عملکرد بیمه رازی در انجام تعهدات روستای سیجان

بلایای طبیعی هرچند باعث ایجاد مصائبی برای جامعه می شوند ولی اگر تدبیر مناسبی وجود داشته باشد، اثرات این بلایا، کمتر دامن گیر مردم می شود.

به گزارش بیدبرگ و نقل بیمه مرکزی، حادثه سیل اخیر علاوه برآنکه منجر به بروز خسارتهای زیادی در مناطق مختلف کشور به ویژه در استانهای البرز و مازندران گردید، هشدارهایی را نیز به آحاد جامعه دادکه توجه به آنها زمینه های لازم را برای کاهش آلام شهروندان پس از بروزحادثه را فراهم خواهدآورد.

عواملی مانند عدم ساخت منازل و ابنیه در حاشه رودخانه ها، توجه به ساخت و ساز درست و اصولی و از همه مهم تر تهیه بیمه نامه های مرتبط با حوادث با پوشش سیل و آتش سوزی و زلزله از جمله مواردی بود که سیل اخیر به ما آموخت.

حادثه سیل اخیر علاوه برآنکه منجر به بروز خسارتهای زیادی در مناطق مختلف کشور به ویژه در استانهای البرز و مازندران گردید، هشدارهایی را نیز به آحاد جامعه دادکه توجه به آنها زمینه های لازم را برای کاهش آلام شهروندان پس از بروز حادثه را فراهم خواهدآورد. عواملی مانند عدم ساخت منازل و ابنیه در حاشه رودخانه ها، یتوجه به ساخت و ساز درست و اصولی و از همه مهم تر تهیه بیمه نامه های مرتبط با حوادث با پوشش سیل و آتش سوزی و زلزله از جمله مواردی بود که سیل اخیر به ما آموخت.

دکتر یونس مظلومی آخرین اخبار مربوط به فرایند پرداخت خسارات سیل اخیر را  که بر عهده شرکت بیمه رازی است با حساسیت خاصی دنبال می کند و از اینکه هنوز برخی از آسیب دیدگان سیل، شماره حساب خود را به شرکت بیمه رازی اعلام نکرده اند، ناراضی است و در هنگام مصاحبه به چند نیروی فعال شرکت، ماموریت می دهد که به منطقه سیل زده بروند و با شماره حساب خسارت دیدگان برگردند. با توجه به این موضوع که این شرکت عملکرد قابل قبولی را در جریان این حادثه  برای ایفای  تعهدات خود به بیمه گذاران داشت، گفت و گویی با ایشان  انجام شده است که مشروح ان را در ادامه می خوانید.

 

پیش از سیل اخیر هم چند روستا و شهر که اسیر این بلای طبیعی شدند توانستند از مزایای بیمه ای استفاده کنند و این موضوع جدیدی نیست. اما رسانه ای شدن هوشمند یک بانوی دهیار و احساس مسئولیت ایشان برای بیمه همگانی مردم در برابر حوادث، نکته تحسین برانگیزی بود که در رسانه های عمومی و فضای مجازی بسیار مورد استقبال قرار گرفت و در این میان نام بیمه رازی به عنوان شرکتی مطرح شد که با وجود دریافت حق بیمه اندک باید خسارات سنگینی را به مردم این روستا بپردازد.

اجازه بدهید از همین ابتدا به طور شفاف و صریح اعلام کنم که پرداخت خسارت در صنعت بیمه، پیش پاافتاده ترین اصل است. شرکت های بیمه باید ریسک پذیر باشند. از طرف دیگر در ریسک های تجمعی این چنینی که جغرافیای وسیعی را در برمی گیرد، پوشش اتکایی مناسب را دریافت کرده ایم و در پوشش بیمه ای این روستا نیز اصل “توزیع جهانی ریسک” رعایت شده وبرای تامین خسارتهای احتمالی بیش از پنجاه درصد پوشش اتکایی دریافت کرده ایم. من از بعضی همکاران تعجب می کنم که در محافلی برای شرکت بیمه رازی دل سوزانده اند که مثلا مبلغ چند میلیون تومان حق بیمه دریافت کرده و حالا باید چند میلیارد تومان خسارت پرداخت کند.من درک نمی کنم که این حساسیت ها از کجا می آید. مگر قرار است هر شرکت بیمه ای اندازه ی حق بیمه دریافتی خود، خسارت پرداخت کند؟

