بدهی بیمه‌های تکمیلی و مشکلات به وجود آمده در حوزه سلامت

دکتر قاسم روح اللهی، مدیر عامل بیمارستان کسری تهران در خصوص نقش و عملکرد بیمه‌های تکمیلی گفت: « برای برخورداری بیماران از امکانات پزشکی مطلوب در بیمارستان‌های خصوصی، وجود بیمه تکمیلی بسیارخوب است وکسی این موضوع را رد نمی کند و ما از آن استقبال می کنیم به طوری که بیمارستان کسری با اکثر بیمه‌های تکمیلی قرارداد دارد.»

به گزارش بیدبرگ و نقل از آیین،این روزها مشکل اصلی بیمارستان‌های خصوصی و بیماران، نارضایتی از پوشش بیمه‌های تکمیلی است. بدهی هنگفت بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های خصوصی علاوه بر بیمارستان‌ها، بیماران را نیز با مشکلات بسیاری مواجه کرده است و این در حالی است که بنا به گفته روسای بیمارستان‌های خصوصی این مشکلات روز به روز در حال افزایش است که باید چاره‌ای برای آن اندیشید.

دکتر قاسم روح اللهی در ادامه محدود بودن سقف هزینه‌های بیماران را یکی از مشکلات اصلی بیمه‌های تکمیلی عنوان کرد و افزود: « به عنوان مثال بیمه‌ها سقف هزینه را ۵ میلیون تومان در نظر می گیرند، در حالی که برابر تعرفه‌های دولت، گاهی هزینه‌ها ۱۵ میلیون تومان می‌شود، در این صورت بیمار مجبور است بقیه هزینه را خود پرداخت کند. لازم است بیمه‌های تکمیلی در خصوص سقف هزینه‌ها برنامه ریزی دقیق و منطقی انجام دهند. افزایش سقف هزینه‌ها به خصوص برای بیمارانی که مجبورند مدت طولانی در بیمارستان بستری شوند،و یا از خدمات ویژه استفاده کنند بسیار ضروری و حائز اهمیت است.به منظور افزایش سقف، لازم است سرانه‌ای که از بیماران دریافت می‌شود، برابر با استاندارد افزایش یابد، تا بیماران دچار مشکل نشوند.»

طولانی شدن زمان تمدید و عقد قرارداد بیمه‌های تکمیلی

مدیر عامل بیمارستان کسری تهران در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: «طولانی شدن زمان تمدید و عقد قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکمیلی، یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم. گاهی اوقات حتی بعد از اتمام قرارداد، ۶ ماه طول می‌کشد که قرارداد جدید بیمارستان‌ها نوشته شود، در نتیجه تعرفه‌های سال گذشته اعمال می‌شود که کاملا به ضرر بیمارستان بوده و پزشکان ممکن است زیر بار این قضیه نروند.»
روح‌اللهی از پرداخت مطالبات بیمه‌های تکمیلی ابراز نارضایتی کرد و گفت: «پزشک زمانی با بیمه کار می‌کند که حداکثر یک ماه بعد بدهی پرداخت شود، در صورتی که پرداخت بدهی ۷ ماه طول بکشد، پزشک راغب به ادامه همکاری نخواهد بود . به دلیل عدم پرداخت به موقع بیمه‌ها، به پزشکان اعلام کرده‌ایم که ۱۵ هر ماه بدهی آنان پرداخت می‌شود. یعنی بیمارستان خود در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است تا بیماران با مشکلی مواجه نشوند.ولی با این حال بیمه‌های تکمیلی آنقدر بدهی خود را دیر پرداخت می‌کنند که مشکلات زیادی را برای بیمارستان‌ها به وجود آمده است.»

۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان بدهی بیمه‌های تکمیلی تنها به یک بیمارستان

دکتر قاسم روح اللهی ادامه داد: «در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی مبلغ هنگفتی از بیمه‌ها طلب دارند. یک بیمارستان خصوصی مگر چقدر توان مالی دارد که با وجود بدهی بیمه‌ها مشکلی نداشته باشد. بسیاری از بیمارستان‌ها برای پرداخت حقوق پرسنل خود هم با مشکل مواجه می‌شوند.یکی از مسائل مهمی که بیمه‌ها باید به آن توجه داشته باشند این است که وقتی اسناد را دریافت می‌کنند، درصد بالایی یعنی ۶۰ تا ۷۰ درصد از مبالغ را پرداخت کنند و بقیه مبلغ نیز طی دو ماه پرداخت شود تا مشکلاتی برای بیمارستان‌ها ایجاد نشود.»
مدیر عامل بیمارستان کسری تهران تاکید کرد: «هم اکنون بیمارستان کسری نیز مبالغ بسیار زیادی از بیمه‌ها طلب دارد . قبل از عید جلسه‌ای با مدیران بیمارستان‌های خصوصی برگزار شد، رقم بدهی بیمه‌ها حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تنها به ۲۴ بیمارستان درجه یک تهران بود یعنی هر بیمارستان ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان که اصلا تصور نمی‌کردیم بیمه‌ها با این بدهی مواجه باشند.»
وی در خصوص بدهی بیمارستان کسری گفت: «قبل از عید حدود ۱۱ میلیارد بدهی داشتیم که قسمتی از آن پرداخت شد. ولی در هر صورت ما اسناد داریم ، هر روز بیماران به بیمارستان مراجعه می‌کنند و آنطور نیست که بگوییم بدهی بیمه‌ها تمام شده است.»

کسورات بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های خصوصی

مدیر عامل بیمارستان کسری تهران در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: « از زمانی که کتاب ارزش‌های نسبی جدید خدمات اعمال می‌شود، بیمه‌های تکمیلی،کسورات بسیاری برای بیمارستان‌ها در نظر می‌گیرند. پس از اینکه هزینه‌ و کارانه پزشکان پرداخت می‍‌‌شود، یک‌دفعه نامه‌ای ارسال می‌شود، مبنی بر اینکه این ماه ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان از پزشکی کم شده است. در صورتی که پس از بررسی‌های انجام شده، ثابت می‌شود که گاهی اوقات کسورات در نظر گرفته شده، مشکلی ندارد.»
وی در خصوص قرارداد این بیمارستان با بیمه آتیه سازان به عنوان تنها بیمه تکمیلی دولتی گفت: «این بیمارستان قرارداد خود را با بیمه آتیه‌سازان لغو کرده است، چرا که مطالبات خود را به موقع پرداخت نمی‌کرد و بیماران با مشکل مواجه می‌شدند. در حال حاضر در صورتی که بیماران با بیمه آتیه‌سازان به این بیمارستان مراجعه کنند،هزینه آنها برابر بیمه حساب شده و صورتحساب به بیماران داده می‌شود تا خود هزینه را از بیمه دریافت کنند.»
دکتر قاسم روح اللهی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است بیمارستان‌های خصوصی در آینده به علت بدهی بیمه‌ها قرارداد خود را با بیمه‌ها لغو کنند بیان کرد: « در جلسات مختلف با حضور نمایندگان بیمه و روسای بیمارستان‌ها مشکلات مطرح می‌شود. از آنجایی که لغو قرارداد با بیمه‌ها به ضرر بیماران است، برای اینکه حقوق آنان حفظ شود علی رغم تمام مشکلاتی که مواجه هستیم تاکنون این اقدام را انجام نداده‌ایم.»

Leave a Reply