هماهنگ سازی مقررات بیمه در شورای همکاری خلیج فارس کلید خورد

وزرای بازرگانی شورای همکاری خلیج فارس با یکسان سازی مقررات بیمه در این منطقه موافق کردند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از خبرگزاری رسمی امارات، وزاری بازرگانی شورای همکاری خلیج فارس پیشنهاد مطرح شده از سوی امارات متحده عربی برای یکسان سازی قوانین بیمه در برخی از بخش های اصلی در بین شش کشور این شورا را بررسی و مطالعه کردند.

این وزرا همچنین توافق کردند تا کمیته ای برای نظارت بر یکپارچگی قوانین در صنعت بیمه تشکیل شود. این کمیته تحت قوانین دبیرخانه کل شورای همکاری خلیج فارس تشکیل می شود.

شورای همکاری خلیج فارس با حضور کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در ۲۵ ماه می سال ۱۹۸۱ میلادی به طور رسمی تشکیل شد. مهمترین هدف از تاسیس شورای همکاری خلیج فارس اتحاد، هماهنگی و تقویت هر چه بیشتر روابط میان شش کشور عضو این شورا عنوان شده است. همچنین دبیرخانه این شورا دارای یک دبیرکل است که از سوی شورای عالی منصوب و از میان اتباع کشورهای عضو شورای همکاری انتخاب می‌شود.

در این گزارش آمده است که توافق اخیر در پنجاه و یکمین نشست کمیته همکاری تجاری این شورا در دوحه به دست آمده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، در بین مقام های ارشد و ناظران صنعت بیمه کشورهای عضو این شورا اختلافاتی بر سر بخش های مختلف بیمه وجود داشت؛‌ به عنوان مثال، سازمان های تصمیم گیرنده مانند بانک مرکزی بحرین، آژانس مالی عربستان سعودی، وزارت صنعت و معادن کویت، سازمان سرمایه گذاری بازار در عمان و مقامات ارشد بیمه ای در امارات ایده ها و قوانین مختلفی برای مطرح کردن داشتند. به همین دلیل قرار شد تا دیدگاه های مقامات ارشد و متخصصان صنعت بیمه در این مناطق در تدوین نهایی قوانین صنعت بیمه لحاظ شود.

در این گزارش همچنین آمده است که این کشورها پیش از این نیز برای یکسان سازی قوانین صنعت بیمه تلاش های را انجام داده بودند اما به دلیل اختلاف ها بر سر مسائل مهمی نظیر میزان سرمایه گذاری لازم، مالکیت خارجی و چگونگی اعطای گواهینامه پیشرفت اندکی حاصل شده بود.

در این نشست همچنین وزرای بازرگانی درباره موانع تجاری و تسهیل انتقال کالا بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت و گو کردند. آنان همچنین درباره اتحاد دیگر سیستم ها مانند حمایت از مصرف کنندگان، مبارزه با تقلب های تجاری، قوانین ضد دامپینگ و رقابت در این منطقه مذاکره کردند.

Leave a Reply