نکته دیگر این است که شرکت بیمه رازی نه تنها برای پرداخت کامل خسارات بیمه گذاران سیل اخیر، آمادگی دارد بلکه درحال تدارک مراسمی است که از بانوی دهیاری که زمینه بیمه اهالی ” روستای سیجان ” را فراهم آورد، قدردانی کند.

 

ایده ی بیمه ” روستای سیجان ” از کجا آمد؟

در پاییز سال ۱۳۹۳ مذاکراتی با استانداری البرز داشتیم که طی آن تفاهم نامه ای بین استانداری و شرکت بیمه رازی امضا شد تا با تمهیدات و برنامه های طراحی شده ۱۷۴ پارچه آبادی و روستا تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند. این تفاهم نامه از طریق استانداری البرز به دهیاری ها ابلاغ شد که برخی از دهیاران از دریافت پوشش بیمه ای منصرف شدند. در اوایل امسال ، وقوع یک سیل در روستای “آسیاب درگاه” حادثه آفرین شد و شرکت بیمه رازی تمامی خسارات وارده را پرداخت کرد اما این موضوع رسانه ای نشد.” روستای سیجان ” هم از جمله روستاهایی بود که دهیار با تدبیرش ، هزینه های این پوشش بیمه ای را از محل بودجه های دهیاری تامین کرد و حتی شرایط به گونه ای بود که روستاییان سیل زده از بیمه نامه های خود بی اطلاع بودند.هر چند که نوع پوشش بیمه ای که خریداری کردند به گونه ای بود که شامل بیمه اسباب و اثاثیه منزل نمی شد و به همین خاطر لازم است دولت برای جبران تکمیلی خسارات ، وارد عمل شود و با وجود دریافت خسارت از سوی بیمه، از این عزیزان حمایت کند.برای مثال اتومبیل بسیاری از اهالی دچار حادثه شد که این موارد در تعهدات شرکت بیمه رازی نیامده است.

 

پرداخت خسارت به زیاندیدگان از وظایف ذاتی شرکت های بیمه است اما سرعت در انجام این فرایند تا چه اندازه در جلب اعتماد عمومی به این صنعت موثر است؟

ما پرداخت سریع خسارات بیمه گذاران را یک نوع سرمایه گذاری می دانیم. در همین حادثه اخیر شخص استاندار، معاونان، امام جمعه و مسئولان استان البرز از حضور به موقع بیمه رازی در محل سیل زده، قدردانی و ابراز رضایت کردند.

 

یعنی در کنار فعالیت معمول بیمه گری به مقوله فرهنگسازی در این حوزه نیز نیم نگاهی دارید؟

امروزه در جهان، دارایی های مردم توسط خودشان بیمه می شود تا در هنگام وقوع خسارات، مشکلی وجود نداشته باشد. متاسفانه فرهنگ بیمه در کشور ما چندان جانیفتاده است. به اعتقاد من تا مردم روح بیمه را درک نکنند و به طور مستقیم درگیر مقولاتی نظیر خسارت نشوند، به بیمه نمی اندیشند. نکته تاسف برانگیز این است که مردم در هنگام وقوع حوادث اینچنینی، دولت را مسئول جبران می دانند و دولت نیز گاهی چنین احساس و انتظاری را به مردم منتقل می کند که متولی اصلی جبران خسارات است. کشور ترکیه حدود بیست سال پیش درگیر بلای طبیعی شد و از همان وقت تا امروز بیمه اجباری حوادث در آن کشور جاری و ساری است.البته تا آنجا که اطلاع دارم لایحه بیمه حوادث طبیعی به مجلس تسلیم شده و در صورت تصویب می تواند بخش عمده ای از نگرانی های بیمه ای کشور را برطرف کند.

