۵ نکته اساسی در انتخاب بهترین وکیل (کیفری، ملکی، خانواده، حقوقی)

بسیاری از افراد در جست‌ و جوی بهترین راه برای انتخاب یک وکیل خوب هستند. باید گفت این افراد برای دستیابی به بهترین نتیجه باید نکاتی کلیدی را هنگام انتخاب وکیل رعایت کنند تا در نهایت از انتخاب خود راضی باشند.

فایل صوتی قانون مهریه را در زیر میتوانید گوش کنید.

 1. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب یک وکیل خوب باید رعایت کرد، توانایی وکیل در ارائه یک چشم‌انداز درست برای موکلش است. در واقع با این روش موکل به واقعیت نزدیک شده و زمان و پول خود را درست هزینه می‌کند.
 2. مورد مهم دیگر تجربه و تخصص وکیل است که بسیار حائز اهمیت شمرده می‌شود. موکل باید بداند در صورتی که فردی بی‌تجربه یا غیرمتخصص را برای وکالت خود انتخاب کند، ممکن است به نتیجه دلخواه نرسیده و بازنده دادگاه باشد.
 3. ویژگی بعدی که در خصوص یک وکیل خوب می‌توان عنوان کرد، مورد اعتماد بودن وی است که این امر مستلزم دارا بودن خصایص صداقت، امانت‌داری و احساس مسئولیت است. البته این را هم باید بگوییم اگر یک وکیل تمامی این ویژگی‌ها را داشته باشد اما از تخصص کافی برخوردار نباشد نمی‌تواند به اندازه لزوم از حقوق موکل خود دفاع کند.
 4. انتخاب وکیل تنها از طریق تبلیغات اشتباه‌ترین کار ممکن است. به همین جهت اگر می‌خواهید از شرایط وکیل خود مطمئن شوید، بهتر است به کانون وکلا مراجعه کرده و با استعلام نام وکیل مورد نظر، سوابق وی را بررسی کنید. >> استعلام وکیل <<
  برای مشاهده وکلای ثبت شده در کانون وکلا از روی نقشه (ابتدا روی نقش زوم کنید و سپس کلیک کنید) >>‌اینجا کلیک کنید<<
 5. نمونه قرارداد با وکیل قبل از امضا قرارداد بررسی شود تا در صورت لزوم تغییرات اعمال شود. برای مثال گزارش عملکرد و پیگیری پرونده، پیش بینی روند پرونده توسط وکیل، مدت زمان قرارداد و دریافت رای، روش پرداخت هزینه وکالت و…

در صورتی که در زمینه امور حقوقی و کیفری نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

