<< دریافت مشاوره تلفنی از متخصص مشاوره تلفنی 24 ساعته
X

مبلغ و شرایط دریافت بیمه بیکاری بیمه تامین اجتماعی + قانون جدید بیمه بیکاری سال ۹۹

مشمولان قانون بیمه بیکاری چه کسانی هستند ؟

بیکار از نظر قانون، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده به کار باشد. بر اساس این قانون بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوط، به تشخیص وزارتخانه ذی ربط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند و بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار می شوند نیز می توانند از مقررات این قانون استفاده کنند.


غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت های قانونی برای بیمه شدگان بیکار است. بنابراین کارگری که به میل خود، کار خود را ترک می کند، نمی تواند از این حمایت ها برخوردار شود.

تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.


راهنمای صوتی دریافت بیمه بیکاری را در زیر میتوانید گوش کنید.

در صورتی که در زمینه شرایط ، مراحل ، مدارک و پیگیری بیمه بیکاری نیاز به مشاوره تلفنی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ به آدرس https://www.bidbarg.com درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

زمان گزارش بیکاری غیر ارادی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری

بر طبق قانون اداره کار، بیمه شده ای که کار خود را بصورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند.

مقرری بیمه، بیمه شدگان واجد شرایط از روز اول شروع بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می شود.

شرایط استفاده و دریافت بیمه بیکاری بر طبق قانون جدید

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد :

 • مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
 • بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد)
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. ( در صورت اتمام قرارداد بیکار شدن حداقل یکسال سابقه نیاز است )
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی ( افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند) بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند حقوق بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دوماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند.

بیمه بیکاری کرونا

کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی که شغل خود را از دست داده‌اند، برای ثبت درخواست بیمه بیکاری در زمان کرونا نیاز به مراجعه حضوری ندارند، به منظور رعایت مهلت قانونی، کارگران مشمول به سامانه اینترنتی بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir مراجعه نمایید.

در استان تهران مجددا ثبت نام و تشکیل پرونده متقاضیان دریافت بیمه بیکاری به روال گذشته برگشت و امکان ثبت نام از متقاضیان دریافت حقوق بیمه، در دفاتر کاریابی بخش خصوصی وجود خواهد داشت.
البته در این مرحله فعلا فقط از متقاضیانی که اولا قبلا در وبسایت بیمه بیکاری ثبت نام نکرده اند و ثانیا علت بیکاری آنها تعطیلی کارگاه بدلیل شیوع بیماری کرونا نباشد امکانپذیر خواهد بود .
بدیهی است رعایت مقررات قانون بیمه بیکاری ( بیکاری بدون میل و اراده، و رعایت فرجه ۳۰ روزه جهت تشکیل پرونده برای درخواست بیمه ) درخصوص این دسته از افراد نیز الزامی است .

در صورتیکه در زمینه شرایط ، مراحل ، مدارک و پیگیری بیمه بیکاری نیاز به مشاوره تلفنی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ به آدرس https://www.bidbarg.com درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

مدت پرداخت و جدول بیمه بیکاری

مدت پرداخت حقوق بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متاهل و متکفل بیشتر نیست. از بیمه بیکاری به صورت مجدد می توان استفاده کرد ولی حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری برای هر بیمه شده مرد و زن متاهل و مجرد در طول دوران کاری وی بشرح جدول زیر است:

راهنمای صوتی چگونگی مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی را در زیر میتوانید گوش کنید.


تنها استثناء در مورد سقف مدت زمان پرداخت مقرری بیمه ، مربوط به افراد مسن مشمول قانون بیمه بیکاری است که در زمان وقوع بیکاری ۵۵ سال سن و بیشتر و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. این افراد در صورت عدم اشتغال، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از حقوق بیمه بیکاری استفاده کنند.

مبلغ مقرری روزانه بیمه بیکاری 

میزان مقرری روزانه بیمه، ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری (شروع بیکاری) افزوده می شود، اما در هر حال میزان مبلغ بیمه بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد.

متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مبلغ بیمه بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می شود.

