بیمه ها هیچ قرارداد بیمه تکمیلی با بیمارستان های خصوصی منعقد نشده است

محمود طباطبایی مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستانهای خصوصی گفت: بیمه تکمیلی و تجاری با گذشت ۱۰ ماه از ابلاغ کتاب جدید ارزش های نسبی خدمات سلامت هنوز تعرفه های جدید را قبول نکرده اند و امسال هیچ قراردادی با بیمارستان های خصوصی نبسته اند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از ایرنا، محمود طباطبایی افزود: بیمارستان های غیر دولتی و خصوصی از مهر سال گذشته که کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت از طرف دولت ابلاغ شد، این تعرفه ها را اجرا کردند اما بیمه ها با گذشت ۱۰ ماه از آن زمان هنوز زیر بار این تعرفه های قانونی نرفته اند و در جلساتی که با آن ها داریم به دنبال گرفتن تخفیف هستند.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بیمارستان های خصوصی ادامه داد: در آخرین جلسه ای که با نمایندگان بیمه تکمیلیبیمه تکمیلی و مسوولان بیمه مرکزی با حضور وزیر بهداشت داشتیم، نمایندگان بیمه تکمیلی اعلام کردند که دولت مطالبات معوقه آن ها را نمی دهد و نقدینگی موسسات بیمه تجاری و تکمیلی پایین است، به همین علت توان اجرای تعرفه های مصوب دولت در کتاب جدید ارزشهای نسبی خدمات سلامت را ندارند.

طباطبایی افزود: هفته گذشته در جلسه ای که با نمایندگان بیمه تکمیلی داشتیم به آن ها اعلام کردیم که چهار ماه از سال ۹۴ گذشته اما هنوز هیچ قراردادی بین بیمه تکمیلی و بیمارستان های غیر دولتی منعقد نشده است.

مشاور وزیر بهداشت گفت: جلسات و رایزنی بین وزارت بهداشت، سندیکای بیمارستان های خصوصی با بیمه مرکزی و نمایندگان بیمه های تجاری ادامه دارد اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده ایم و این بیمه ها زیر بار تعرفه های جدید مصوب دولت نرفته اند که البته نتیجه این مشکلات بیش از همه مردم و بیماران را دچار آسیب می کند.

طباطبایی افزود: حدود ۱۵بیمه تجاری در کشور داریم که حدود ۶ موسسه آن فعال تر هستند. همه آن ها نگاهشان به بیمه ایران است که وابسته به دولت است و توان بیشتری دارد و چون هنوز بیمه ایران تعرفه های جدید مصوب مهر ۹۳ دولت را برای بیمارستان های خصوصی نپذیرفته است بقیه بیمه ها نیز همین مسیر را دنبال می کنند.

وی اضافه کرد: بیمه های تجاری غیر دولتی هستند و وزارت بهداشت نمی تواند آن ها را مجبور به اجرای تعرفه های جدید کند اما بیمارستان های خصوصی با ابلاغ وزارت بهداشت موظف به اجرای تعرفه های جدید هستند به همین علت مجبورند برای اینکه دچار کمبود نقدینگی نشوند، هزینه خدمات را مستقیم از بیمار بگیرند و بیماران را برای تسویه حساب و دریافت سهم بیمه به شرکت ها و موسسات بیمه تجاری هدایت کنند.

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان های خصوصی گفت: هنوز اگر و اماهای زیادی برای اجرای تعرفه های جدید خدمات پزشکی وجود دارد، یک گروه کارشناسی برای حل این اختلافات با حضور نماینده وزارت بهداشت و بیمه ها تشکیل شده است، برخی اختلافات جزئی قابل حل است اما مسئله اساسی این است که بیمه تکمیلی تعرفه های جدید خدمات هتلینگ (تخت روز بیمارستانی) و ضریب های مربوط به خدمات بالینی و پاراکلینیکی را قبول ندارند و تخفیف می خواهند.

طباطبایی افزود: مساله اساسی این است که بیمه تکمیلی باید سند ملی کتاب جدید ارزشهای نسبی خدمات سلامت را بپذیرند تا کارها شفاف شوند و صورتحساب های بیمارستان ها در بیمه ها رسیدگی شود.

وی در مورد میزان مطالبه بیمارستان های خصوصی از بیمه تکمیلی گفت: در این مورد ارزیابی و آمار دقیقی نداریم زیرا بیمارستان ها هزینه ها را از بیماران دریافت می کنند و آنان را برای دریافت سهم بیمه به موسسه بیمه گر ارجاع می دهند.

به گفته طباطبایی بر اساس کتاب جدید ارزشهای نسبی خدمات سلامت، تعرفه های پزشکی در بخش غیر دولتی بین هفت تا ۱۰ برابر تعرفه همین خدمات در بخش دولتی است و حدود یکصد بیمارستان خصوصی با این تعرفه ها در کشور فعالیت می کنند که ۵۴ بیمارستان آن در تهران است.

Leave a Reply