با اجرای برجام بیمه گران از بازار ایران هیجان زده خواهند شد

صنعت بیمه اتکایی و عادی با رونق بازار ایران هیجانزده خواهند شد چرا که چشم اندازها نشان می دهد که ایران یکی از بزرگترین بازارهای بیمه در منطقه است و میزان حق بیمه ثبت شده در آن در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است.

یکی از بزرگترین موسسه های رتبه بندی جهان در گزارشی اعلام کرد که لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران از سوی آمریکا و غرب، فرصت ویژه ای را در اختیار بازار بیمه اتکایی و عادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) قرار می دهد.

به گزارش بیدبرگ به نقل ازصنعت بیمه، موسسه آمریکایی ای.ام بست در گزارشی با عنوان “لغو تحریم ها، بیمه گران عادی و اتکایی را جذب بازار ایران هیجان زده خواهند شد چرا که چشم اندازها نشان می دهد که ایران یکی از بزرگترین بازارهای بیمه در منطقه است و میزان حق بیمه ثبت شده در آن در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است؛ این در حالی است که نفوذ بیمه در این کشور پایین است و پتانسیل افزایش و رونق این بازار بسیار فوق العاده است.

در این تحقیق که پس از برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) بین ایران و پنج قدرت اصلی انجام شده همچنین تاکید شده است که رشد بازار بیمه در ایران باعث رشد منطقه ای بیمه در خاورمیانه نیز می شود.

توافق جامع بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در ۲۳ تیر سال جاری در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵(پنج عضو ثابت شورای امنیت ملل متحد شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده و آلمان) منعقد شد. مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۱۳ شروع شد. به مدت ۲۰ماه کشورها درگیر مذاکره بودند و در آوریل ۲۰۱۵ تفاهم هسته‌ای لوزان شکل گرفت.

ای ام بست پیش بینی می کند که لغو تحریم به بیمه گران اصلی این فرصت را می دهد تا بر میزان فعالیت های خود بیافزایند؛ این کشور در حال حاضر ۷۸ میلیون جمعیت دارد که بخش گسترده ای از آنان، جوان هستند. این مسئله و جمعیت انبوه بیمه نشده برای هر شرکت بیمه ای وسوسه انگیز است.

“ماهش مستری” مدیر و یکی از تحلیل گران ای.ام بست در این باره گفت: با رفع محدودیت ها بیمه گران اتکایی اصلی دوباره به بازار ایران باز می گردند. این کشور دارای منابع غنی نفتی است و پس از لغو تحریم ها مبادلات تجاری این کشور به شدت افزایش می یابد به ویژه در بخش زیر ساخت ها.

او ادامه داد: شرکت های بزرگ بیمه اتکایی اکنون در حال بررسی این بازار هستند و شرکت های اروپایی بیشترین سود را خواهند برد چرا که تحریم های آمریکایی بسیار دیرتر از محدودیت های اعمال شده از سوی اروپایی ها لغو می شوند.

در حالی که ای.ام بست پیش بینی می کند که لغو تحریم ها فرصت خوبی برای بیمه گران اتکایی است اما در این گزارش هشدار داده شده است که این شرایط میزان ریسک ها را نیز بالا می برد.

“میخائیل دانکلی” یکی از تحلیل گران مالی ای.ام بست در این باره گفت: این کشور در معرض آسیب های سازمان یافته و بلایای طبیعی به ویژه زلزله است که میزان ریسک ها افزایش می دهد و بیمه گران باید مدیریت ریسک دقیقی داشته باشند.

این کارشناس مالی بر این باور است که در ایران احتمال وقوع زلزله نسبت به دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بیشتر است و این در حالی است که نمی توان ریسک وقوع سیل را نیز نادیده گرفت.

در این گزارش همچنین آمده است: به غیر از میزان ریسک فجایع غیرقابل پیش بینی، بیمه گران باید میزان دارایی های بیمه شده دولتی را نیز در ایران در نظر بگیرند. قدیمی بودن زیرساخت ها در ایران و عدم رعایت استانداردها بر نرخ حق بیمه ها تاثیر می گذارد و بیمه گران باید بر این نکته توجه کنند.

با این وجود بیمه گران تازه وارد می تواند از مزایای بازار استاندارد در این کشور بهره مند شوند البته اگر نظارت دقیقی بر میزان حق بیمه ها و نوع بیمه نامه ها داشته باشند.


سوال بیمه ای خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث ، قانون کار و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.


فیش بیمه ، بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

سوابق بیمه

بیمارستان بیمه تامین اجتماعی

شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی

آدرس پیشخوان دولت و نمایندگی بیمه سلامت

بهترین بیمه عمر

۵.۰

Leave a Reply