آمار مقدماتی عملکرد بازار بیمه کشور

شرکت های بیمه در سال ۱۳۹۳ با تولید ۲۰۶.۵ هزار میلیارد ریال حق بیمه، حدود ۱۲۲ هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گزاران پرداخت کردند که در مقایسه با سال قبل ۲۰.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش بیدبرگ و به  نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، بر اساس گزارش اداره تحلیل های آماری بیمه مرکزی سهم بخش غیر دولتی از تولید حق بیمه به حدود ۵۹.۴ درصد رسید و ۴۰.۶ درصد دیگر توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شد. بر اساس این گزارش، شرکت های بیمه ایران، آسیا، دانا، البرز، پارسیان، کوثر، پاسارگاد و کارآفرین (هر یک دارای سهم بالاتر از ۳ درصد) در مجموع ۸۰.۵ درصد از حق بیمه تولیدی را به خود اختصاص داده اند. همچنین تعداد بیمه‌ نامه‌ های صادره در این مدت با ۱۲.۸ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۵.۲ میلیون فقره بود. ۴۲.۲ درصد از حق‌ بیمه‌ های تولیدی به رشته بیمه شخص‌ ثالث و مازاد و ۱۹.۸ درصد به رشته بیمه درمان اختصاص داشت. سهم بیمه زندگی نیز به حدود ۱۰.۹ درصد از پور تفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید.
طبق این گزارش، شرکت‌ های بیمه حدود ۱۲۲ هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گزاران پرداخت کردند که در مقایسه با سال قبل ۲۰.۱ درصد رشد نشان می‌دهد. ۵۱.۶ درصد از خسارت های بازار بیمه توسط بخش غیر دولتی جبران شد. شرکت های بیمه همچنین نزدیک به ۱۸.۹ میلیون مورد خسارت به بیمه‌گزاران پرداخت ‌کردند که در مقایسه با سال قبل حدود ۱۴.۴درصد رشد داشته است. ۴۷.۲ درصد از خسارت‌ های بازار بیمه در رشته بیمه شخص ثالث و مازاد و ۲۷.۲ درصد در رشته بیمه درمان پرداخت شده است. بیمه زندگی نیز ۵.۸ درصد از خسارت پرداختی بازار بیمه سهم دارد.
طی این مدت، نسبت خسارت بازار بیمه معادل ۵۹.۱ درصد بود که در مقایسه با سال قبل ۵.۷ واحد کاهش نشان ‌می دهد. نسبت خسارت پنج شرکت بیمه، سینا، نوین، دی، ایران و ملّت بالاتر از این میزان در بازار بیمه بوده (به ترتیب با: ۹۸.۳، ۷۶، ۷۱.۹، ۷۰.۴ و ۶۱.۶ درصد) و نسبت خسارت دو شرکت بیمه آسیا و دانا (با حدود ۵۹.۶ درصد) نزدیک به سطح بازار بیمه است.
سه رشته‌ بیمه درمان، اعتبار و شخص ثالث و مازاد، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند (به ترتیب با حدود ۸۱.۱، ۸۱ و ۶۶ درصد). پس از این رشته ها، نسبت خسارت دو رشته‌ بیمه مسئولیت و بدنه اتومبیل (به ترتیب با: ۵۷.۸ و ۵۵ درصد) بالاتر از این نسبت در سایر رشته های بیمه بوده اما پایین تر از نسبت خسارت بازار بیمه قرار دارند.
گفتنی است که آمار عملکرد سال ۱۳۹۳ تا قبل از تهیه سالنامه آماری جنبه مقدماتی دارد. حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق بیمه تولیدی نیز بر حسب درصد است که مبالغ خسارت های معوق، ذخایر حق‌ بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه های اداری در محاسبه آن دخالت داده نمی شود.

منبع: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا