حضور بیمه آویوا در ایران

یک شرکت بیمه گر ترک که پیش از این تقاضای خودرا جهت فعالیت در بازار بیمه ایران به بیمه مرکزی ارایه کرد، در نظر دارد سهام یکی از شرکت های بیمه ایرانی را که در بورس و فرابورس عرضه می شود ،خریداری کند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از ریسک نیوز، شرکت آویوا که در ادریبهشت سال جاری درخواست کتبی خود را برای حضور در بازار ایران به رییس کل  بیمه مرکزی تقدیم کرد، در نظر دارد، جهت آغاز فعالیت هایش در ایران، سهام یکی از شرکت های بیمه ای فعال در بورس و فرا بورس را خریداری کند.
این شرکت که یکی از مجموعه شرکت های ” گروه کمپانی های آویوا ” است ، جهت خرید سهام شرکت بیمه ایرانی مجوز های لازم از سازمان سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار را اخذ خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، بر طبق قوانین موجود، شرکت های خارجی برای ورود به بورس ایران باید مجوز های لازم از سازمان بورس و سازمان سرمایه گذاری را اخذ کنند، در این راستا  و طبق قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی که به نحوه فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس ایران اشاره شده، فعالیت سرمایه گذاران خارجی، منوط به دریافت مجوز از سازمان سرمایه گذاری است .
علاوه براین سرمایه گذاران خارجی مکلفند، حداکثر یکسال پس از اخذ مجوز نسبت به انتقال وجوه به داخل کشور و سرمایه گذاری در بورس به صورت یکجا  یا تدریجی اقدام کنند.
این گزارش حاکی است، شرکت مزبور که یکی از بزرگترین ارایه کنندگان بیمه زندگی در ترکیه محسوب می شود، قصد دارد در بخش هواپیمایی، بانکی، کشاورزی و گردشگری و همچنین بیمه نامه های زندکی در بازار بیمه ایران فعالیت کند.
گفتنی است ، اکنون که روند مذاکرات در هتل کوبورگ وین به طرز امیدوار کننده ای پیش می رود، به نظر می رسد بهترین زمان برای حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار های مالی ایران است همانگونه که طی مدت اخیر تحرکات بیمه گران خارجی برای حضور در ایران قابل توجه بوده است.

Leave a Reply