 

آیا صنعت بیمه برای پرداخت حجم بالایی از خسارات بلایای طبیعی آمادگی دارد؟ به بیان دیگرآیا نقدینگی شرکت ها برای پرداخت خسارات کلان، کافی است؟

ببینید، در همین تهران ما بلایایی نظیر سیل را کمتر تجربه کرده ایم اما در سال های اخیر و به خصوص دو سال گذشته با خطرات طبیعی مانند طوفان مواجه شده ایم که پیش از این حتی خطر وقوعش به ذهن متبادرنمی شد. حالا این خطرات می تواند هر گونه منشایی داشته باشد.اتفاقا من معتقدم این رشته بیمه ای برای شرکت ها سودآور است. وقتی حجم بیمه نامه ها به شکل تصاعدی بالا برود پرداخت خسارات یک محدوده جغرافیایی برای صنعت بیمه ابدا سنگین و غیر قابل تحمل نیست. به هر حال خسارت جزئی از مکانیزم صنعت بیمه است.

 

به هر حال دولت هم در این موارد سکوت نمی کند و با جبران بخشی از خسارات سعی می کند رضایت مردم را جلب کند؟

همانطور که پیش از این گفتم ما از حمایت های دولت برای جبران تکمیلی خسارات مردم استقبال می کنیم. حرف اصلی ما این است که اقتصاد ما دولتی است و مردم ما هم به این اقتصاد دولتی خو کرده اند. باید تصور ذهنی مردم عوض شود. از سوی دیگر موضوع تعاون و همدلی یک نمود اساسی دارد که آن هم “بیمه” است. این مساله مهمی است که باید از سوی مردم و مسئولان پذیرفته شود تا صنعت بیمه به رشد قابل قبول و دلخواهش دست پیدا کند.

 

میزان رضایت خسارت دیدگان سیل اخیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

استراتژی ما در شرکت بیمه رازی کاملا مشخص است. ما اعتقاد داریم که یک خسارت یا قابل پرداخت است یا نیست. بنابراین هر گونه تاخیر در پرداخت خسارات را ضد تبلیغ می دانیم. شعار اصلی ما هم پرداخت خسارت پس از بیست و چهارساعت از زمان تشکیل پرونده است که بر این شعار هم پایبند بوده ایم. امیدوارم این شعار به یک ارزش تبدیل شود تا تمامی مردم از صنعت بیمه رضایت داشته باشند.

 

و حرف آخر شما که حتما شنیدنی است؟

شاید حرف آخر من شبیه گلایه باشد. متاسفانه در شرایط حساس گاهی اظهارنظرهای شتاب زده و اطلاع رسانی ناقص و گاه نادرست می تواند به یک صنعت بزرگ، لطمه وارد کند. اگر بیمه رازی از پرداخت خسارت طفره می رفت شاید حق با منتقدان بود امابرای ما که برای جبران تمامی خسارات ارزیابی شده، اعلام آمادگی کردیم و حتی پیشقدم شدیم، قدری این اظهر نظرها غیر منصفانه است. من از همکاران بیمه ای و اهالی شریف رسانه انتظار دارم کاری نکنند که مشعل فرهنگ بیمه رو به خاموشی برود و اذهان عمومی به هر دلیل و بهانه ای از موضوع اصلی منحرف شده وبه این ترتیب قابلیت ها و ظرفیت های صنعت بیمه نادیده گرفته شود. ما این تهدید اخیر را یک فرصت تازه برای صنعت بیمه می دانیم. موضوع به همین سادگی است. حادثه ای اتفاق می افتد؛ خساراتی به مردم وارد می شود؛ شرکت بیمه متعهد هم بلافاصله برای تسویه اعلام آمادگی می کند و با تمام وجود در صحنه حاضر می شود. این راه ساده تبدیل یک تهدید بزرگ به یک فرصت طلایی است.

دیدگاه خود را ثبت کنید: