آیا بیمه سلامت رایگان می ماند؟

رایگانیِ بیمه رایگان حذف می شود؟
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تایید پرداخت پول برای تمدید دفترچه ۸ میلیون ایرانی توسط افراد تازه بیمه شده گفت: بالاخره من و شما هم به صورت طبیعی برای تمدید دفترچه بیمه‌مان پول می‌دهیم.

به گزارش بیدبرگ و به نقل از تسنیم، یکی از طرح‌ های که دولت یازدهم توانست با اجرای آن به موفقیت‌ های بسیاری دست یابد طرح بیمه رایگان افرادی بود که هیچ گونه بیمه ای نداشتند و در نهایت براساس اطلاعات اسحاق جهانگیری معاون اول رئییس جمهور، ۸ میلیون ایرانی فاقد بیمه دارای دفترچه رایگان بیمه شدند، ولی یکی از دغدغه‌ ها این بود که آیا باید این ۸ میلیون نفر برای تمدید دفترچه‌ های بیمه خود پولی پرداخت کنند؟ بطوریکه در شهریور ماه سال ۹۳ نیز انوشیروان محسنی بندپی رئیس سابق سازمان بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به اینکه تمدید دفترچه‌ های بیمه سلامت رایگان نیست، عنوان کرده بود که این افراد باید پول بپردازند، و این کار فقط در سال (۹۳) بود و دائمی نیست.

در این راستا حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز درباره سرنوشت رایگان بودن تمدید دفترچه ۸ میلیون ایرانی گفت: دفترچه بیمه به همه داده شده است هر ساله نیز این ‌دفترچه‌ ها تمدید می‌شود به مانند دفترچه‌ های کارمندان، بیمه تامین اجتماعی نیز تمدید می‌شود و این دفترچه‌ ها (بیمه سلامت ایرانیان) نیز تمدید می‌شود به مانند روال همیشگی تمدید دفترچه‌ ها.

وی درباره اینکه بنابراین این افراد باید برای تمدید پول بدهند؟ عنوان کرد:‌ بالاخره من و شما هم به صورت طبیعی برای تمدید دفترچه بیمه‌ مان پول می‌دهیم.
شهریاری در توضیح اینکه بنابراین این ۸ میلیون نفر که دفترچه بیمه سلامت ایرانیان گرفتند باید برای تمدید پول بدهند یعنی به مانند گذشته برای تمدید باید ۴۵ هزار تومان بپردازند، بیان داشت: خیر، دیگر این مسئله یک مکانیزمی دارد که در قانون بیمه‌ ها تعریف شده است و براساس آن قانون هم افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با معرفی‌نامه می‌توانند از تخفیف‌ های خوبی برخوردار شوند.
حال این در شرایطی است که انوشیروان محسنی بندپی رئیس سابق سازمان بیمه سلامت ایرانیان در گفت‌وگوی پیش از این نیز به تسنیم گفته بود: صدور و یا تمدید دفترچه‌ های بیمه رایگان برای سال ۹۴ معلوم نیست و باید شورای عالی بیمه و هئیت دولت مصوب کند، همانطور که هئیت دولت برای سال ۹۳ مصوب کرده بود صدور این دفترچه‌ ها رایگان صورت پذیرد. بنابراین اگر منابع تامین شود برای سال ۹۴ هم دفترچه‌ های بیمه رایگان خواهد شد، پیشنهاد و نظر ما این است که این افرادی که آسیب پذیر و کم درآمد هستند، که شامل روستائیان است این روند ادامه داشته باشد.
رئیس سابق سازمان بیمه سلامت ایرانیان درباره مشکلات برخی خانواده‌ ها که توانایی پرداخت همین هزینه دفترچه بیمه سلامت را برای تمدید ندارند، خاطرنشان کرده بود که اول اینکه رقم خاصی نسیت، درضمن از آن طرف هم ۲۳ میلیون نفر از جمعیت روستایی که رایگان هستند، ۵ میلیون هم که در روند جدید رایگان کردیم، کارکنان دولت هم یک سوم را پرداخت می‌کنند، فقط می‌ماند ۲ تا ۳ میلیون نفر که باید برای آنها کاری انجام داد.

 

Leave a Reply