انواع وکیل و وظایف آن

 • وکیل خانواده : یک وکیل خانواده عموما بر تمامی مسائل حقوقی در حوزه خانواده‌ها ورود می‌کند. از نمونه‌های این مسائل می‌توان به ازدواج، تعهدات ازدواج، مهریه، نفقه، تعهدات زوجین نسبت به فرزندان، تعهدات مالی و غیر مالی زوجین نسبت به یکدیگر، طلاق، ریاست امور خانواده و… اشاره کرد.
 • وکیل کیفری : موضوعات در بخش حقوق کیفری عموما آنهایی هستند که با نظم یک جامعه ارتباط دارند و حاکمیت‌ها جهت حفظ نظم، ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی با ناقضان آن برخورد قانونی انجام داده و آنها را مجرم می‌دانند و بر اساس میزان جرم، مجازات‌های متعددی برای آنها تدارک می‌بینند. چنین موضوعاتی در حوزه تخصصی وکیل کیفری جای می‌گیرد.
 • وکیل ملکی : وکیل ملکی به مسائل و دعاوی در خصوص املاک موکل خود می‌پردازد. از نمونه‌های دعاوی ملکی می‌توان به دعوای تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق، خلع ید، تخلیه‌ی ید، مالکیت ملک، تقسیم و افراز املاک مشاع، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، الزام به اخذ پایان کار و مواردی از این دست اشاره کرد.
  البته لازم است بگوییم برخی دعاوی کیفری نیز در خصوص املاک ممکن است مطرح شود که عبارتند از دعاوی کیفری تصرف عدوانی، دعوای کیفری مزاحمت و ممانعت از حق، فروش ملک غیر، جعل سند ملکی، خیانت در ملک مورد امانت و مواردی از این دست. دعاوی کیفری که در خصوص ملک پیش می‌آید را عموما وکلا کیفری انجام می‌دهند که در حوزه کیفری تخصص بیشتری دارند.
 • وکیل مهاجرت : به دلیل اقدامات پیشگیرانه کشورهای مقصد، لزوم استفاده از وکیل مهاجرت بیش از پیش پررنگ شده است. در واقع باید بگوییم در دنیای امروزی مقررات ملی هر سرزمین چنان پیچیده شده است که افراد غیر متخصص توان مهاجرت را از دست می‌دهند، از همین روی برای تسهیل روند مهاجرت بهتر است افراد به وکیل مهاجرت رجوع کنند. وظیفه وکیل مهاجرت این است که با در اختیار قرار دادن اطلاعات در خصوص مهاجرت، موکل خود را تا رسیدن به خواست خود همراهی کند.
 • وکیل چک : چک به عنوان یک جایگرین امن برای وجوه نقد به حساب می‌آید، از همین رو نحوه مطالبه آن مشروط به داشتن تاریخ صدور، امضا صادر کننده و مواردی اینچنینی است که بهره‌گیری از یک وکیل چک می‌تواند هنگام تنظیم آن کمک بسیاری به صادر کننده کرده و از ایجاد اختلافات احتمالی جلوگیری کند.
  از طرف دیگر در برخی موارد حساب صادر کننده چک فاقد اعتبار کافی بوده و چک برگشت می‌خورد. در چنین مواردی است که کاربرد یک وکیل چک بیش از پیش مشخص می‌شود تا وی با مراجعه به دادگاه حقوقی و طرح دعوای مدنی و یا از طریق دادگاه کیفری و طرح دعوای کیفری مراحل شکایت را به صورت صحیح و قانونی پیش ببرد.

هزینه و حق الزحمه وکیل

عموما حق الوکاله وکلا بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می‌گردد که مهمترین آن حق الوکاله عرف است به این صورت که به طور مثال ۱۰ درصد از مبلغی است که در دعاوی مالی مطرح می‌شود. البته عموما هر چقدر مبلغ مورد نزاع بیشتر باشد، از درصد وکلا نیز کاسته می‌شود.

از طرف دیگر حق الوکاله در دعاوی خانوادگی گاه تابع تعرفه‌های قانونی است اما در بیشتر موارد همان طور که گفته شد بر اساس عرف و توافق طرفین تعیین می‌شود.

نوع پرداخت حق الوکاله نیز بستگی به توافق دارد که عموما درصدی از آن در ابتدا و بخشی دیگر در انتهای کار از سوی موکل به وکیل پرداخت می‌گردد.

عزل وکیل و فسخ قرارداد وکالت

عزل وکیل چگونه انجام می‌گیرد؟

قرارداد وکالت، عقدی جایز به حساب می‌آید به این معنی است که هر کدام از دو طرف در هر زمان که اراده کنند می‌توانند قرار داد را فسخ کرده و از ادامه همکاری با یکدیگر سر باز زنند. البته این در مواردی صحت دارد که هنگام عقد قرارداد میان دو طرف از عدم عزل وکیل حرفی به میان نیامده و آن شرط در قرارداد ذکر نشده باشد.

 1.  موکل موظف است در مواردی که خواهان عزل وکیل خود است، آن را به دادگاه و وکیل معزول اطلاع دهد.
 2.  اگر عزل وکیل به صورت شفاهی انجام گیرد باید در صورت‌جلسه دادگاه قید شده و به امضای موکل برسد.
 3.  در برخی از موارد ممکن است عزل وکیل به وسیله سند و یا اعلام کتبی ضمن لایحه تقدیمی به دادگاه انجام شود که باید گفت این امر مانعی برای جریان دادرسی نخواهد داشت.

در صورتی که در زمینه امور حقوقی و کیفری نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

لیست بهترین وکیل

بهترین وکیل تهران
 • آیا جایی هست که بهترین وکیل رو براساس سابقه نشون بده
  (۵)
بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا