تعامل با بیمه گران خارجی مستلزم شناخت بازار بین الملل بیمه

محمد ابراهیم امین رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به برخی راهکارها و راهبردها برای دوران پس از تحریم گفت: به محض برداشته شدن تحریم ها، بیمه گذاران این فرصت را پیدا می کنند که سراغ بیمه گران خارجی بروند و ما باید برای این مراجعات تدابیری اتخاذ کنیم تا بستر اصولی برای این امر فراهم شود و بیمه گذار ما مانند شرایط تحریم دچار محدودیت نشود.

به گزارش بیدبرگ و نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل بیمه مرکزی، محمد ابراهیم امین که در جمع کارکنان اداره کل بیمه های اتکایی باربری،کشتی وهواپیما سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: بیمه های اتکایی یکی از تخصصی ترین واحدهای بیمه مرکزی است که به توان و دانش فنی نیاز دارد و باید با آموزش نیروهای مستعد در این حوزه به افزایش توان واحد بیمه های اتکایی اضافه کرد. وی گفت: در این حوزه، پیچیده ترین ریسک ها مورد بررسی قرار می گیرد و در چنین جایی، کار حرفه ای نیازمند آموزش، تخصص و تسلط بر دانش روز است.
امین خاطرنشان کرد: وجود صندوق های جبران خسارت در زمان تحریم ضروری و طبیعی است و در صورت برداشته شدن تحریم ها نباید بخشی از تجربیات بلا استفاده بماند یا کمتر مورد بهره برداری قرار بگیرد؛ به همین خاطر باید نگاه کلان تری به این مقوله داشته باشیم و برای شرایط پساتحریم راهکار و تدابیری بیندیشیم.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: قطعا شرکت های بیمه ایرانی در شرایط یکسان با کلوپ های اروپایی بر اساس مولفه هایی نظیر موقعیت، مدیریت، تجارب و همچنین منابع مالی قابل قیاس نیستند و ما باید تلاش کنیم عملکرد این دوره را ثبت کرده و با شرایط پس از تحریم قیاس کنیم.

امین افزود: وقتی تحریم ها برداشته شود، نقطه قوت بیمه گران ایرانی این است که نرخ های رقابتی را به بازار عرضه کنند و ما نیز برای حضور در این بازار به ابزاری نیازمندیم که نمای کاملی از بازار و موقعیت آن به ما نشان دهد که سامانه سنهاب یکی از این ابزارهای مهم است.
امین تصریح کرد: سامانه سنهاب به مثابه یک معدن و گنجینه است که باید از آن دُر و گوهر استخراج کرد؛ در واقع کارکرد بیمه استفاده از تجارب دوره تاریخی و تجارب دیگران است و هر چه این اطلاعات گسترده تر باشد قدرت ما را بیشتر می کند.
رئیس کل بیمه مرکزی آغاز تعامل با بیمه گران خارجی و ایجاد ارتباط با آنان را در گرو تسلط، مهارت های فنی، داشتن زبان خارجی و تجارب کسب شده دانست و گفت باید نگاه تازه ای به این تعامل داشته باشیم و در ازای سهمی که واگذار می کنیم شرایط خودمان را به بازارهای جهانی تحمیل کنیم و در عین حال مشوق ورود سرمایه گذاری خارجی به کشور و ایفای نقش آنها در مدیریت و مالکیت باشیم.
امین همچنین با اشاره به حصول توافق هسته ای و نقش برجسته تیم کارشناسی در دستیابی به این توافق گفت: حضور در بازارهای بین المللی مستلزم داشتن کارشناسان مسلط، شناخت بازارهای بیمه ای دنیا و رسیدن به تفاهم در یک سطح منطقی با طرف های خارجی است و البته خارجی ها نیز باید بدانند که اکنون شرایط تغییر کرده است و این ارتباط اقتصادی دو طرفه خواهد بود.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر بر لزوم تأسیس شرکت ملی اتکایی تأکید کرد و گفت: چشم انداز آینده صنعت بیمه، تفکیک معاونت اتکایی بیمه مرکزی از سیستم نظارتی و تشکیل یک شرکت بیمه اتکایی است و در همین راستا اصرار داریم که حتی سرمایه گذاری در این حوزه نیز به طور مستقل دنبال شود.
امین با ابراز امیدواری از تشکیل بستر مناسب برای تاسیس شرکت ملی اتکایی خاطرنشان کرد: اگر در تاسیس این شرکت مسائل مختلف لحاظ شود، می توانیم در منطقه به شکل قدرتمندتری عمل کنیم و رنکینگ مناسبی در سطح بین المللی داشته باشیم که البته این امر با اتکا به نیروهای کارشناسی و بدنه متخصص شرکت، قابل دسترسی است.
وی در خصوص میزان سرمایه گذاری در این شرکت، از افزایش احتمالی یک میلیارد دلاری سرمایه آن در آینده خبر داد و ضمن تأکید بر نقش مهم صنعت بیمه در صنایع گفت: با تکیه بر توان فنی این اداره کل می توانیم در حوزه نفت، گاز و انرژی منطقه خلیج فارس، تحولی اساسی در بیمه های مسوولیت ایجاد کنیم.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین یکی از دلایل عدم توسعه بیمه های زندگی در ایران و استقبال اندک مردم از این بیمه ها را اقدام برخی بانکها در ارائه سود بالا به سپرده های مردم دانست و گفت: برخی موسسات و صندوق های اعتباری تا۳۰ درصد هم به این سپرده ها سود پرداخت می کنند و این موضوع شرایط را برای فروش اینگونه بیمه نامه ها با مشکل مواجه می سازد.
وی گفت وجود برخی نهادهای موازی در کشور نیز عرضه گسترده بسته های بیمه ای از سوی شرکت های بیمه را در شرایط رقابتی غیرممکن کرده و هر گونه فعالیت توسعه ای در این حوزه با محدودیت های بسیاری روبروست، بنابراین باید تمرکز بیشتری در حوزه های دیگر بیمه ای نظیر بیمه های اموال داشته باشیم.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در دنیا بیشترین پرتفوی بیمه ها در حوزه بیمه های زندگی و درمان است اما در ایران به دلیل پوشش های اجتماعی و سوبسیدهایی که از سوی دولت و حاکمیت در نظر گرفته شده تقریبا تمامی آحاد جامعه از خدمات بیمه های همگانی بهره مند هستند و این موضوع شرایط رقابت را برای شرکت های بیمه سخت کرده است.
امین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این موضوع که حضور در بازارهای بین المللی با ادعا بدست نمی آید، از توانایی ارتباط با دیگران، تسلط بر اصول و فنون مذاکره، دفاع منطقی از حقوق صنفی وشناخت بازارهای بیمه ای دنیا به عنوان ویژه گی هایی یاد کرد که می تواند زمینه های لازم را برای تعامل با دنیا فراهم کند.
وی در پایان با اشاره به این که اگر در تعامل با دنیا کارشناسانی بی اطلاع و کم سواد داشته باشیم در قراردادها دچار مشکل خواهیم شد و طرف مذاکره کننده امتیازات لازم را از این شرایط خواهد گرفت گفت: از کارشناسان بیمه ای انتظار می رود که خود را برای حضور فعال و موثر در بازارهای بیمه ای آماده کنند تا بتوانیم در شرایط مطلوب و برابر با دنیا تعامل داشته باشیم.

Leave a Reply