مدارک لازم برای بیمه بیکاری :

 1. قرارداد یکسال آخر با مهر و امضای کارفرما و امضای کارگر
 2. نامه عدم نیاز کارفرما
  نکته بسیار مهم: در این نامه بایستی ذکر شود که از تاریخ …. نیازی به حضور شما در این شرکت نمی باشد. لازم است تاریخ فوق یک روز بعد از تاریخ قرارداد و آخرین روز ذکر شده در لیست بیمه باشد. به عنوان مثال اگر تا ۹۷/۱۰/۳۰ قرارداد دارید در نامه قید شود از تاریخ ۹۷/۱۱/۱ نیازی به حضور شما در این مجموعه نمی باشد. )
 3. اخذ استعلام سوابق بیمه از شعبه تامین اجتماعی مربوطه _برخی ادارات استعلام اینترنتی را می پذیرند: (راهنمای مشاهده سوابق بیمه ) آخرین روزی که برای شما لیست بیمه ارسال شده است باید مقارن با آخرین روز قرارداد باشد. یعنی اگر پایان دی ماه ۹۷ قرارداد به اتمام می رسد تنها تا پایان دی ماه لیست رد شود نه کمتر و نه بیشتر
 4. اصل شناسنامه + اصل کارت ملی به انضمام کپی آنها
 5. کپی آخرین مدرک تحصیلی
 6. کارت پایان خدمت برای آقایان


زمان واریز حقوق بیمه بیکاری

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه و علت را جویا شوید.

علل قطع شدن بیمه بیکاری

در شرایط زیر حقوق بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد و یا منجر به قطع بیمه می شود:

 1. بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 2. بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 3. بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 4. بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کارافتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
 5. بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 6.  مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.

در صورتی که در زمینه شرایط ، مراحل ، مدارک و پیگیری بیمه بیکاری نیاز به مشاوره تلفنی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ به آدرس https://www.bidbarg.com درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

مقرری بیمه بیکاری در صورتی قطع می شود که :

 1. اشتغال مجدد
 2. عدم شرکت در کلاس های آموزش فنی و حرفه ای یا نهضت سوادآموزی
 3. خودداری از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی
 4. احراز شرایط بازنشستگی یا از کار افتادگی کلی
 5. اعاده به کار بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

نکات قابل توجه در دریافت و پیگیری بیمه بیکاری

 • مدت زمان دریافت بیمه بیکاری جز سوابق بیمه از نظر بازنشستگی و ازکارافتادگی محسوب می شود و دریافت بیمه بیکاری نه تنها صدمه ای به بازنشستگی نمی زند، بلکه زمان دریافت این مزایای بیمه ای به عنوان سابقه بیمه برای بازنشستگی در نظر گرفته می شود.
 • مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری قابل پرداخت است، حتی اگر مراحل اداری در اداره کار چندین ماه طول بکشد.
 • دریافت مبلغ بیمه بیکاری مانع از دریافت مستمری از کار افتادگی جزئی نمی شود.
 • در صورت بیکاری زن و شوهر بیمه شده، هر دو از حقوق بیمه بیکاری برخوردار می شوند.
 • در صورتی که پس از پرداخت حقوق بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخصی وی بوده است بیمه شده باید وجوه دریافتی بعنوان حقوق بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بازپرداخت نماید. همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تامین اجتماعی برگردانند.
 • چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت حقوق بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تامین اجتماعی برگرداند.
 • بیمه شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آیین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج گردیده اند مستحق دریافت حقوق بیمه بیکاری نخواهند بود.
 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود، مشمول دریافت حقوق بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که بر اساس رای مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند، مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • چنانچه بیمه شده در پایان قرارداد کار بیکار شود داشتن یکسال سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه الزامی است.
 • به مدیر عامل شرکت ها حقوق ایام بیکاری تعلق نمی گیرد: بر طبق قوانین بیمه بیکاری تامین اجتماعی، پرداخت حقوق به مدیرعامل شرکت ها و بیمه پردازی آنها اختیاری بوده و اجباری نیست، مشمول قوانین بیکاری نبوده و میتوان در صورت درج نام مدیرعامل در لیست بیمه ، ۳ درصد بیمه بیکاری را از حقوق وی کسر ننمود. در هر حال مدیر عامل شرکت حتی در صورت بیکاری مشمول دریافت حقوق ایام بیکاری نخواهد بود.

در صورتی که در زمینه شرایط ، مراحل ، مدارک و پیگیری بیمه بیکاری نیاز به مشاوره تلفنی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ به آدرس https://www.bidbarg.com درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

دفاتر پیشخوان دولت برای درخواست بیمه بیکاری

 1. آدرس دفاتر پیشخوان دولت برای درخواست بیمه بیکاری در تهران
 2. درس دفاتر پیشخوان دولت برای درخواست بیمه بیکاری در سراسر ایران

تصویر فرآیند دریافت بیمه بیکاری


در صورتی که در زمینه شرایط ، مراحل ، مدارک و پیگیری بیمه بیکاری نیاز به مشاوره تلفنی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ به آدرس https://www.bidbarg.com درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

بیکار
 • چجوری میشه ثابت کرد بیکاری غیر ارادی بوده
  (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۳.۹۸ (۴۶ رای ها)
  << درخواست مشاور متخصص
تماس با بیدبرگ 
درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