افزایش ۲۵ درصدی مستمری بازنشستگان و تنگناهای مالی تامین اجتماعی

به گزارش بیدبرگ و به نقل از بنکر،افزایش ۲۵ درصدی مستمری بازنشستگان و پرداخت بدون تأخیر مستمری آنها در ۲ سال گذشته علیرغم وجود مشکلات و تنگناهای مالی انجام شد.

دکتر سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: دو موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان که تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان برای سازمان تامین اجتماعی بار مالی داشته و همچنین تحت پوشش بردن ۳ میلیون قالیباف، باربر و خادم مسجدو… که با ماهیت قانون تامین اجتماعی غیر مرتبط است و از سوی مراجع ذیربط بار مالی آنها تامین نشد، موجب افزایش هزینه های این سازمان شد.

دکتر سید تقی نوربخش در دیدار با اعضای هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران با بیان اینکه در دو سال اخیر اقدامات مناسبی برای بازنشستگان و مستمری بگیران صورت گرفت، اظهار داشت:  افزایش ۲۵ درصدی مستمری بازنشستگان  و پرداخت بدون تأخیر مستمری آنها در ۲ سال گذشته علیرغم وجود مشکلات و تنگناهای مالی انجام شد.

دکتر نوربخش در خصوص طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: با اجرای این طرح وضعیت درمان قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست، البته هنوز کمبودهایی در بخش درمان وسلامت کشور وجود دارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: ارتقای مستمری و درمان، مصارف سازمان تامین اجتماعی را افزایش داد به طوری که در خرداد ماه گذشته ۴۲۰۰ میلیارد تومان برای بیمه شدگان ومستمری بگیران هزینه شده است.

دکتر نوربخش با بیان اینکه در حال حاضر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مستمری بگیر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته، تعداد مستمری بگیران دو برابر شده است و این افزایش غیر متعارف ناشی از مصوبات هشت سال گذشته است که برای اقشار مختلفی مستمری برقرار شد.

وی گفت: دو موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان که تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان برای سازمان تامین اجتماعی بار مالی داشته و همچنین تحت پوشش بردن ۳میلیون قالیباف، باربر و خادم مسجدو… که با ماهیت قانون تامین اجتماعی غیر مرتبط است و از سوی مراجع ذیربط بار مالی آنها تأمین نشد، موجب افزایش هزینه های این سازمان شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطر نشان کرد: با همکاری کارفرمایان در انجام تعهدات قانونی نسبت به بیمه شدگان و مستمری بگیران  و برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته توسط کارکنان و مدیران ، توانستیم سال ۹۳ را با ۱۱ درصد صرفه جویی و ۶درصد افزایش وصولی ها به پایان برسانیم.

وی بدهی قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان تامین اجتماعی را ۸هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سازمان تامین اجتماعی دارای قوی ترین قوانینی است که ضمانت اجرایی نیز دارد اما این سازمان برای دریافت بدهی های کارفرمایان تا حد امکان مانع تعطیلی بنگاهها خواهد شد؛ ولی در عین حال از منافع بیمه شدگان نیز نمی گذرد.

دکتر نوربخش با بیان اینکه ازآغاز مدیریت وی در این سازمان ۴ محور اصلی قانونمداری، برنامه محوری، پاکدستی و پاسخگویی مورد توجه جدی قرار گرفته است، تصریح کرد: در حالحاضر ملاک فعالیت ها در این سازمان قانون است و افراد متخصص و متعهد و پاکدست در رأس شرکتهای این سازمان قرار گرفته اند.

دکتر نوربخش در خصوص کسر حق بیمه از مزایای رفاهی بیمه شدگان گفت: این موضوع از معاونت حقوقی ریاست محترم جمهور استعلام شد که آنها نیز کسر حق بیمه  از مزایای رفاهی که به طور مستمر پرداخت می شود را قانونی دانستند.

Leave a Reply