بیمه می تواند افزایش تعرفه های پزشکی را جبران کند؟

۵.۰
ماجرای تخلفات پزشکی این روزها داغ است و ماجرای زیر میزی بگیری ها، دریافت ویزیت دوم و اشتباهات فاحش پزشکی در میان گلایه های بیماران به دلیل طماع بودن برخی پزشکان همچنان ادامه دار شده است.

 

به گزارش بیدبرگ و نقل از آیین، هنوز از یاد‌ها نرفته است که اوایل مهر ماه سال گذشته مراسم مهمی در وزارت بهداشت برگزار شد، مراسمی که در آن به گفته مسئولان وزارت بهداشت تعرفه خدمات پزشکی بعد از ۳۰ سال بازنگری اساسی شد و کتاب مرجع تعرفه گذاری خدمات پزشکی از کتاب کالیفرنیا به کتاب جدید ارزش گذاری خدمات پزشکی تغییر کرد. به این ترتیب بود که با اجرایی شدن طرح تحول سلامت و با توجه به این تغییرات برای جلوگیری از رواج زیر می‌زی بگیری پزشکان، تعرفه‌های پزشکی افزایش زیادی داشت.

نگاه اجمالی به افزایش تعرفه های پزشکی

در واقع، نگاهی اجمالی به این طرح نشان می‌داد حداقل ۴۰ و حداکثر بالغ بر ۳۰۰ درصد تعرفه‌های پزشکی موجود افزایش یافته و بالغ بر ۱۷۰۰ خدمت جدید بر همین مبنا شناسایی و تعرفه گذاری شده است.

اتفاقی که حتی اعتراض پرستاران را نیز به همراه داشت و سازمان نظام پرستاری خطاب به مردم و کارکنان نظام سلامت پیرامون افزایش بی‌سابقه تعرفه‌های پزشکی بیانیه انتقادی صادر کرد.
بعد از آن در اواخز سال ۹۳ زمزمه‌های افزایش ۱۵ درصدی تعرفه‌های پزشکی پیچید و حالا اما هنوز یک سال هم از این ماجرا نگذشته، این گرانی تعرفه‌ها تایید شد تا همه چیز به کام پزشکان باشد.

بعد از آن معاون درمان وزیر بهداشت از اعلام تعرفه‌های درمان ۹۴ خبر داد. سرانجام با تصویب هیات وزیران و ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور سقف تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی و هزینه اقامت (هتلینگ) در بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ تعیین شد و افزایش قیمت ها اعمال شد.
تعیین سقف تعرفه‌های خدمات پزشکی در بخش خصوصی در شرایطی به‌صورت رسمی ابلاغ شده است که این روزها نگرانی‌هایی درباره وجود دست‌اندازها و پاشنه آشیل‌های گوناگون در مسیر اجرای این تعرفه‌ها چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وجود دارد. مهم‌ترین نگرانی هم حول محور چگونگی زیر بار رفتن بیمه‌ها با وجود کارنامه نه‌چندان درخشان تعدادی از بیمه‌ها در عمل به تعهدات خود در حوزه سلامت است. آیا بیمه‌ها در این شرایط زیر بار افزایش تعرفه‌ها در بخش خصوصی و دولتی می‌روند و چه تضمینی وجود دارد که  در میانه‌های راه و در بحبوحه اجرای فازهای دیگر طرح مهم تحول سلامت بیمه‌ها از زیر بار این مهم شانه خالی نکنند و همراه و همگام این طرح تا پایان باشند؟!

البته آنطور که مدیران حوزه سلامت و بویژه سازمان نظام‌پزشکی بارها گفته‌اند، انتظار است که بیمه‌ها مبنای پرداخت تعرفه‌ها را براساس تعرفه بخش خصوصی قرار دهند تا افزایش هزینه‌های پرداختی و افزایش‌های احتمالی متوجه مردم نباشد. این در حالی است تا پیش از این مبنای پرداخت بیمه‌ها به طرف‌های قرارداد بخش خصوصی، نرخ ویزیت دولتی بوده اما قرار است بیمه‌ها تعرفه بخش خصوصی را در محاسبات خود لحاظ کنند و اگر به راستی پرداختی بیمه‌ها به بخش خصوصی براساس تعرفه‌های خصوصی باشد، پرداختی مردم از جیب در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ نه تنها افزایش نخواهد یافت که کاهش هم می‌یابد.

با این حال از انجایی که اطمینانی به بیمه ها نیست و از انجایی که هزینه های درمانی سال به سال بالا می رود، باید منتظر ماند و دید طرح تحول سلامت می تواند این مشکل را حل کند؟


سوال بیمه ای خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث ، قانون کار و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.


فیش بیمه ، بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

سوابق بیمه

بیمارستان بیمه تامین اجتماعی

شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی

آدرس پیشخوان دولت و نمایندگی بیمه سلامت

بهترین بیمه عمر

Leave a Reply