آموزش گام به گام تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل برای تبصره ۱۰۰ ق.م.م

در قانون جدید مالیات های مستقیم به ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم تبصره ای اضافه شد که در آن سازمان امور مالیاتی می تواند مشاغلی که درآمد و فروش سالانه آنها کمتر از ۱۰ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم باشد از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند.

در صورتی که در زمینه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

در همین راستا امسال(۱۳۹۶) سازمان امور مالیاتی بخشنامه ای صادر کرد( متن کامل بخشنامه تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم ) که مشاغلی که مجموع درآمد و فروش آنها در سال ۱۳۹۵ کمتر از ۱۵۶۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (۱۰ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم) باشد، مالیات عملکرد ۱۳۹۵ آنها ۸% نسبت به مالیات قطعی شده سال ۱۳۹۴ افزایش می یابد و بنابراین با ارائه اظهارنامه موضوع دستورالعمل تبصره ۱۰۰ اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم ، مالیات عملکرد ۱۳۹۵ آنها قطعی خواهد شد.

نکته بسیار مهم: تنها مودیان گروه سوم می توانند از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم استفاده کنند.

آموزش نحوه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مشمولین ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم

ابتدا بعد از دانلود نرم افزار اظهارنامه و نصب آن، بر روی گزینه اظهارنامه/ درخواست جدید کلیک کنید .

تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل , تبصره 100 ق.م.م

در صفحه ظاهر شده اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید. مانند تصویر زیر:

تبصره 100 قانون مالیات مستقیم , تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی
سپس بعد از کلیک بر روی دکمه تایید اگر مالیات عملکرد ۱۳۹۴ شما قطعی شده باشد وارد صفحه ای مانند صفحه زیر می شوید:

اظهارنامه مالیاتی مشاغل , تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل
در این صفحه همانطور که مشاهده می کنید مالیات قطعی عملکرد ۱۳۹۵ به صورت خودکار محاسبه شده (یعنی همان ۸% افزایش نسبت به ۱۳۹۴) و در کادر مربوطه نمایش داده می شود.

توجه: اگر کلاسه پرونده خالی است برروی دکمه ذره بین مانند تصویر فوق کلیک کرده تا تمام واحدهای مالیاتی و پرونده های مربوط به مودی نمایش داده شود سپس از کادر مربوط پرونده مورد نظر را انتخاب کنید.
اکنون این صفحه را بسته و بعد از بستن صفحه لیست اظهارنامه ها نمایش داده می شود. کافیست اظهارنامه مورد نظر را انتخاب و برروی دکمه ارسال اطلاعات کلیک کرده تا اظهارنامه شما ارسال شود.

قابل توجه مودیان مالیاتی شراکتی

به اطلاع مودیان مالیاتی صاحب فعالیت شغلی شراکتی که متقاضی بهره مندی از تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ موضوع مفاد دستورالعمل مورخ ۹/ ۳/ ۱۳۹۶ سازمان امور مالیاتی می باشند می رساند :

نسخه ۹.۰.۰.۳ اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی ، بخش اظهارنامه مالیاتی بارگزاری شده و با ایجاد این نسخه ، صاحبان مشاغلی که به صورت شراکتی فعالیت داشته و تمایل به تعیین مالیات مقطوع سال ۱۳۹۵ خود دارند می توانند از هم اکنون نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی موردنظر اقدام نمایند .

توضیح : در این خصوص وقتی پرونده مالیاتی انتخاب گردد جمع رقم مالیات سال ۱۳۹۴ شرکا در کادر مربوط به مالیات قطعی سال ۱۳۹۴ نمایش داده می شود و به همین صورت مالیات مقطوع با اعمال ۸% افزایش به صورت مجموع محاسبه و در کادر مربوط به مالیات قطعی سال ۱۳۹۵ نمایش داده می شود .
ضمناً یک صفحه به صفحات فرم الکترونیکی ( قبلاً ۲ صفحه و اکنون با توجه به شراکتی بودن ۳ صفحه ) اضافه شده است که اطلاعات شرکا به تفکیک با ذکر درصد شراکت نمایش داده شده است .

در صورتی که در زمینه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

عبدی
  • آیا گروه های مشاغل دیگه هم می تونن از این معافیت استفاده کنن
    (۵)
بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

4 دیدگاه ها

  1. احسان ژوئن 18, 2017
  2. nahid ژوئن 20, 2017

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا