بدهکاری بیمه ها چالش جدید نظام سلامت

بیمه‌ها به بیمارستان‌ها بدهکارند و این بدهی دارد روز به روز سنگین‌تر می‌شود و هرچه این بالاتر می‌رود، لطمات بیشتری بر نظام سلامت وارد می‌کند. به تازگی، دو بیمارستان بزرگ پایتخت، از دیرکرد بیمه‌ها شکایت کرده‌اند و آن را مشکل‌ساز دانسته‌اند.

به گزارش بیدبرگ و نقل از روزنامه تعادل، دو بیمارستان امام خمینی و طالقانی تهران، با اعلام طلب‌های میلیاردی خود، کم‌کاری بیمه‌ها در بازپرداخت بدهی به بیمارستان‌ها برای نظام سلامت کشور مضر دانسته‌اند. این در حالی است که یکی از فعالان صنعت بیمه با اعلام زیان ۲۰۰ میلیارد تومانی بیمه‌های تکمیلی، بیمه‌ها را از اتهام کم‌کاری تبرئه می‌کند و گناه بدهی این بنگاه‌ها را به گردن طرح تحول سلامت می‌اندازد.

رییس بیمارستان امام‌‌خمینی تهران با اعلام خبر بدهی ۴۶۰ میلیارد تومانی این بیمارستان از بیمه‌ها گفت که این موضوع می‌تواند خرید تجهیزات پزشکی و موارد مصرفی بیمارستانی را مختل کند.

قاسم‌علی خراسانی مطالبات قطعی سال ۹۳ بیمارستان امام‌خمینی (ره) از بیمه تامین اجتماعی را ۲۴۰میلیارد ریال عنوان کرد. وی همچنین گفت: مطالبات قطعی پرداخت نشده بیمه خدمات درمانی در سال ۹۳ به بیمارستان امام (ره) بیش از ۱۵۵ میلیارد ریال است. این بیمه باید ۱۶۶میلیارد ریال بابت مطالبات علی‌الحساب امسال به بیمارستان امام خمینی(ره) پرداخت کند. خراسانی، مطالبات قطعی سال ۹۳ بیمارستان امام‌خمینی از بیمه نیروهای مسلح را ۳۸میلیارد ریال بیان کرد و گفت: مطالبات علی‌الحساب از این بیمه نیز از فروردین ۹۴ تاکنون ۲۲میلیارد ریال است. وی با اشاره به دیرکرد پرداخت مطالبات بیمه‌ ای از سوی سازمان‌های بیمه افزود: این مساله موجب تاخیر در پرداخت کارانه به کارکنان بیمارستان می‌شود. همچنین، خرید تجهیزات پزشکی، لوازم مصرفی بیمارستان با دیرکرد مطالبات بیمه‌یی به بیمارستان با مشکل مواجه شده است. بیمارستان طالقانی‌ هم، مشکل مشابهی را تجربه می‌کند، آن‌طور که رییس این بیمارستان می‌گوید، بیمه‌ها ۱۳۷میلیارد ریال به این بیمارستان بدهکارند. افشین‌محمد علیزاده گفت: با وجود اینکه کل نقدینگی بیمارستان از بیمه‌ها و درآمدهای اختصاصی بیمارستان تامین می‌شود، بیمه‌ها بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند و طلب بیمارستان از آنها معادل ۱۳۷میلیارد ریال است. این در حالی است که بیمارستان باید پرداخت‌های پرسنلی فروردین و اردیبهشت ماه را قطعی کند و از سویی هزینه‌های بخش‌های پیمانکاری شامل آزمایشگاه، نقلیه و دیگربخش‌ها را نیز بپردازد.

  بیمه درمان زیانده است

اما چرا بیمه‌ها بدهی خود را تسویه نمی‌کنند؟ «تعادل» برای یافتن پاسخ این پرسش به سراغ یکی از فعالان صنعت بیمه رفت. این فعال صنعت بیمه که نخواست نامش فاش شود، گفت‌ طرح تحول سلامت را عامل اصلی دیرکرد بیمه‌ها در پرداخت بدهی‌شان به بیمارستان‌ها عنوان کرد. به گفته ‌او با اجرای این طرح، ضریبk پزشکان افزایش یافت و این افزایش منجر به بالارفتن هزینه‌های بیمارستانی شد و از طرف دیگر بنا بر کاهش سهم بیمار از هزینه‌های بیمارستانی است. این به آن معناست که پرداختی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد، در حالی که هیچ منبعی برای جبران مابه‌التفاوت تعرفه‌های پیشین و تعرفه‌های جدید سلامت برای بیمه‌ها پیش‌بینی نشده است. آن‌طور که این کارشناس بیمه می‌گوید: به استناد گزارش سال ۹۲ بیمه مرکزی از وضعیت شرکت‌های بیمه‌گر، شرکت‌های بیمه تکمیلی در آن سال بیش از ۲۰۰میلیارد تومان ضرر داده‌اند که این مساله نشان از زیانده بودن این صنعت دارد. این زیان بعد از اجرای طرح تحول سلامت و افزایش ضریب K بیشتر شده است، چرا که تعهد بیمه‌ها به بیمارستان‌ها افزایش یافته، اما «مشخص نیست شرکت‌های بیمه باید این پول را از کجا بدهند.» درگیری بیمه‌ها و بیمارستان‌ها موضوع تازه‌یی نیست. اما هر روز ابعاد جدیدی از آن نمایان می‌شود. از طرفی بیمارستان‌ها توان ادامه کار بدون وجود نقدینگی که باید از طرف بیمه‌ها تامین شود را ندارند و از طرف دیگر بیمه‌ها ادعا می‌کنند که منبعی برای تامین مابه‌التفاوت هزینه درمان که در طرح تحول سلامت به دوش‌شان افتاده است را ندارند. مشخص نیست که این کشمکش تا کجا ادامه خواهد داشت. اما آنچه واضح است، این است که طرح تحول سلامت و بیماران، قربانیان این درگیری خواهند بود.


آموزش دریافت فیش پرداخت حق بیمه ، بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

آموزش پرداخت فیش حق بیمه از طریق دستگاه عابر بانک

آموزش پرداخت فیش حق بیمه از طریق تلفن همراه

پرداخت فیش حق بیمه از طریق اینترنت

مشاهده سابقه بیمه

آموزش ارسال اینترنتی لیست بیمه  

آموزش لیست بیمه تامین اجتماعی


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

کامرانی
  • بیمه ها به کی بدهکار نیستند نمونش همین بیمه توسعه
۵.۰
Sending
User Rating ۰ (۰ votes)

Leave a Reply

Sending