آموزش گام به گام تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل برای تبصره ۱۰۰ ق.م.م

در قانون جدید مالیات های مستقیم به ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم تبصره ای اضافه شد که در آن سازمان امور مالیاتی می تواند مشاغلی که درآمد و فروش سالانه آنها کمتر از ۱۰ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم باشد از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند.

در صورتی که در زمینه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

در همین راستا امسال سازمان امور مالیاتی بخشنامه ای صادر کرد.  صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم موضوع ماده (۲) اصلاحی آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده (۹۵) قانون فوق که مجموع فروش کالا و ارایه خدمات آن‌ها در سال ۱۳۹۹ حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم (مبلغ ۱۰.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال) بوده، مشمول این دستورالعمل می‌باشند و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ (فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور که قرار داده خواهد شد) از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ و ارایه اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.

در صورتی که فعالیت خود بر اساس اینتاکد را وارد نکرده باشید، امکان استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ و یا ارسال اظهارنامه را نخواهید داشت.

لازم است قبل از ارسال اظهارنامه یا تبصره ماده ۱۰۰، با مراجعه به سامانه خدمات جامع الکترونیک مالیاتی به نشانی
https://mytax.tax.gov.ir/
در پرونده الکترونیک (پنجره فعالیتها)، در قسمت «لیست فعالیت ها بر اساس اینتاکد»، فعالیت خود را اضافه، ثبت و تایید کنید.

آموزش نحوه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مشمولین ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم

ابتدا بعد از دانلود نرم افزار اظهارنامه و نصب آن، بر روی گزینه اظهارنامه/ درخواست جدید کلیک کنید .

تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل , تبصره 100 ق.م.م

در صفحه ظاهر شده اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید. مانند تصویر زیر:

تبصره 100 قانون مالیات مستقیم , تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی
سپس بعد از کلیک بر روی دکمه تایید اگر مالیات عملکرد ۱۳۹۴ شما قطعی شده باشد وارد صفحه ای مانند صفحه زیر می شوید:

اظهارنامه مالیاتی مشاغل , تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل
در این صفحه همانطور که مشاهده می کنید مالیات قطعی عملکرد ۱۳۹۵ به صورت خودکار محاسبه شده (یعنی همان ۸% افزایش نسبت به ۱۳۹۴) و در کادر مربوطه نمایش داده می شود.

توجه: اگر کلاسه پرونده خالی است برروی دکمه ذره بین مانند تصویر فوق کلیک کرده تا تمام واحدهای مالیاتی و پرونده های مربوط به مودی نمایش داده شود سپس از کادر مربوط پرونده مورد نظر را انتخاب کنید.
اکنون این صفحه را بسته و بعد از بستن صفحه لیست اظهارنامه ها نمایش داده می شود. کافیست اظهارنامه مورد نظر را انتخاب و برروی دکمه ارسال اطلاعات کلیک کرده تا اظهارنامه شما ارسال شود.

قابل توجه مودیان مالیاتی شراکتی

به اطلاع مودیان مالیاتی صاحب فعالیت شغلی شراکتی که متقاضی بهره مندی از تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ موضوع مفاد دستورالعمل مورخ ۹/ ۳/ ۱۳۹۶ سازمان امور مالیاتی می باشند می رساند :

نسخه ۹.۰.۰.۳ اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی ، بخش اظهارنامه مالیاتی بارگزاری شده و با ایجاد این نسخه ، صاحبان مشاغلی که به صورت شراکتی فعالیت داشته و تمایل به تعیین مالیات مقطوع سال ۱۳۹۵ خود دارند می توانند از هم اکنون نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی موردنظر اقدام نمایند .

توضیح : در این خصوص وقتی پرونده مالیاتی انتخاب گردد جمع رقم مالیات سال ۱۳۹۴ شرکا در کادر مربوط به مالیات قطعی سال ۱۳۹۴ نمایش داده می شود و به همین صورت مالیات مقطوع با اعمال ۸% افزایش به صورت مجموع محاسبه و در کادر مربوط به مالیات قطعی سال ۱۳۹۵ نمایش داده می شود .
ضمناً یک صفحه به صفحات فرم الکترونیکی ( قبلاً ۲ صفحه و اکنون با توجه به شراکتی بودن ۳ صفحه ) اضافه شده است که اطلاعات شرکا به تفکیک با ذکر درصد شراکت نمایش داده شده است .

در صورتی که در زمینه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش گام به گام تهیه اظهارنامه مالیاتی مشاغل برای تبصره ۱۰۰ ق.م.م»

  1. ببخشید من پارسال اظهارنامه رو پرنکردم ولی درامد چندانی هم ندارم امسال باید چکار کنم ؟ می خوام از ماده ۱۰۰ استفاده کنم

  2. سلام من میخوام اطهارنامه ی مغازه تازه تاسیس را پر کنم
    و مبلغ فروشم هم ب مبلغ ۱۵۶۰میلیون نمیرسه
    حالا تکلیف ما ک مالیات قطعی سال ۹۴ نداریم چیه؟
    من تیک بلی گروه ۳ مربوط ب تبصره ۱۰۰ را زدمو موقع ارسال ارور میده مالیات ۹۴ راپر نکردید
    ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا