فعالیت بانک – بیمه ها و مزایای آن ها

در سایه فعالیت مشترک موسسات بانک - بیمه ها، مشتریان نیز در اثر برخورداری از نرخ‌های پایین‌تر حق بیمه و به علت دستیابی به خدمات بهتر، منافع ارزنده‌ای را به دست می‌آورند.بطور کلی بانک - بیمه ها، راهبردی است که به وسیله آن، بانکداران و بیمه‌گران در یک روش یکپارچه، برای حضور در بازارهای مالی، با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ به عبارت دیگر در این فرایند توزیع محصولات بیمه‌ای توسط بانک‌ها انجام می‌شود.

با توجه به تجربیات گذشته از نحوه شکل‌گیری بانک – بیمه، ملاحظه می‌شود که گرچه بانک- بیمه در برخی مناطق، خصوصا در اروپا رشد قابل توجهی داشته‌ اما وجود نظارت‌های دست و پاگیر و بعضا مبهم، مانع از استقرار کامل و توسعه فعالیت همه‌جانبه این راهبرد در بیشتر نقاط دنیا خصوصا در آسیا شده است.

از گذشته‌های دور، آزادسازی بازارهای بیمه و بانک موجب تسهیل پذیرش بانک- بیمه در جهان شده و به کارگیری بیمه‌گران و بانکداران بین‌المللی با سوابق ارزنده در این حوزه را به دنبال داشته است.

همواره محصولات بانک- بیمه به عنوان مکملی برای محصولات بانکی موجود بودند و همین امر، فرصت‌های فروش بیشتری را فراهم آورده است. در واقع این خدمت به عنوان روشی کارآمد و اثربخش و با هدف دستیابی به یک پایگاه در بازارهایی با نفوذ بیمه‌ای پایین و تنوع محدود شبکه‌های توزیع، از سوی بیمه‌گران به‌کار گرفته شده است. البته این باور هم در میان مدیران وجود دارد که یکپارچه‌ سازی عملیات بانکی و بیمه‌ای می‌تواند در کاهش هزینه‌ها تاثیر قابل توجهی داشته باشد. استفاده از این راهبرد و آشنا کردن سپرده‌گذاران بانکی با خدمات بیمه منافع زیادی را برای بنگاه‌های مالی و خصوصا شرکت‌های بیمه به دنبال دارد از جمله اینکه می‌توانند بسیاری از پایگاه‌های ارائه خدمات به مشتریان بانک‌ها را در اختیار بگیرند،اطمینان خود را به نمایندگان سنتی کاهش دهند که این امر از طریق استفاده از کانال‌های گوناگون متعلق به بانک‌ها انجام می‌گیرد، در ارائه خدمات با بانک‌ها سهیم شوند، از طریق همکاری با شرکای بانکی خود محصولات مالی جدید را بطور موثرتری توسعه دهند، در بازار بدون احتیاج به رواج دادن یک شبکه از نمایندگان حضور یابند یا برای بهبود بخشیدن به توانایی پرداختشان و توسعه تجارت، سرمایه اضافه‌ای از بانک‌ها کسب کنند.

از سوی دیگر بهبود شیوه و حجم فروش بیمه‌های زندگی (زندگی) و فرهنگ‌سازی خرید این بیمه‌ها در کشور از جمله مواردی است که تمام شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی بر آن تاکید دارند و نیل به این هدف و افزایش سهم بیمه‌های زندگی از حق بیمه‌های تولید شده در صنعت بیمه از طریق به کارگیری بازاریابی موثر و هدایت شبکه فروش امکان‌پذیر است. در این راستا، انتخاب مناسب کانال توزیع و اتخاذ بهترین روش عرضه بیمه‌های زندگی به مشتریان به عنوان مزیت رقابتی شرکت‌های بیمه محسوب می‌شود. بطور کلی موسسات بانکی و شرکت‌های بیمه، بانک بیمه را جزو مکمل و اغلب سودآور فعالیت‌های خود می‌دانند. البته مدیریت صحیح و ظرفیت مالی بیشتر برای بانک – بیمه، می‌تواند راهی برای ورود موفقیت‌ آمیز به هر بازاری باشد که آن هم به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بطور کلی، غیر از اندازه بازار، نظارت بر محیط فعالیت، قوانین و مقررات وضع شده و سطح رقابت بین کانال‌های توزیع شرکت‌های بیمه مستقل، کارگزاران و نمایندگان از یک طرف و بانک- بیمه از طرف دیگر، از عوامل مهم و قابل توجه در این راستاست. عوامل محیطی شامل قوانین و مقررات، ظرفیت توزیع بانک‌ها، وجود فناوری اطلاعات و حمایت و پشتیبانی‌های زیربنایی و مزایای مالیاتی نیز از جمله عواملی است که بر توانایی بالقوه بانک – بیمه در هر بازار تاثیر خواهند داشت. این عوامل محیطی در برخی مواقع، از جمله موانع بزرگ بر سر راه گشایش‌ها و تغییرات در ظرفیت و توانایی بالقوه بانک- بیمه در امتداد توسعه و نفوذ در بازارها به حساب می‌آید. برای نمونه، در برخی از بازارهای آسیایی، قوانین و مقررات حاکم بر محیط به اندازه‌ای دست و پا گیر و فاقد ظرفیت مناسب توزیع در بانک‌ها هستند که راه نفود بانک- بیمه را مسدود می‌کند.

سرمایه گذاری دربانک یاصدور بیمه زندگی

یک‌تفاوت مهم دیگر در‌حق برداشت طلبکاران است. در صورتی که پس‌انداز‌کننده دارای یک سپرده در بانک باشد طلبکاران او در‌صورت از کار‌افتادگی و بروز دیگر مشکلات می‌توانند طبق قانون از محل سپرده‌های بانکی، طلب‌شان را وصول کنند. در بیمه زندگی چنین برداشتی امکان پذیر نیست.
در همین زمینه، بانک‌ها تا زمانی که روند پس‌انداز ادامه دارد یا سرمایه را در اختیار دارند، به آن سود پرداخت می‌کنند و در صورت از کارافتادگی کلی پس‌اندازکننده و کاهش درآمد او روند پس‌انداز کردن متوقف می‌شود اما بیمه زندگی از آنجایی که علاوه بر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری جنبه پوشش دهی ریسک هم دارد در صورت از کارافتادگی دائم و کلی، بیمه شده از پرداخت حق بیمه معاف می‌شود و شرکت بیمه به ایفای تعهدات مندرج در بیمه‌نامه الزام دارد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

کارشناسان با در نظر گرفتن ۸ شاخص اقتصادی سپرده‌گذاری در بانک‌ را با خرید بیمه زندگی مقایسه کرده‌اند. حاصل این مقایسه نمره ۶۸ از ۸۰برای بیمه زندگی و ۳۴از ۸۰برای سپرده‌گذاری در بانک است.
درباره سپرده‌گذاری در بانک ۴انتخاب بیشتر ندارید؛ کوتاه‌مدت، یکساله، بلندمدت، سپرده‌های ویژه. هر قدر میزان پولی که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید بیشتر باشد، بهتر است مدت زمان سپرده‌گذاری هم بیشتر باشد در غیر این صورت از نظر اقتصادی به صرفه نیست.درباره خرید بیمه‌های زندگی باید دقت بیشتری داشته باشید. آشنایی عمومی ‌با این روش سرمایه‌گذاری کمتر است و خیلی‌ها نمی‌دانند که بیمه زندگی متناسب با نیاز آنها انواع مختلفی دارد.

بر این اساس، بیمه زندگی ساده زمانی که در ابتدا شما بر اساس نیازها و نحوه زندگی خود، تعیین می‌کنید که در صورت بروز اتفاقی ناگوار، خانواده‌تان به چه میزان تامین مالی نیازمندند. سپس تصمیم می‌گیرید که تا چه مدت می‌خواهید از این پوشش برخوردار باشید. با خرید یک بیمه‌نامه زندگی ساده، سرمایه‌ای را برای تامین مالی خانواده برای مدت معینی بین ۵تا ۱۵سال تعیین می‌کنید. در صورت وقوع فوت در مدت تعیین شده، بلافاصله سرمایه بیمه به کسانی که از قبل مشخص کرده‌اید، پرداخت خواهد شد. در واقع در این بیمه‌نامه، اطمینان خاطر مهم‌ترین چیزی است که با پرداخت حق‌بیمه به دست می‌آورید.

بیمه زندگی و سرمایه‌گذاری: این نوع از بیمه زندگی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با پس‌انداز مبالغ اندک، ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای و کاهش تبعات حوادث و اتفاقات ناگوار زندگی، بتوانید با سرمایه‌گذاری حق‌بیمه‌های پرداختی ضمن حفظ قدرت خرید پس‌اندازها، سرمایه‌گذاری مطمئنی هم داشته باشید. شما بر پایه نیازهای خود و خانواده، در ابتدا، میزان سرمایه لازم برای پوشش خطر فوت را انتخاب می‌کنید و با توجه به توان مالی خود، مبالغ حق بیمه و نحوه پرداخت آن را انتخاب می‌کنید. در پایان مدت بیمه، موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری و سود آن به اضافه مبالغ اضافی سود مشارکت در منافع به شما پرداخت می‌شود. در صورت فوت در حین مدت بیمه نیز، سرمایه تعیین شده به علاوه موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری در هر زمان به بازماندگان یا افرادی که قبلا تعیین شده پرداخت خواهد شد.

بیمه زندگی مانده بدهکار: شاید شما هم نگران وام‌هایی باشید که برای رفع مشکلات مالی خود دریافت کرده‌اید. این وام‌ها برای شما تعهدات طولانی مدتی ایجاد می‌کنند و نگران این موضوع هستید که در صورت فوت این تعهدات به خانواده منتقل می‌شود. شما می‌توانید با خرید بیمه‌نامه مانده بدهکار مطمئن باشید که در صورت فوت، خانواده شما برای پرداخت این تعهدات دچار مشکل نخواهد شد. زیرا پرداخت تعهدات مالی شما به بانک‌ها در این صورت به عهده بیمه خواهد بود.

مزایای بیمه زندگی شامل انعطاف در روش پرداخت حق بیمه، پوشش فوت به هر علت، پوشش فوت به علت حادثه، پوشش نقص عضو و از کار افتادگی ناشی از حوادث، هزینه پزشکی ناشی از حوادث، معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت از کار افتادگی دائم و کامل، پرداخت سرمایه در صورت از کار افتادگی دائم و کامل به هر علت، پوشش بیماری‌های خاص، پوشش بیمه‌ای آتش سوزی، صاعقه، زلزله منازل مسکونی، معافیت مالیاتی و وام است.


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

  • الان اکثر بیمه ها پشتشون یه بانک هست دیگه
۵.۰
Sending
User Rating ۰ (۰ votes)

Leave a Reply