بهبود بازار بیمه زندگی چین

یکی از دلایل افزایش سود مجموعه ای از تغییرات سیاستگذاری در چندسال اخیر است که به گسترش افقهای سرمایه گذاری بیمه گران چینی منجر شده است. بهبود بازار بیمه زندگی چین کمک کرده است که رشد حق بیمه زندگی در بازارهای نوظهور آسیایی از ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۹.۹ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی برسد.

به گزارش بیدبرگ و نقل از سایت تحلیلی-خبری آیین، سوئیس ری یکی از بزرگترین بیمه گران اتکایی جهان در گزارش خود که با محوریت بازار بیمه در کشورهای نوظهور آسیایی مانند هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی و تایوان انجام شده، آورده است: بیمه زندگی در چین ۱۳ درصد رشد واقعی داشته که این مسئله به مدد شبکه های توزیع جدید مانند فروش آنلاین و ادغام بانک ها با شرکت های بیمه صورت گرفته است.

به گفته تحلیلگران، انتظار میرود که چین با داشتن بازار سرمایه ۴۰۶ میلیون دلاری، تا سال ۲۰۲۰ میلادی به دومین بازار بزرگ بیمه زندگی در جهان تبدیل شود. بازار بیمه زندگی در چین دو برابر خواهد شد و همچنین طی پنج تا ۱۰ سال آینده رشد سالانه ۱۰ درصدی را تجربه می کند.

چین به دلیل به حداقل رساندن ریسک به دنبال رشد بالا در رده عالی جای گرفته است. این کشور خلاف کاهش میانه ای که اکنون تجربه می کند، در بخش اتومبیل و مالکیت شخصی همچنان درآمدهای فراوانی دارد و رشد خوبی را نیز ثبت کرده است. یکی از دلایل افزایش سود مجموعه ای از تغییرات سیاستگذاری در چندسال اخیر است که به گسترش افقهای سرمایه گذاری بیمه گران چینی منجر شده است. در گذشته این صنعت به بازار پر نوسان و کم عایدی سهام و محدود بود.

در این گزارش آمده است که در کشورهای دیگر در این منطقه، رشد همچنان پرقدرت باقی مانده است؛ به عنوان مثال، تایلند، فیلیپین و ویتنام هر کدام به ترتیب ۱۲، ۱۳ و ۱۳ درصد رشد را در سال گذشته تجربه کرده اند. در اندونزی حق بیمه زندگی تنها ۳.۱ درصد رشد داشته است. هند نیز در این بخش رشد یک درصدی را تجربه کرده است؛‌ این رقم نسبت به سال ۲۰۱۳ که حدود ۰.۲ درصد برای این کشور رشد به شمار می آید؛‌ هرچند رشدی ضعیف.

چشم انداز بیمه عمر در بازارهای نوظهور آسیایی

در این گزارش آمده است که چشم انداز حق بیمه عمر در بازارهای نوظهور آسیایی مطلوب است. در چین، دولت درصدد است تا نفوذ بیمه را تا سال ۲۰۲۰ به پنج درصد برساند. این رقم در سال گذشته حدود ۳.۳ درصد گزارش شده بود.

در گزارش سوئیس ری درباره بیمه غیر زندگی نیز آمده است که این بازار حدود ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۴ رشد داشته است که نسبت به رشد ۱۳ درصدی در سال پیش از آن، رو به گسترش بوده است. در این بازار نیز چین نقش تعیین کننده ای دارد؛ طبق گزارش های منتشر شده، بازار بیمه غیرعمر چین در سال ۲۰۱۴، ۱۷ درصد رشد واقعی داشته است که این رشد مدیون بازار بیمه وسایل نقلیه موتوری، رشد بخش کشاورزی و افزایش اعتبار مالی این کشور بوده است.

Leave a Reply