کمترین میزان تخلفات اداری در سایه امر به معروف و نهی از منکر

نخستین نشست هماهنگی و هم اندیشی شورای امر به معروف و نهی از منکر با حضور مسئولان ارشد ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، مدیران ارشد بیمه مرکزی و نمایندگان منتخب شرکت های بیمه، برپا شد.

به گزارش بیدبرگ و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، در این نشست راهکارهای همگرایی دستگاه های مرتبط صنعت بیمه و روش های نهادینه سازی امر به معروف و نهی از منکر و شیوه های پرهیز از موازی کاری در اجرای این فریضه، بررسی شد.
در این نشست “سید مرتضی حسنی عقدا” معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی و “سید مهدی هاشمیان” معاون وزارتخانه ها و سازمان های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با طرح دیدگاه های خود از تشکیل کمیته های مشترک و کارگروه های تخصصی به عنوان راهکار اصلی نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف نام بردند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی فریضه امر به معروف و نهی از منکر را از امری فطری دانست و افزود: صنعت بیمه و تعاون، پیوندی ناگسستنی دارند و ترغیب مردم برای دریافت پوشش های بیمه ای و به تبع آن گسترده تر شدن چتر آرامش و امنیت بر فراز جامعه از مصادیق امر به معروف است.
مرتضی حسنی عقدا تصریح کرد: مولفه ها و سرفصل ها در بیانات مقام معظم رهبری به شکل کاملا شفافی تبیین شده و باید با دقت و جدیت آن را دنبال کنیم.
وی با تشریح ارتباط ظریف بیمه و تعاون به موضوع بازاریابی صنعت بیمه و ارتباط آن با فریضه امر به معروف اشاره کرد و افزود: ترغیب مردم به کسب اطمینان، آرامش و امنیت بیشتر یک نوع عمل کردن به فریضه امر به معروف است و باید این مساله با حساسیت بیشتری پیگیری شود.
معاون بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: خوشبختانه گزارش های معتبر نشان می دهد که ما در صنعت بیمه، کمترین میزان تخلفات اداری را شاهد هستیم که این موضوع از سلامت و پاکی این صنعت خبر می دهد. طبیعی است که کسب چنین دستاوردی جز در سایه نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر امکان پذیر نیست.
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر تکلیف دینی، یک وظیفه ی سازمانی نیز به شمار می رود و همه باید آن را جدی بگیرند.
در ادامه این نشست سید مهدی هاشمیان معاون وزارتخانه ها و سازمان های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با ابراز خرسندی از میزبانی بیمه مرکزی، گفت: برای احیای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر باید از تمامی ظرفیت های موجود استفاده کرده و به ظرفیت سازی های جدید هم رو بیاوریم. وی افزود: رشد نابهنجاری ها و معضلات در جامعه این پیام روشن را در خود دارد که این فریضه ی حیاتی به درستی انجام نمی شود.
هاشمیان با انتقاد از تفسیرهای نادرست از فریضه امر به معروف و نهی از منکر، گفت: تعبیر امر به معروف و نهی از منکر به “مچ گیری” یک تعریف تحریف شده است و ما باید این فرهنگ را جا بیندازیم که آمران به معروف و ناهیان از منکر، به جای “یقه گیری” قصد “یارگیری” دارند.
معاون وزارتخانه ها و سازمان های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با ذکر احادیث و روایاتی از ائمه معصومین (ع) در خصوص این فریضه، تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که اگر این فرهنگ در سطح سازمان ها نهادینه سازی شود، کارکنان ما هوشمند خواهند شد و به تبع آن میزان تخلفات سازمانی به حداقل می رسد و درصد رضایتمندی به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.
وی در پایان “جذاب سازی” این فریضه را امری ضروری دانست و از آمران به معروف و ناهیان از منکر درخواست کرد این امر را با هنر و ظرافت بیشتری دنبال کنند.
گفتنی است این نشست با تصمیمات مدیریتی و کارشناسی و همچنین تشکیل کارگروه های تخصصی به کار خود پایان داد.

Leave a Reply