگیان بازنشسته گفت : متولی این امر سازمان بازنشستگی است اما در صورتیکه منابع لازم و همکاری های مورد نظر صورت گیرد اموزش و پرورش اعلام امادگی کرده است.

در ادامه این نشست قزوینیان  گفت: کیفیت ارایه خدمات طی قرارداد با اموزش و پرورش مشخص شده است که شرکت کاملا به تعهداتش پایبند است علاوه بر ان گشایشی برای بیماران خاص در این خدمات ایجاد شده است.

به گفته وی در این خدمات بستری ها بدون سقف ، زایمان و سرازین با سقف و عینک هم با سقف ۵۰ تومان در نظر گرفته شده است.

Leave a Reply